Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Przegląd informacji plus kalendarz makroekonomiczny (20 grudnia 2022): RPP jest w trybie "wait and see" i nie komunikuje zakończenia cyklu podwyżek

|
selectedselectedselected
Przegląd informacji plus kalendarz makroekonomiczny (20 grudnia 2022): RPP jest w trybie "wait and see" i nie komunikuje zakończenia cyklu podwyżek | FXMAG INWESTOR
Materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

We wtorek o godzinie 10:00 GUS opublikuje zestaw danych o aktywności gospodarczej w Polsce. Poznamy dane o dynamice produkcji sprzedanej przemysłu, inflacji producentów oraz o przeciętnym zatrudnieniu i wynagrodzeniu w sektorze przedsiębiorstw. Oczekujemy dość mocnego wyhamowania dynamiki produkcji przemysłowej w listopadzie do 1,9% r/r wobec 6,8% r/r miesiąc wcześniej, przy konsensusie PAP 2,5% r/r. Zakładamy także nieznaczne hamowanie presji na wzrost cen producentów – oczekujemy odczytu PPI na poziomie 20,6% r/r, niżej niż konsensus PAP (21,1%).

Dynamika przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw na przestrzeni kilku ostatnich miesięcy była dość zmienna – w listopadzie ważnym czynnikiem „podbijającym” wzrost wynagrodzeń będą wypłaty premii m.in. w górnictwie – oczekujemy odczytu na poziomie 14,2% r/r, dość powyżej rynku. Jednocześnie zakładamy osłabienie wzrostu zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw o 0,2 p.p. do 2,2% r/r.

 

W kraju

  • Natężenie cyklicznego ryzyka systemowego w Polsce jest obecnie niskie - napisano w materiale na grudniowe posiedzenie Komitetu Stabilności Finansowej.
  • Modele wczesnego ostrzegania sugerują spadek ryzyka wystąpienia kryzysu w średnim okresie, a ryzyko powróciło do poziomów bliskich okresowi sprzed pandemii COVID-19 - napisano w analizie przygotowanej na posiedzenie Komitetu Stabilności Finansowej.
  • W 2023 r. pojawią się przesłanki do dyskusji na temat obniżek stóp procentowych, natomiast przesłanek do samych obniżek raczej nie należy się spodziewać w przyszłym roku - powiedział portalowi Interia członek RPP Henryk Wnorowski. Dodał, że RPP jest w trybie "wait and see" i nie komunikuje zakończenia cyklu podwyżek.
  • W obecnym cyklu zaostrzania polityki pieniężnej nastąpiło osłabienie kanału stopy procentowej, ale jest ono nieznaczne i nie stanowi czynnika istotnie osłabiającego mechanizm transmisji polityki pieniężnej w Polsce - napisali w artykule dla Obserwatora Finansowego pracownicy Zespołu Badań Oczekiwań Inflacyjnych i Transmisji Monetarnej NBP.
  • Agencja ratingowa Fitch planuje w 2023 r. trzy przeglądu ratingu Polski: 13 stycznia, 23 czerwca i 10 listopada - podano na stronie internetowej agencji.
  • Nominalne godzinowe koszty pracy w III kwartale 2022 r. w Polsce wzrosły o 13,3% r/r, po wzroście o 11,1% r/r w II kwartale i o 9,3% w III kwartale 2021 roku - podał Eurostat.
  • Na rynku zboża w dalszym ciągu panuje zastój, a wysokie ceny nie zachęcają kupujących - podała Izba Zbożowo-Paszowa w newsletterze
  • Wydatki z programu "bezpieczny kredyt 2 proc." pojawią się w 2024 roku i wyniosą około 800 mln zł, a w 2027 roku wzrosną do ok. 1,5 mld zł - podał resort rozwoju.
  • Komisja Europejska ogłosiła w poniedziałek, że zamierza wyemitować długoterminowe obligacje UE o wartości do 80 mld euro w pierwszej połowie 2023 r.

Przegląd informacji plus kalendarz makroekonomiczny (20 grudnia 2022):  RPP jest w trybie Przegląd informacji plus kalendarz makroekonomiczny (20 grudnia 2022):  RPP jest w trybie

 

Ze świata

  • Indeks Ifo, obrazujący nastroje wśród przedsiębiorców niemieckich, wyniósł w grudniu 88,6 pkt. wobec 86,4 pkt., po korekcie z 86,3 pkt. - podał instytut Ifo w komunikacie. Analitycy spodziewali się indeksu na poziomie 87,5 pkt.
  • Indeks nastrojów wśród amerykańskich firm budowlanych, przygotowany przez National Association of Home Builders (NAHB), spadł w grudniu do 31 pkt. wobec 33 pkt. w poprzednim miesiącu - poinformowała NAHB w komunikacie.
Reklama

Przegląd informacji plus kalendarz makroekonomiczny (20 grudnia 2022):  RPP jest w trybie Przegląd informacji plus kalendarz makroekonomiczny (20 grudnia 2022):  RPP jest w trybie

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Dział Analiz Makroekonomicznych Alior Bank S.A.

Dział Analiz Makroekonomicznych Alior Bank S.A.

Treści przygotowane przez Dział Analiz Makroekonomicznych i Głównego Ekonomistę Alior Bank. Opracowanie zawierające codzienny komentarz najważniejszych wydarzeń makroekonomicznych w kraju i na świecie, analizę zachowania głównych par walutowych jak EUR-USD, EUR-PLN i USD-PLN oraz głównych rynków obligacji skarbowych w tym 10-letnich papierów dłużnych w Polsce, USA i Niemczech.


Reklama
Reklama