Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Przegląd informacji plus kalendarz makroekonomiczny (4 stycznia 2023): jak dzisiejsza decyzja w sprawie stóp procentowych wpłynie na rynki?

|
selectedselectedselected
Przegląd informacji plus kalendarz makroekonomiczny (4 stycznia 2023): jak dzisiejsza decyzja w sprawie stóp procentowych wpłynie na rynki? | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W środę ogłoszona zostanie decyzja RPP dot. stóp procentowych. Spodziewamy się, zgodnie z jednolitym konsensusem, utrzymania stóp procentowych na dotychczasowym poziomie, tj. 6,75% w przypadku stopy referencyjnej NBP. O 15:45 w USA opublikowany zostanie grudniowy indeks ISM dla przemysłu w USA. Konsensus zakłada spadek z 49 do 48,5. O 20:00 opublikowane zostaną minutes z ostatniego posiedzenia FOMC.

Przegląd informacji plus kalendarz makroekonomiczny (4 stycznia 2023): jak dzisiejsza decyzja w sprawie stóp procentowych wpłynie na rynki? - 1Przegląd informacji plus kalendarz makroekonomiczny (4 stycznia 2023): jak dzisiejsza decyzja w sprawie stóp procentowych wpłynie na rynki? - 1

 

W kraju

  • Dziś decyzja RPP ws. stóp procentowych.
  • Ekonomiści ankietowani przez PAP Biznes, spodziewają się, że w styczniu oraz przez cały 2023 r. RPP utrzyma stopę referencyjną NBP na dotychczasowym poziomie 6,75 proc. W 2024 r. ankietowani, którzy podali swoje prognozy w tym horyzoncie, spodziewają się obniżki kosztu pieniądza o 125 pb. do 5,50 proc.
  • W grudniu zarejestrowano 42.606 nowych samochodów osobowych i dostawczych do 3,5 tony, tj. o 2,33 proc. mniej r/r oraz o 7,27% więcej niż w listopadzie - podał instytut Samar. W 2022 roku zarejestrowano 481.988 sztuk tych pojazdów, o 7,41% mniej r/r.
  • Jednostki samorządu terytorialnego po 11 miesiącach 2022 r. zanotowały nadwyżkę budżetową w wysokości 14,2 mld zł - poinformował resort finansów.

Przegląd informacji plus kalendarz makroekonomiczny (4 stycznia 2023): jak dzisiejsza decyzja w sprawie stóp procentowych wpłynie na rynki? - 2Przegląd informacji plus kalendarz makroekonomiczny (4 stycznia 2023): jak dzisiejsza decyzja w sprawie stóp procentowych wpłynie na rynki? - 2

 

Reklama

 

Ze świata

  • Stopa bezrobocia w Niemczech w grudniu, po uwzględnieniu czynników sezonowych, wyniosła 5,5% - poinformował Federalny Urząd Pracy w komunikacie. Analitycy oczekiwali, że stopa bezrobocia wyniesie 5,6% wobec 5,5% miesiąc wcześniej, po korekcie z 5,6%.
  • Inflacja wg HICP w Niemczech w grudniu wyniosła 9,6% r/r wobec 11,3% miesiąc wcześniej - podało niemieckie biuro statystyczne we wstępnym wyliczeniu. Oczekiwano +10,2%.
  • Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Wielkiej Brytanii, przygotowywany przez S&P Global, wyniósł w grudniu 45,3 pkt. wobec 46,5 pkt. miesiąc wcześniej - podano w komunikacie w II wyliczeniu. Wstępnie spodziewano się, że indeks wyniesie 44,7 pkt.
  • Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Chin, wyniósł w grudniu 49,0 pkt. wobec 49,4 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano w wyliczeniu Caixin Media i Markit Economics. Analitycy spodziewali się wskaźnika na poziomie 49,1 pkt.
  • Indeks PMI, określający koniunkturę w amerykańskim sektorze przemysłowym, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w grudniu 46,2 pkt. wobec 47,7 pkt. w poprzednim miesiącu - podano w końcowym wyliczeniu. Wskaźnik wstępnie szacowano na 46,2 pkt.
  • Narodowy Bank Węgier (MNB) pozostawił 1-dniową depozytową stopę procentową bez zmian - poinformował bank w komunikacie.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Dział Analiz Makroekonomicznych Alior Bank S.A.

Dział Analiz Makroekonomicznych Alior Bank S.A.

Treści przygotowane przez Dział Analiz Makroekonomicznych i Głównego Ekonomistę Alior Bank. Opracowanie zawierające codzienny komentarz najważniejszych wydarzeń makroekonomicznych w kraju i na świecie, analizę zachowania głównych par walutowych jak EUR-USD, EUR-PLN i USD-PLN oraz głównych rynków obligacji skarbowych w tym 10-letnich papierów dłużnych w Polsce, USA i Niemczech.


Reklama
Reklama