Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

jakie skutki programu Bezpieczny Kredyt 2%

Nie jest tajemnicą, że program Bezpieczny Kredyt 2% ożywił rynek kredytów hipotecznych i przyczynił się do mocnego wzrostu popytu na mieszkania. Dotychczas jednak brakowało oficjalnych danych pokazujących jak duży odsetek kredytów mieszkaniowych został udzielony przez banki właśnie w ramach rządowego programu dopłat. Skala może zaskakiwać.

 

Na skróty:

  • ZBP opublikował swój coroczny raport InfoKredyt
  • Pokazuje on jak duży odsetek kredytów hipotecznych został udzielonych w ramach programu Bezpieczny Kredyt 2%
  • Rządowy program zdaniem ZBP bezpośrednio przyczynił się również do rosnących cen mieszkań
  • Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej FXMAG

 

Reklama

 

Ponad połowa kredytów hipotecznych w ramach rządowego programu

Związek Banków Polskich opublikował najnowszą edycję swojego corocznego raportu InfoKredyt 2023, który analizuje sytuację na rynku kredytowym, w tym również kredytów hipotecznych. Wynika z niego, że we wrześniu udzielono o 173,6 proc. więcej kredytów mieszkaniowych w porównaniu z rokiem ubiegłym, a ich wartość wzrosła aż o 232,7 proc. Średnia wartość wnioskowanego kredytu mieszkaniowego wyniosła 410,4 tys. PLN i była o niemal 22 proc. wyższa niż rok temu. Wzrost popytu na kredyty hipoteczne wynika głównie z rządowego programu „Bezpieczny Kredyt 2%”. Z raportu ZBP wynika, że w samym wrześniu br. banki udzieliły w ramach tego programu 9316 kredytów, czyli 51% proc. proc. wszystkich w tym okresie.

Łączna kwota kredytów udzielonych w ramach rządowego programu wyniosła 3,744 mld PLN, co stanowiło 52 proc. łącznej kwoty udzielonych hipotek. Zdaniem analityków ZBP rosnące ceny nieruchomości przyspieszają również decyzję o zaciągnięciu kredytu mieszkaniowego osób, które z przyczyn formalnych nie mogą być beneficjentami rządowego programu. Od lipca, czyli od startu programu Bezpieczny Kredyt 2%, złożono łącznie 67 814 wniosków kredytowych, w ramach których podpisano już 30 429 umowy kredytowe. Średnia kwota kredytu to obecnie 397,3 tys. złotych.

Udział w rządowym programie Bezpieczny Kredyt 2% bierze obecnie 13 banków komercyjnych.

 

Sprawdź także: Ceny mieszkań w Polsce - zaskakujące dane za październik 2023!

Reklama

 

 

W raporcie InfoKredyt 2023 możemy przeczytać opinię, która już wcześniej była wyrażana przez analityków rynku nieruchomości - rządowy program Bezpieczny Kredyt 2% przyczynił się do wzrostu cen mieszkań w Polsce. Z analizy ZBP wynika, że główną przyczyną wzrostu cen jest „zwiększenie popytu na mieszkania, dzięki lepszej dostępności kredytów mieszkaniowych dla szerokiego grona ludzi, przy jednoczesnym braku wzrostu podaży nieruchomości (…) Od momentu ogłoszenia programu (BK 2% - przyp. red.) w połowie grudnia 2022 r. ofertowe ceny mieszkań rosły z miesiąca na miesiąc.”

 

Zobacz także: Ceny mieszkań spadną? Prezes Lokum Deweloper analizuje rynek nieruchomości

Reklama

 

 

 

Największy wzrost średniej ceny transakcyjnej zanotowano w II kwartale 2023 roku w Warszawie – 2,84% proc.

Reklama

Średnia cena transakcyjna wyniosła tu 12 036 PLN/mkw. Nieco niższe wzrosty cen zanotowano we Wrocławiu (o 0,73% proc.) i Łodzi (o 1,01% proc.). W pozostałych miastach odnotowano niewielkie spadki średnich cen – w Gdańsku o 1,83 proc., w Poznaniu o 1,61 proc., i w Krakowie o 0,24 proc. (odpowiednio do 9 504 zł/mkw., 7 922 zł/mkw. i 10 197 zł/mkw.).

Raport InfoKredyt jest publikowany przez ZBP cyklicznie od 2016 r. i ukazuje się w ostatnim kwartale roku kalendarzowego (listopad-grudzień).

 

Czytaj również: Ceny nieruchomości: najtańsze mieszkania wyparowały z rynku, ale jest jeden wyjątek

Czytaj więcej

Artykuły związane z jakie skutki programu Bezpieczny Kredyt 2%