Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Polska gospodarka odkryje sporo kart w tym tygodniu! Co na to rynki?

|
selectedselectedselected
Polska gospodarka odkryje sporo kart w tym tygodniu! Co na to rynki? | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Poniedziałkowy kalendarz jest praktycznie pusty. Na uwagę zwraca jedynie aukcja amerykańskiego długu. Departament Skarbu zaoferuje do sprzedaży 20-letnie obligacje o wartości 16 mld USD. Jutro GUS poda dane o koniunkturze w ub. m. Będzie to dynamika produkcji przemysłowej (nasza prog. 2,4% r/r, kons. 1,6% r/r) oraz zmiana zatrudnienia (nasza prog. 0,1% r/r, kons. 0,0% r/r). Poza tym poznamy również krajowy odczyt PPI za październik (nasza prog. -3,0% r/r, kons. 3,5% r/r) oraz sprzedaż domów na rynku wtórnym za Oceanem. W środę dostaniemy drugą paczkę krajowych odczytów za ub. m. GUS opublikuje dane o produkcji budowlano-montażowej oraz sprzedaży detalicznej.

 

 

Ze względu na czwartkowe święto w USA już w środę napłyną dane o cotygodniowych zasiłkach dla bezrobotnych. Poza tym tego samego dnia dowiemy się jak wyglądała dyskusja podczas ostatniego posiedzenia FOMC oraz poznamy finalny odczyt nastrojów konsumentów według Uniwersytetu Michigan. W czwartek od rana będą napływać wstępne publikacje listopadowych wskaźników PMI z Europy. EBC z kolei opublikuje „minutes” z październikowego posiedzenia banku, a z NBP dowiemy się jak wyglądała podaż pieniądza w ub.m. Tydzień zakończy odczyt indeksu Ifo z Niemiec za bm.

Reklama

 

Zobacz także: Już dziś ważne dane dla koniunktury Polski! Potwierdzą odbudowę czy pogrzebią wszelkie nadzieje?

 

 

Względnie spokojna sesja na bazowym FI

Zmienność na UST pod koniec ub. tyg. była względnie ograniczona. Na początku europejskiej sesji amerykańskie obligacje delikatnie zyskiwały na wartości, ale popołudnie przyniosło odreagowanie tego ruchu. Sprzyjały temu relatywnie dobre dane z amerykańskiego rynku nieruchomości. Oczekiwania rynkowe przekroczył odczyt pozwoleń na budowę za październik (1,49 mln SAAR, kons. 1,45 mln SAAR). Zaskakująco dobrze wypadła składowa domów jednorodzinnych (968 tys. SAAR, najwięcej od czerwca ub. r.) mimo słabych danych NAHB. W przypadku rozpoczętych budów publikacja wypadła blisko konsensusu biorąc pod uwagę delikatną rewizję w dół za poprzedni miesiąc (1,37 mln SAAR).

Pod danych dochodowość UST przesunęła się w górę na krótkim końcu oraz środku krzywej o ok 3-4 pb. Ostatecznie na głównych węzłach amerykańskiego długu zmiany wyniosły +5, -1 oraz -4 pb. do odpowiednio 4,88% (2Y), 4,44% (10Y) oraz 4,59% (30Y). Ruchy bunda były także niewielkie. Zmiany niemieckiej krzywej na głównych węzłach wyniosły +2, 0 oraz -3 pb. do odpowiednio 2,97% (2Y), 2,58% (10Y) oraz 2,8% (30Y). Ograniczone zmienność oraz neutralne nastroje rynkowe sugerują, że dzisiejsza aukcja amerykańskiego długu (wyniki o godz. 19:00) nie wywoła podwyższonej nerwowości na bazowym FI. Przy pustym kalendarzu makro spodziewamy się więc relatywnie spokojnych notowań.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


BGK - analizy ekonomiczne

BGK - analizy ekonomiczne

Bank Gospodarstwa Krajowego to polski bank rozwoju, jedyna taka instytucja w kraju. BGK wspiera zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy Polski. Jego działania wpływają na powstawanie miejsc pracy, budowę mieszkań, rozwój infrastruktury i poprawę jakości powietrza. Bank dba o przyszłe pokolenia - buduje kapitał społeczny, rozwija przedsiębiorczość i zapewnia odpowiedzialne finansowanie. Jest obecny w każdym regionie Polski, a także za granicą - ma swoje przedstawicielstwa w Brukseli, Londynie, Frankfurcie nad Menem i Amsterdamie. BGK wspiera eksport i ekspansję zagraniczną polskich firm. Jest pomysłodawcą, współzałożycielem i głównym udziałowcem Funduszu Trójmorza, który inwestuje w infrastrukturę transportową, energetyczną i cyfrową w krajach regionu Trójmorza. BGK, poprzez współpracę z biznesem, sektorem publicznym i instytucjami finansowymi, odpowiada na potrzeby gospodarcze oraz podejmuje szereg inicjatyw promujących zrównoważony rozwój.


Reklama
Reklama