Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Posiedzenie FOMC, dane z USA oraz inflacja w Polsce. Ciekawy tydzień dla rynków [MAKROmapa 31.10.2022]

|
selectedselectedselected
Posiedzenie FOMC, dane z USA oraz inflacja w Polsce. Ciekawy tydzień dla rynków [MAKROmapa 31.10.2022] | FXMAG INWESTOR
Materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Najważniejszym wydarzeniem w tym tygodniu będzie zaplanowane na środę posiedzenie FOMC

Oczekujemy, że Fed zdecyduje się na podwyżkę stóp procentowych o 75pb, a tym samym docelowy przedział dla wahań stopy funduszy Rezerwy Federalnej wyniesie [3,75%, 4,00%]. Taka decyzja byłaby spójna z konsensusem rynkowym i wyceną kontraktów terminowych. Dużo ważniejsze od samej decyzji Fed będą informacje zawarte w komunikacie dotyczące oczekiwanego tempa zacieśniania polityki pieniężnej w kolejnych miesiącach (tzw. forward guidance). W ostatnim czasie członkowie Fed wypowiadali się w nieco mniej jastrzębim tonie, podkreślając czynniki ryzyka, jakie mogą wiązać się ze zbyt szybkimi podwyżkami stóp procentowych. Oczekujemy, że komunikat i konferencja po posiedzeniu FOMC uwzględnią tę kwestię sygnalizując spowolnienie tempa zacieśniania polityki pieniężnej w kolejnych miesiącach. Byłoby to spójne z oczekiwaną przez nas podwyżką stóp procentowych o 50pb w grudniu. Nieznaczne złagodzenie nastawienia Fed będzie naszym zdaniem lekko negatywne dla kursu dolara, lekko pozytywne dla złotego i negatywne dla rentowności polskich obligacji.

MAKROmapa: posiedzenie FOMC, dane z USA oraz inflacja w Polsce. Ciekawy tydzień dla rynków - 1MAKROmapa: posiedzenie FOMC, dane z USA oraz inflacja w Polsce. Ciekawy tydzień dla rynków - 1

 

Kolejnym ważnym wydarzeniem będzie dzisiejsza publikacja danych o inflacji w Polsce

Naszym zdaniem zwiększyła się ona w październiku do 18,2% r/r wobec 17,2% we wrześniu. Uważamy, że wyższa inflacja w październiku będzie efektem wyższych wkładów wszystkich jej głównych składowych (cen żywności, paliw i innych nośników energii oraz inflacji bazowej). Nasza prognoza kształtuje się powyżej konsensusu (18,0%), a tym samym jej materializacja będzie lekko pozytywna dla kursu złotego i rentowności polskich obligacji.

Reklama

MAKROmapa: posiedzenie FOMC, dane z USA oraz inflacja w Polsce. Ciekawy tydzień dla rynków - 2MAKROmapa: posiedzenie FOMC, dane z USA oraz inflacja w Polsce. Ciekawy tydzień dla rynków - 2

 

Dzisiaj opublikowane zostaną istotne dane ze strefy euro

Oczekujemy, że kwartalna dynamika PKB zmniejszyła się do 0,1% w III kw. z 0,8% w II kw. Dane o PKB w III kw. dla największych gospodarek strefy euro, które zostały opublikowane w ubiegłym tygodniu (patrz poniżej), stanowią lekkie ryzyko w górę dla naszej prognozy. Zgodnie z konsensusem rynkowym inflacja HICP w strefie euro zmniejszyła się do 9,8% r/r w październiku wobec 9,9% we wrześniu. Dostrzegamy istotne ryzyko w górę dla tej prognozy biorąc pod uwagę opublikowane w ubiegłym tygodniu wyższe od oczekiwań odczyty październikowej inflacji we Francji, Włoszech i Niemczech. Uważamy, że publikacja danych o inflacji w strefie euro będzie negatywna dla złotego i cen polskiego długu.

 

W tym tygodniu poznamy ważne dane z USA

Na piątek zaplanowana jest publikacja danych z rynku pracy. Oczekujemy, że zatrudnienie poza rolnictwem zwiększyło się o 200 tys. osób w październiku wobec wzrostu o 263 tys. we wrześniu, przy stabilizacji stopy bezrobocia na poziomie 3,5%. Przed piątkową publikacją dodatkowych informacji nt. rynku pracy dostarczy raport ADP o zatrudnieniu w sektorze prywatnym (rynek oczekuje wzrostu o 198 tys. w październiku wobec 208 tys. we wrześniu). We wtorek poznamy indeks ISM dla przetwórstwa, który zmniejszył się naszym zdaniem do 49,7 pkt. w październiku z 50,9 pkt. we wrześniu, co będzie spójne ze spadkiem wskaźnika PMI dla przetwórstwa. Naszym zdaniem publikacje danych z USA w tym tygodniu pozostaną w cieniu środowego posiedzenia FOMC i będą neutralne dla rynków finansowych.

Reklama

 

W środę opublikowane zostaną październikowe dane o koniunkturze w przetwórstwie przemysłowym w Polsce

Oczekujemy, że wskaźnik PMI spadł do 42,0 pkt. z 43,0 pkt. we wrześniu. Wsparcie dla naszej prognozy stanowi pogorszenie koniunktury odnotowane w badaniach GUS, jak również spadek indeksu PMI dla strefy euro i Niemiec (patrz poniżej). Nasza prognoza kształtuje blisko konsensusu (42,5 pkt.), a tym samym jej materializacja będzie neutralna dla złotego i rentowności polskich obligacji.

 

Dzisiaj poznaliśmy również wyniki badań koniunktury w chińskim przetwórstwie

Indeks CFLP PMI obniżył się w październiku do 49,2 pkt. wobec 50,1 pkt. we wrześniu, kształtując się wyraźnie poniżej oczekiwań rynku (50,0 pkt.). Przyczyną pogorszenia koniunktury w Chinach było osłabienie światowego popytu, a także restrykcje covidowe w tym kraju. Jutro opublikowany zostanie indeks Caixin PMI, który zgodnie z konsensusem zwiększył się do 49,0 pkt. w październiku wobec 48,1 pkt. we wrześniu. Dzisiejszy odczyt indeksu CFLP PMI stanowi ryzyko w dół dla tej prognozy. Prognozujemy, że w kolejnych miesiącach chiński rząd nasili działania w ramach swojej polityki gospodarczej ukierunkowane na pobudzenie wzrostu gospodarczego. Niemniej jednak prognozujemy, że dynamika PKB w Chinach obniży się do 3,0% w 2022 r. wobec 8,1% w 2021 r.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Credit Agricole - informacje ekonomiczne

Credit Agricole - informacje ekonomiczne

Grupa Crédit Agricole – francuska sieć banków spółdzielczych, która w 1990 r. przekształciła się w międzynarodową grupę bankową. Crédit Agricole był początkowo spółdzielczą kasą rolników i z tego powodu jest często nazywany Zielonym Bankiem.


Reklama
Reklama