Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Prognozy stóp procentowych: coraz większe apetyty na podwyżki oprocentowania

|
selectedselectedselected
Prognozy stóp procentowych: coraz większe apetyty na podwyżki oprocentowania | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop
  • Rezerwa Federalna kontynuuje agresywne zacieśnianie polityki pieniężnej twierdząc (na razie stanowczo), że nawet recesja nie przerwie tego cyklu. W całym 2022 zakładamy wzrost stóp w USA łącznie o 325pb.
  • Banki centralne na świecie i w regionie pozostają w trybie ofensywy antyinflacyjnej.
  • EBC zakończył program skupu aktywów zapowiadając dwie podwyżki stóp procentowych do września (o co najmniej 25pb i 50pb) i nie wykluczając ich kontynuacji w kolejnych miesiącach. Dalsze ruchy EBC mają zależeć od napływających danych. Zakładamy, że stopa refinansowa dotrze do poziomu 1,00% na koniec 2022, przy dużej skali interwencji na rynkach, aby zapobiegać ich fragmentacji.
  • Bank Anglii podniósł główną stopę do 1,25%. BoE zapewne coraz mocniej będzie akcentować ryzyko dla wzrostu gospodarczego, sugerując ostrożność w zacieśnianiu polityki pieniężnej.
  • Bank Czech po zmianach w składzie zarządu prawdopodobnie zakończył cykl zacieśniania polityki pieniężnej w tym cyklu. Możliwe, że wraz z szczytem inflacji przypadającym na miesiące wakacyjne, Bank zacznie obniżać stopy jeszcze w tym roku.
  • RPP może wkrótce zakończyć cykl podwyżek stóp procentowych NBP, jeśli przy znacznym pogorszeniu koniunktury poprawią się średnioterminowe perspektywy inflacji. Efektywne warunki monetarne w polskiej gospodarce będą się jednak jeszcze długo zacieśniać za sprawą indeksacji umów kredytowych, rekomendacji KNF ograniczającej zdolność kredytową oraz podwyżek stóp procentowych SNB i EBC (ponad 20% kredytów mieszkaniowych w Polsce to kredyty walutowe). Bilans ryzyka dla scenariusza stóp NBP pozostaje asymetryczny w stronę większej liczby i skali podwyżek.

 

***Materiał pochodzi z raportu Kwartalnik Eksportera. W cieniu wojny, którego pełną zawartość możesz zobaczyć i pobrać klikając w poniższy przycisk:

Pobierz raport

 

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego. Wg wstępnych danych na koniec 2020 r. jego skonsolidowany zysk netto wyniósł 2,65  mld zł a wartość aktywów 382 mld zł. Bank jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku oszczędności (18,4 proc.), kredytów (17,6 proc.), w rynku leasingowym (11,2 proc.) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych (22,2 proc.). Posiadając ponad 9,51 mln kart płatniczych, bank jest największym wydawcą kart debetowych i kredytowych w Polsce. Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która na koniec 2020 r. miała ponad 5 mln aktywnych aplikacji, PKO Bank Polski jest najbardziej mobilnym bankiem w Polsce. Silną pozycję Banku wzmacniają spółki Grupy Kapitałowej. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jest liderem pod względem liczby i wartości transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym. 


Reklama
Reklama