Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Program Bezpieczny Kredyt 2% ucieszył wielu. Ale kogo najbardziej?

|
selectedselectedselected
Program Bezpieczny Kredyt 2% ucieszył wielu. Ale kogo najbardziej? | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop
  • Bezpieczny Kredyt 2% (BK2%) odmłodził grono wnioskujących o kredyt mieszkaniowy o blisko 10 lat.  To efekt górnego ograniczenia wieku uczestników programu i przeznaczenia kredytu tylko dla osób nieposiadających dotychczas mieszkania. Średni wiek ubiegających się o BK2% to nieco ponad 30 lat.

  • Program BK2% jest szczególnie atrakcyjny dla singli, a zwłaszcza dla panien i kawalerów – odsetek wniosków z ich udziałem jest prawie 3-krotnie większy niż w przypadku pozostałych kredytów mieszkaniowych. Dominacja singli jest najsilniejsza w 6 największych aglomeracjach i maleje wraz ze zmniejszającą się liczbą mieszkańców miejscowości.

  • Single w programie BK2% koncentrują się niemal wyłącznie na mieszkaniach. Pary są nieco mniej zainteresowane mieszkaniami na rzecz domów jednorodzinnych, a zainteresowanie domami rośnie wraz ze wzrostem liczby osób na utrzymaniu.  BK2% okazuje się programem rozwiązującym problemy głównie osób mieszkających dotychczas z rodzicami lub w lokalu wynajmowanym.

  • Zwiększone zainteresowanie mieszkaniami ze strony singli koncentruje się na lokalach z rynku pierwotnego w stopniu większym niż w przypadku innych kredytów mieszkaniowych i większym niż w przypadku kredytów w okresie poprzedzającym wprowadzenie BK2%. To prawdopodobnie efekt działań deweloperów, którzy starają się wykorzystać obecną koniunkturę na rynku mieszkaniowym i brak limitu w programie BK2% w tym roku, aby w jak największym stopniu wyprzedać swoją ofertę, nawet z odległymi terminami oddania lokalu do użytkowania. Deweloperzy prawdopodobnie są świadomi malejącego popytu ze strony BK2% w kolejnych latach.

 

Zobacz także: Szukasz mieszkania w województwie lubelskim? Sprawdź na jakie ceny musisz się przygotować

 

 

W czterech pierwszych miesiącach programu BK2% PKO Bank Polski przyjął 38 tys. wniosków. Tym razem przyjrzeliśmy się, kim są kredytobiorcy – ile mają lat, gdzie mieszkają, jakimi dysponują dochodami, czy są singlami czy kupują nieruchomość w parze, jaki obecnie jest ich status mieszkaniowy, czy wreszcie na jakie mieszkanie mogą sobie pozwolić przy wsparciu BK2%. Z analizy wynika, że BK2% wpisał się w potrzebę młodych osób z ponadprzeciętnymi dochodami, którzy rozpoczynają samodzielne dorosłe życie. Jednocześnie widoczne jest elastyczne podejście deweloperów, którzy potrafili przyciągnąć kredytobiorców z programu BK2% do swojej oferty.

Reklama

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego. Wg wstępnych danych na koniec 2020 r. jego skonsolidowany zysk netto wyniósł 2,65  mld zł a wartość aktywów 382 mld zł. Bank jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku oszczędności (18,4 proc.), kredytów (17,6 proc.), w rynku leasingowym (11,2 proc.) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych (22,2 proc.). Posiadając ponad 9,51 mln kart płatniczych, bank jest największym wydawcą kart debetowych i kredytowych w Polsce. Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która na koniec 2020 r. miała ponad 5 mln aktywnych aplikacji, PKO Bank Polski jest najbardziej mobilnym bankiem w Polsce. Silną pozycję Banku wzmacniają spółki Grupy Kapitałowej. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jest liderem pod względem liczby i wartości transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym. 


Reklama
Reklama