Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Bank Anglii z coraz większym bólem głowy

|
selectedselectedselected
Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Bank Anglii z coraz większym bólem głowy  | FXMAG INWESTOR
materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

POL:

Spadek produkcji przemysłowej w maju był płytszy niż w kwietniu i wyniósł -3,2% r/r wobec zrewidowanego w górę wyniku -6,0% r/r (z -6,4% r/r) w poprzednim miesiącu. Odsezonowana (przez GUS) produkcja obniżyła się o 1% m/m i o 2,4% r/r. Spadki (% r/r) odnotowano w 21 spośród 34 działów. Przemysł okres najgłębszych spadków ma już prawdopodobnie za sobą. Więcej w Makro Flashu: „Spadek cen w przetwórstwie”.

 

POL:

Inflacja PPI w maju obniżyła się do 3,1% r/r z 6,2% r/r w kwietniu. Po raz pierwszy od października 2020 w przetwórstwie przemysłowym mieliśmy do czynienia z deflacją (-1,7% r/r). Na deflację wskazuje również „bazowy PPI”, czyli inflacja PPI po wyłączeniu rafinacji ropy. Te tendencje powinny przekładać się na obniżenie inflacji konsumenckiej w obszarze towarów.

 

POL:

Reklama

Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w maju wzrosło o 12,2% r/r. Tempo wzrostu było nieznacznie wyższe niż w kwietniu (12,1% r/r), ale słabsze niż oczekiwano (kons: 12,6% r/r, PKO: 12,5% r/r). W ujęciu realnym dynamika płac odwraca się i jest coraz bliżej dodatnich poziomów. Wzrost możemy zobaczyć już w danych za miesiące letnie. Dynamika przeciętnego zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw w maju ustabilizowała się na poziomie z kwietnia i wyniosła 0,4% r/r. Więcej w Makro Flashu: „Coraz bliżej realnego wzrostu wynagrodzeń”.

 

POL:

Ceny skupu podstawowych towarów rolnych w maju obniżyły się o 4,6% r/r, po raz pierwszy od stycznia 2021. Najgłębsze spadki cen obejmują zboża (-42,3% r/r), przy umiarkowanym spadku cen drobiu (-4,5% r/r) i wzroście cen trzody chlewnej (+34,2% r/r) i ziemniaków (+43,5% r/r). W ujęciu miesięcznym odnotowano piąty z rzędu spadek cen. Najgłębsze spadki cen obejmują zboża (-12,4% m/m). Dane o cenach towarów rolnych sugerują, że dezinflacja żywnościowa CPI powinna przyspieszać. Uważamy jednak, że ten proces będzie hamowany ze względu na wzrost kosztów pracy i energii.

 

UK:

Inflacja CPI w Wielkiej Brytanii w maju wyniosła 8,7% r/r, utrzymując się na poziomie z kwietnia, pomimo oczekiwań na spadek do 8,5% r/r. Do utrzymania się inflacji na tym poziomie w największym stopniu przyczyniły się rosnące ceny usług lotniczych oraz dóbr i usług związanych z rozrywką i turystyką. Spadające ceny paliw oraz obniżenie dynamiki cen żywności oddziaływały w kierunku niższego wskaźnika inflacji. Największym zaskoczeniem był wzrost inflacji bazowej do 7,1% r/r z 6,8% r/r, czyli najwyższego poziomu od ponad 30 lat. Głównym czynnikiem, który przyczynia się do utrzymywania się podwyższonej inflacji, pomimo wygasania szoków egzogenicznych, jest presja ze strony rynku pracy oraz historycznie wysokiej i stale rosnącej dynamiki płac (+6,5% r/r w okresie luty-kwiecień). Obserwowany od połowy 2021 spadek wolumenu sprzedaży detalicznej oraz ograniczenie inflacji po stronie przemysłu (inflacja PPI w maju spadła do 0,5% r/r z 4,2% r/r w kwietniu) nie wystarczają do złagodzenia fundamentalnej presji inflacyjnej. Wczorajsze dane stawiają w trudnej sytuacji Bank Anglii (BoE), który może zostać zmuszony do podjęcia zdecydowanych działań w celu zwalczania inflacji – rynki finansowe wyceniają, że BoE podniesie stopy procentowe jeszcze o150pb do końca roku, czyli do 6,0%. Jednocześnie znaczące zaostrzenie polityki pieniężnej może pogłębić problemy rozwojowe brytyjskiej gospodarki, która zmaga się znegatywnymi konsekwencjami brexitu i odpływem migrantów zarobkowych.

