Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Bezrobocie poniżej 5%

|
selectedselectedselected
Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Bezrobocie poniżej 5% | FXMAG INWESTOR
Materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

POL:

Stopa bezrobocia rejestrowanego w czerwcu spadła do najniższego od transformacji poziomu 4,9% wobec 5,1% w maju, a ostateczne dane potwierdziły wstępny szacunek MRiPS. W ciągu miesiąca liczba bezrobotnych w rejestrach spadła o 32 tys. i na poziomie 818 tys. była najniższa od lipca 1990. Liczba nowo zarejestrowanych bezrobotnych wzrosła o 11,3% r/r, a jej roczna dynamika już czwarty miesiąc z rzędu jest dodatnia, m.in. za sprawą rejestracji uchodźców z Ukrainy (wg GUS to ok. 7,5% nowych bezrobotnych w 1h22). Spadek liczby bezrobotnych o 17,7% osiągnięto głównie dzięki wzrostowi o 7,2% r/r liczby wyrejestrowań, przy czym liczba wyrejestrowań z tytułu podjęcia pracy była w czerwcu o 17,3% niższa r/r, a liczba pozostałych wyrejestrowań (w tym przejścia na emeryturę) wzrosła o 43% r/r. Liczba ofert z pracy zgłoszonych w ciągu miesiąca spadła o 18,3% r/r. Czerwiec był trzecim miesiącem z ujemną dynamiką liczby zgłoszonych ofert pracy, co może wskazywać na schłodzenie popytu na pracę. Jednak nawet w takiej sytuacji liczba bezrobotnych przypadających na ofertę pracy, równa 8,5 jest bliska historycznym minimom. W naszej ocenie sytuacja demograficzna i kurczenie się zasobu siły roboczej sprawią, że nawet spowolnienie gospodarcze i spadek popytu na pracę nie spowoduje w Polsce zauważalnego wzrostu bezrobocia.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Bezrobocie poniżej 5% - 1Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Bezrobocie poniżej 5% - 1

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Bezrobocie poniżej 5% - 2Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Bezrobocie poniżej 5% - 2

 

POL:

Nowe zamówienia w przemyśle wzrosły w czerwcu o 16,8% r/r po wzroście o 25,0% r/r w maju. W ubiegłym miesiącu zamówienia eksportowe wzrosły o 20,9% r/r i notowały wyższą dynamikę niż krajowe, wskazując na lokalne przyczyny hamowania dynamiki produkcji przemysłowej w czerwcu (do 10,4% r/r z 14,9% r/r w maju).

Reklama

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Bezrobocie poniżej 5% - 3Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Bezrobocie poniżej 5% - 3

 

GER:

Indeks Ifo, obrazujący nastroje wśród przedsiębiorców niemieckich spadł w lipcu mocniej od oczekiwań, do 88,6 pkt. z 92,2 pkt. w czerwcu i był najniższy od czerwca 2020. Pogorszyły się zarówno ocena sytuacji bieżącej (do 97,7 z 99,4) jak i składowa dotycząca przyszłości (80,3 vs 85,5). Pogorszenie koniunktury dotyczyło wszystkich analizowanych obszarów gospodarki (przetwórstwo, handel, usługi i budownictwo). Wysokie ceny energii i ryzyko niedoboru gazu ciążą na niemieckiej gospodarce, która znajduje się na skraju recesji.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Bezrobocie poniżej 5% - 4Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Bezrobocie poniżej 5% - 4

 

ŚWIAT:

Wolumen światowego handlu wzrósł w maju o 2,5% m/m. Opracowywany przez CBP na zlecenie Komisji Europejskiej wskaźnik, który jest skorygowany m.in. o zmiany cen surowców wskazywał w maju na wzrost wymiany handlowej o 5,7% r/r.

Reklama

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Bezrobocie poniżej 5% - 5Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Bezrobocie poniżej 5% - 5

 

POL:

MF zaktualizowało ofertę obligacji skarbowych w związku z podniesieniem stopy referencyjnej NBP w lipcu o 50pb. Zdecydowano się również wycofać z oferty trzyletnią obligację o zmiennym oprocentowaniu (TOZ), a w jej miejsce wprowadzić trzyletnią obligację o stałym oprocentowaniu (TOS) 6,50% z roczną kapitalizacją odsetek.

 

RUS:

Gazprom poinformował, że otrzymał tylko część dokumentów związanych z dostarczaną turbiną Siemensa do gazociągu Nord Stream, co według strony rosyjskiej uniemożliwia zwiększenie dostaw gazu do Europy (obecnie wykorzystywane jest ok. 40% przepustowości), a konieczność naprawy kolejnej turbiny wymusza ograniczenie dostaw do ok. 20% przepustowości począwszy od środy. Stale wysoka niepewność w związku z dostawami gazu z Rosji do UE skutkuje wysoką zmiennością cen na rynkach.

 

EUR:

Reklama

Według niemieckiej agencji informacyjnej dpa w nocy przedstawiciele UE porozumieli się w sprawie planu ograniczenia zużycia gazu ziemnego, który miałby zostać przyjęty jeszcze dzisiaj podczas nadzwyczajnego spotkania Rady Unii Europejskiej. Plan zakłada ograniczenie zużycia gazu w UE o 15% od sierpnia 2022 do marca 2023.

 

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę

Reklama
Reklama