Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Polityka pieniężna w Polsce: z każdym dniem zbliżamy się do obniżek – chociaż może ich być więcej niż nam się wydaje

|
selectedselectedselected
Polityka pieniężna w Polsce: z każdym dniem zbliżamy się do obniżek – chociaż może ich być więcej niż nam się wydaje | FXMAG INWESTOR
własne źródło
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Polityka pieniężna w Polsce: z każdym dniem zbliżamy się do obniżek – chociaż może ich być więcej niż nam się wydaje - 1Polityka pieniężna w Polsce: z każdym dniem zbliżamy się do obniżek – chociaż może ich być więcej niż nam się wydaje - 1

 

Joanna Tyrowicz

(10.08.2023)

Każda rozmowa o obniżkach jest dzisiaj szkodliwa dla gospodarki, ja w mojej funkcji nie chce o tym rozmawiać, to szkodzi gospodarce.

Wiesław Janczyk

(21.07.2023)

Podstawowy warunek do obniżek stóp procentowych to potwierdzenie wyników projekcji w kolejnych miesiącach, czyli przede wszystkim pewność, że znajdujemy się na ścieżce postępującej dezinflacji. W tym zakresie czekamy, aż kolejne dane potwierdzą zejście inflacji do jednocyfrowych wartości. Kolejnym kluczem do oceny sytuacji może być fakt, że jeżeli obecny poziom stóp procentowych był właściwy przy inflacji powyżej 18 proc., to słusznym wydaje się zastanowienie, czy są one właściwe przy inflacji w okolicy 11 proc., przy jej trendzie spadkowym. (…) Wyraźnie widać więc powody, dla których dyskusja na temat wysokości stóp proc. jest uprawniona.

Ireneusz Dąbrowski

(20.07.2023)

W czerwcu: wzrost CPI 11,5 proc. a płac 11,9 proc. (poniżej konsensusu 12,1 proc.). Wzrost płacy realnej to ok. 0,4 proc. przy wzroście wydajności pracy w Polsce ok. 4,5 proc., a marże firm są wciąż powyżej przedpandemicznych. Udział płac w PKB będzie naturalnie wzrastał do poziomów z 2021 r. i jeżeli będzie pod kontrolą to przy szybko spadającej inflacji będzie przestrzeń do obniżek stóp procentowych.

Ludwik Kotecki

(18.07.2023)

Obniżanie stóp procentowych na tym etapie będzie błędem. I mam nadzieję, że się nie wydarzy. Za nami dopiero pierwszy miesiąc stabilizacji inflacji bazowej. Raport o inflacji z lipca wskazuje na to, że bardziej nie dochodzimy do celu, niż wydawało się w marcu, w poprzednim raporcie. Szacunki jednostkowych kosztów pracy i wynagrodzeń, jak i PKB, zostały podwyższone. Gdzie tu jest przestrzeń do obniżki?

Gabriela Masłowska

(18.07.2023)

Teoretycznie możliwe jest rozpoczęcie fazy obniżek stóp procentowych jeszcze przed pojawieniem się najnowszej projekcji inflacji oraz PKB. Warto zauważyć, że RPP rozpoczęła okres podwyżek stóp w październiku 2021 roku, czyli w miesiącu poprzedzającym pojawienie się projekcji. Rada uznała jednak już wówczas, że dysponuje na tyle szerokim spektrum danych makroekonomicznych, że może pozwolić sobie na dokonanie pierwszej podwyżki jeszcze przed pojawieniem się projekcji. Gdyby więc na przykład we wrześniu lub w październiku członkowie RPP uznali, że napływające dane są na tyle przekonujące, że warto podjąć decyzję o pierwszej obniżce jeszcze przed pojawieniem się projekcji, to sądzę, że byłoby to zrozumiałe dla uczestników życia gospodarczego

Henryk Wnorowski

(18.07.2023)

Wszystko co kiedyś rosło, co rośnie, z całą pewnością w przyszłości będzie spadać i podobnie jest ze stopami procentowymi. Nie podejmuję się wskazać daty, kiedy do takich obniżek, czy pierwszej obniżki, mogłoby dojść. (...) 11,5 proc. (odczyt CPI w VI - PAP) to jest bardzo wysoko i przy tym poziomie na pewno trudno mówić o obniżkach. (…) Nie należy wykluczać scenariusza, że jeszcze w tym roku kalendarzowym RPP oceni, iż są wystarczające przesłanki do tego, aby dokonać pierwszej obniżki.

Iwona Duda

(17.07.2023)

W mojej ocenie, jeżeli będą sprzyjające warunki, czyli jeżeli zobaczymy spadek inflacji w szybkim tempie, jeżeli będzie to trwały trend spadkowy w dłuższym horyzoncie, to RPP będzie miała argumenty, żeby z rozwagą podjąć dyskusję na temat obniżek stóp procentowych, być może nawet już po wakacjach. Oczywiście muszę tutaj dokonać zastrzeżenia — tak jak czynią to przedstawiciele większości banków centralnych na świecie w obecnych czasach dużej niepewności gospodarczej i geopolitycznej — że wszystko zależy od napływających danych i informacji.

Cezary Kochalski

(13.07.2023)

W świetle aktualnych danych i informacji, przestrzeń do ewentualnej dyskusji o obniżkach może się za jakiś czas pojawić, skoro jesteśmy już po zakończeniu cyklu podwyżek. Z samego kalendarza wynika, że mogłoby to być najwcześniej po wakacjach. Podczas takiej ewentualnej dyskusji musimy zderzyć różne argumenty. Wiele z nich, które skłoniły Radę do zakończenia cyklu, wpisuje się w scenariusz ewentualnych obniżek.

Adam Glapiński

(7.07.2023)

Rada Polityki Pieniężnej podjęła decyzję, że kończymy cykl podwyżek. (…) Następnym krokiem jest ruch w drugą stronę i powtarzaliśmy, jeśli inflacja zejdzie poniżej dwucyfrowej, jeśli będą przewidywania na kolejne kwartały, lata, że inflacja będzie szybko spadać, to wtedy przyjdzie czas na obniżki. Te obniżki będą służyć wsparciu wzrostu gospodarczego, który teraz jest słaby, wsparciu wzrostu wynagrodzeń, przedsiębiorstw, niższym ratom kredytu mieszkaniowego. Spodziewam się, że to będzie w tym roku. Zobaczymy po wakacjach, jak się zbierzemy. W sierpniu nie ma posiedzenia decyzyjnego. (…) Czy we wrześniu jest możliwa? Jeśli będzie jednocyfrowa inflacja i jeśli projekcja na najbliższe kwartały i lata będzie z 90 proc. pewnością nam mówić, że dalej będzie spadać, to jest możliwa we wrześniu. Ale mówimy o spadku 0,25 pkt. proc.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Millennium analizy i komentarze

Millennium analizy i komentarze

Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego.


Reklama
Reklama