 

CZK:

Reklama

CNB pozostawił stopy procentowe bez zmian, w tym główną stopę na poziomie 7,0%. Z treści komunikatu wynika, że osłabia się jastrzębia frakcja zarządu – za podwyżką głosowało 2 z 7 członków, o 1 mniej niż w maju. Z niedawnych wypowiedzi wiceprezesa J.Fraita można wnioskować, że to właśnie on przeszedł na bardziej gołębią stronę, opowiadającą się za stabilizacją stóp. Z komunikatu zniknęło stwierdzenie, że CNB pozostaje w gotowości do podwyżek stóp, lecz bank nie zamyka cyklu informując, że „oczekuje, że stopy procentowe pozostaną na obecnym lub wyższym poziomie przez dłuższy czas”. W komunikacie poinformowano, że na kolejnym posiedzeniu w lipcu bank będzie podejmować decyzję w sprawie pozostawienia stóp bez zmian lub ich podwyżki, czemu towarzyszyć będzie publikacja nowej prognozy. Jednocześnie członkowie zarządu zauważają, że spadek inflacji w ostatnich miesiącach jest głębszy niż zakładano w projekcji (do 11,1% w maju), ale powtórzono stanowisko, że oczekiwania rynkowe co do pierwszych obniżek są przedwczesne.

 

USA:

W półrocznym sprawozdaniu prezesa Fed przed Kongresem, J.Powell powtórzył dotychczasową narrację Fed i prognozy członków FOMC, wskazujące, że prawie wszyscy z nich oczekują wyższych stóp na koniec roku. Według prezesa Fed rynek pracy pozostaje napięty, ale widać oznaki lepszego zbalansowania popytu i podaży. J.Powell powtórzył, że sektor bankowy pozostaje stabilny, a instytucje nadzoru współpracują nad wypracowaniem ulepszenia dotychczasowych rozwiązań. Sprawozdanie Prezesa nie zawiera nowych informacji.

 

HUN:

MNB obniżył jednodniową stopę depozytową (efektywną stopę procentową) o 100pb do 16%, zgodnie z zapowiedzią z wtorkowego posiedzenia węgierskiej Rady Polityki Pieniężnej.

Reklama

 

EUR:

EBC w raporcie o międzynarodowej roli euro ocenił, że europejska wspólna waluta pozostaje drugą najczęściej używaną walutą na świecie i odpowiada za ok. 20% światowego użytkowania walutowego na podstawie oceny wielu obszarów (rezerwy walutowe, zadłużenie, kredyty, płatności, obrót FX). Wzmacnianiu międzynarodowej roli euro służyłby rozwój unii gospodarczej i walutowej, w tym pogłębianie unii rynków kapitałowych.

 

POL:

L.Kotecki (RPP) powiedział, że do końca roku inflacja zapewne osiągnie jednocyfrowy poziom („wysoko jednocyfrowy”), ale późniejsze „schodzenie do celu” może być trudniejsze.

 

POL:

Reklama

Agencja Fitch utrzymała prognozę wzrostu PKB w Polsce w 2023 na poziomie 0,7% i podniosła szacunek na 2024 do 2,8% z 2,6%. Prognozy agencji zakładają brak zmiany stóp procentowych NBP w 2023 oraz obniżki o 175pb do 5,0% w 2024.

 

POL:

NBP poinformował o zakupie w maju 0,64 mln uncji złota, co oznacza zwiększenie stanu posiadanego złota do 8,468 mln uncji wartych na koniec maja 16,6 mld USD.

 

Zobacz także: W głównym stanie USA pojawiają się pierwsze oznaki recesji! Czy “rozniesie się” na resztę kraju?

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Analizy Makroekonomiczne PKO Banku Polskiego

Analizy Makroekonomiczne PKO Banku Polskiego

Analizy makroekonomiczne tworzone przez ekonomistów PKO Banku Polskiego.


Reklama
Reklama