Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Produkcja przemysłowa w Polsce odbija! Kwietniowe dane dają nadzieję na ożywienie

|
selectedselectedselected

Produkcja przemysłowa wzrosła w kwietniu o 7,9%r/r po spadku o 5,6%r/r (po rewizji) w marcu. Dane odsezonowane wskazują na wzrost o 7,0%m/m, tj. przemysł odrobił marcowy spadek. Uśredniając ostatnie dwa miesiące, ożywienie w przemyśle postępuje.

Produkcja przemysłowa w Polsce odbija! Kwietniowe dane dają nadzieję na ożywienie
freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Zmienność wyników przemysłu wynika m.in. z kalendarza. Słaby wynik w marcu był m.in. konsekwencją dwóch dni roboczych mniej i wczesnej Wielkanocy. Z kolei kwiecień tego roku miał dwa dni więcej niż rok wcześniej.

Spadki odnotowano tylko w prod. urządzeń elektrycznych, górnictwie i produkcji metali. Solidnie rosła produkcja dóbr konsumpcyjnych, zarówno trwałych i nietrwałych, co pozwala z optymizmem patrzyć na perspektywy konsumpcji. Nieco wolniej rosła produkcja dóbr inwestycyjnych.

 

produkcja przemyslowa w polsce odbija kwietniowe dane daja nadzieje na ozywienie grafika numer 1produkcja przemyslowa w polsce odbija kwietniowe dane daja nadzieje na ozywienie grafika numer 1

 

Reklama

Ceny producentów nadal w głębokiej deflacji. W kwietniu indeks PPI obniżył się o 8,6%r/r, po spadku o 9,9%r/r (po rewizji z -9,6%). W porównaniu do marca ceny producentów wzrosły o 0,2%, głównie za sprawą wyższych cen w górnictwie (+4,2%m/m), podczas gdy w pozostałych sekcjach były stabilne. Kolejne miesiące przyniosą stopniową skalę redukcji rocznej deflacji, a na przełomie 2024/25 powinniśmy obserwować już wzrost PPI w ujęciu rocznym.

 

Zobacz także: Stopa bezrobocia w Polsce otwiera kalendarz ekonomiczny. Czy niemiecka koniunktura zaskoczy po raz kolejny?

 

produkcja przemyslowa w polsce odbija kwietniowe dane daja nadzieje na ozywienie grafika numer 2produkcja przemyslowa w polsce odbija kwietniowe dane daja nadzieje na ozywienie grafika numer 2

 

Biorąc pod uwagę wysoką zmienność produkcji, koniunkturę łatwiej ocenić patrząc łącznie na ostatnie dwa miesiące. Obraz z danych z III i IV sugeruje umiarkowane ożywienie. Na wynikach krajowego przetwórstwa cieniem kładą się problemy niemieckiej gospodarki, która jest pod rosną presją konkurencyjną innych krajów. Ostatnie dane o PMI z Niemiec sugerują jednak, że i w tamtejszym przetwórstwie sytuacja poprawia się. To prawdopodobnie zapowiada również wyższą aktywność krajowych producentów.

Reklama

 


 

Nie przegap najciekawszych artykułów! Obserwuj nas w Wiadomościach Google (GOOGLE NEWS)!  Obserwuj FXMAG>>

 


Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


ING Bank Śląski analizy i komentarze

ING Bank Śląski analizy i komentarze

Bank komercyjny z siedzibą w Katowicach, świadczący usługi bankowe dla klientów indywidualnych oraz firm i instytucji. Jest 5. bankiem w Polsce pod względem wartości aktywów. W II kwartale 2021 bank obsługiwał ponad 4,3 mln klientów detalicznych oraz ponad 504 tys. klientów korporacyjnych.

Obserwuj autoraTwitterLinkedInYouTube


Reklama
Reklama