Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Poznań/ Grzegorz Bykowski został prezesem Portu Lotniczego Poznań-Ławica

|
selectedselectedselected
Poznań/ Grzegorz Bykowski został prezesem Portu Lotniczego Poznań-Ławica
źródło własne
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Rzecznik poinformował, że z dniem 26 lipca br. rada nadzorcza dokonała zmiany w składzie zarządu i powołała Grzegorza Bykowskiego na stanowisko prezesa zarządu na trzyletnią kadencję.

„Tym samym, począwszy od dnia 26 lipca bieżącego roku Zarząd Portu Lotniczego Poznań-Ławica Sp. z o.o. jest jednoosobowy. Kadencja dotychczasowego Zarządu dobiegła końca z dniem 25 lipca bieżącego roku” – zaznaczył Patryn.

Dotychczasowy, dwuosobowy zarząd - reprezentowany przez wiceprezesów: Grzegorza Bykowskiego i Zbigniewa Ławnickiego – został ustanowiony we wrześniu 2022 roku, po wcześniejszym odwołaniu ze stanowiska prezesa zarządu lotniska Mariusza Wiatrowskiego.

Reklama

W przesłanym w piątek komunikacie Patryn poinformował również o poprawie kondycji finansowej Portu Lotniczego Poznań-Ławica w kontekście wyników roku 2023 oraz o absolutorium dla członków zarządu lotniska.

Z przekazanych przez niego danych wynika, że na koniec 2023 r. spółka Port Lotniczy Poznań–Ławica miała 18 mln zł zysku netto wobec straty netto na koniec 2022 r. w wysokości 4,7 mln zł. Dodał, że na koniec ub.r. "wszystkie wskaźniki rentowności zanotowały poprawę w stosunku do roku 2022 i wykazywały wartości dodatnie". Zaznaczył też, że poprawa rentowności jest efektem dynamicznego wzrostu przychodów w stosunku do kosztów. "Jednocześnie Zgromadzenie Wspólników udzieliło absolutorium dla obu Członków Zarządu lotniska” – wskazał Patryn.

Jak podano, z 2,25 mln pasażerów w 2022 r., ich liczba wzrosła do 2,79 mln w 2023 r. W ub.r. podróżni mogli skorzystać z 48 bezpośrednich kierunków regularnych oraz 38 bezpośrednich kierunków czarterowych, a nowościami w siatce ubiegłorocznych połączeń było siedem nowych tras z Poznania do: Lizbony, Pafos, Bari, Kutaisi, Werony, Tirany oraz Dubaju i loty na lotnisko Rzym-Fiumicino. Najpopularniejszymi kierunkami w połączeniach regularnych były trasy do Londynu (lotniska Stansted i Luton), Dublina, Mediolanu, Alicante, Oslo-Torp, Zadaru, Krakowa, Bristolu i Budapesztu.

Reklama

Patryn zaznaczył, że w przypadku lotów czarterowych, w czołówce najpopularniejszych tras znalazły się: Antalya, Marsa Alam, Hurghada, Rodos, Heraklion, Bodrum, Kos, Palma na Majorce, Zakintos, Burgas. W minionym roku pasażerowie Portu Lotniczego Poznań-Ławica mogli skorzystać z trzech nowych kierunków czarterowych do: Dalamanu, Kawali i Sharm el Sheikh.

„Wyniki finansowe oraz liczby obsłużonych pasażerów roku 2023 dały bardzo mocną podstawę do już realizowanych w bieżącym, 2024 roku, rekordów liczby pasażerów, którzy skorzystali z usług poznańskiego lotniska. Pierwsze półrocze to wynik ponad 1,5 mln obsłużonych pasażerów i dynamika na poziomie 24 proc.” – zaznaczył Patryn.

Wspólnikami istniejącej od 1997 roku spółki Port Lotniczy Poznań-Ławica są: Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze" (PPL), miasto Poznań i województwo wielkopolskie.(PAP)

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PAP null

PAP

Polska Agencja Prasowa Spółka Akcyjna – publiczna agencja prasowa, jedyna państwowa agencja informacyjna w Polsce. Zgodnie ze statutem do jej zadań należy uzyskiwanie i przekazywanie odbiorcom rzetelnych, obiektywnych i wszechstronnych informacji z kraju i z zagranicy. Agencja jest także zobowiązana do upowszechniania stanowiska Sejmu, Senatu, Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i Rady Ministrów, a także umożliwia innym naczelnym organom państwa prezentowanie swoich stanowisk w ważnych sprawach państwowych.


Reklama
Reklama