Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Produkcja drobiu w Polsce nie rośnie już tak gwałtownie. Na tle UE wypadamy najsłabiej?

|
selectedselectedselected
Produkcja drobiu w Polsce nie rośnie już tak gwałtownie. Na tle UE wypadamy najsłabiej?
freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

MNIEJ DYNAMICZNE WZROSTY PRODUKCJI W POLSCE

2023 był kolejnym rokiem ze wzrostem produkcji drobiarskiej w Polsce. Według Eurostatu krajowe uboje drobiu ogółem (w masie tuszki) wyniosły 2,75 mln t i były większe o 0,6% r/r. Tempo wzrostu było wyraźnie gorsze niż w poprzednich latach. Wyłączając spadek w 2021, spowodowany grypą ptaków, był to najwolniejszy wzrost od co najmniej 2004, ale również najwolniejszy wśród czołowych unijnych producentów drobiu. Warto jednak zaznaczyć, że w wielu przypadkach silne wzrosty wynikały z odbudowywania się produkcji po stratach związanych z HPAI w 2022 (np. we Włoszech, +10%). Dynamikę krajowej produkcji tłumił spadek ubojów indyków – aż o 10,2% r/r w 2023 przy wzroście ubojów kurcząt o 2,4% r/r. Przy utrzymujących się relatywnie wysokich relacjach cen drobiu do cen pasz świadczyć to może o występujących, pozarynkowych barierach wzrostu produkcji. W samym tylko 4q23 krajowe uboje drobiu ogółem zmalały o 2,7% r/r, z czego aż 24-proc spadek zanotowano w przypadku ubojów indyków.

 

Obraz zawierający tekst, zrzut ekranu, Czcionka, numer

Opis wygenerowany automatycznieObraz zawierający tekst, zrzut ekranu, Czcionka, numer

Opis wygenerowany automatycznie

 

WIEKSZA SPRZEDAŻ DO UE

Z danych GUS wynika, że polski eksport drobiu w 2023 ukształtował się na poziomie 1,646 mln t i był wyższy o 3,4% r/r. Jednocześnie wartość sprzedaży zagranicznej, z uwagi na spadki cen, zmalała o 4,7% r/r. Zwiększono przede wszystkim sprzedaż na rynek UE (+4,9% r/r). Eksport na rynki trzecie wzrósł jedynie o 0,3%, głównie za sprawą mniejszego wolumenu wysyłek na Ukrainę i do Arabii Saudyjskiej. Uwagę zwraca jednak silny, bo 78-proc., wzrost sprzedaży drobiu do Wietnamu (drugi, po Holandii, w masie towaru). Grypa ptaków wciąż jest barierą dla rozwoju eksportu na rynki pozaunijne. Niemniej, coraz częściej w kontekście ryzyka dla sprzedaży zagranicznej poruszany jest w kraju temat salmonelli.

Reklama

 

Obraz zawierający tekst, linia, Wykres, Czcionka

Opis wygenerowany automatycznieObraz zawierający tekst, linia, Wykres, Czcionka

Opis wygenerowany automatycznie

 

SPADKI CEN MNIEJSZE OD SPADKÓW CEN PASZ

Przeciętna cena skupu kurcząt brojlerów w mar’24, według MRiRW, ukształtowała się na poziomie 4,83 zł/kg i była niższa o 17% r/r. Był to jednak wciąż poziom wyższy (o 6%) w stosunku do lut’22, czyli okresu bezpośrednio przed wybuchem wojny w Ukrainie. Ceny indyków w mar’24 zmniejszyły się o 31% r/r.

Ceny pasz dla kurcząt w 1q24 spadały silniej niż ceny skupu drobiu, wskazując na relatywnie wysoką opłacalność chowu (por. wykres). Według MRiRW ceny mieszanek pełnoporcjowych dla kurcząt w lutym’24 były niższe o 28% r/r i o 10% niższe niż przed dwoma laty.

 

Zobacz także: Grupa CCC weszła w 2024 roku z przytupem. Wyniki finansowe pokazują mocny rozwój

Reklama

 

Obraz zawierający tekst, Czcionka, zrzut ekranu, linia

Opis wygenerowany automatycznieObraz zawierający tekst, Czcionka, zrzut ekranu, linia

Opis wygenerowany automatycznie

 

PERSPEKTYWY 2024

Prognozujemy, że przeciętna cena skupu drobiu (GUS) w 2024 zmaleje o 4-9% w stosunku do 2023, przy czym silniejsze spadki r/r będziemy obserwować w 1h24. Taniejące pasze znajdą odzwierciedlenie w niższej wycenie żywca, choć dotychczas wysokie relacje cen skupu drobiu do cen pasz nie pobudziły istotnie krajowej produkcji. Czynnikiem sprzyjającym rynkowi może być wzrost siły nabywczej konsumentów, ale przełożenie wyższych realnie dochodów rozporządzalnych na krajową konsumpcję będzie prawdopodobnie mniejsze niż w przypadku mięsa czerwonego.

 


 

Reklama

Nie przegap najciekawszych artykułów! Obserwuj nas w Wiadomościach Google (GOOGLE NEWS)!  Obserwuj FXMAG>>

 


Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego. Wg wstępnych danych na koniec 2020 r. jego skonsolidowany zysk netto wyniósł 2,65  mld zł a wartość aktywów 382 mld zł. Bank jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku oszczędności (18,4 proc.), kredytów (17,6 proc.), w rynku leasingowym (11,2 proc.) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych (22,2 proc.). Posiadając ponad 9,51 mln kart płatniczych, bank jest największym wydawcą kart debetowych i kredytowych w Polsce. Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która na koniec 2020 r. miała ponad 5 mln aktywnych aplikacji, PKO Bank Polski jest najbardziej mobilnym bankiem w Polsce. Silną pozycję Banku wzmacniają spółki Grupy Kapitałowej. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jest liderem pod względem liczby i wartości transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym. 


Reklama
Reklama