Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Polityka pieniężna w Polsce: rynek już pewny, a członkowie nie do końca. Chcą tej obniżki stóp czy nie?

|
selectedselectedselected
Polityka pieniężna w Polsce: rynek już pewny, a członkowie nie do końca. Chcą tej obniżki stóp czy nie? | FXMAG INWESTOR
własne źródło
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Polityka pieniężna w Polsce: rynek już pewny, a członkowie nie do końca. Chcą tej obniżki stóp czy nie? - 1Polityka pieniężna w Polsce: rynek już pewny, a członkowie nie do końca. Chcą tej obniżki stóp czy nie? - 1

 

Henryk Wnorowski

(31.08.2023)

Jakby nie patrzeć zmierzamy pewnie w stronę pierwszej obniżki stóp procentowych. Kiedy to nastąpi, czy już na najbliższym posiedzeniu, czy na kolejnym posiedzeniu, jest za wcześnie przesądzać. Ja tego nie wiem, ale ta perspektywa z całą pewnością nie jest już zbyt odległa. (...) Niewątpliwie zbliżamy się do momentu, kiedy pierwsze obniżki się pojawią.

Miesiące wakacyjne niekoniecznie skłaniają nas do tego, by rezygnować z jakichś zakupów, zwłaszcza wakacyjnych. To pewnie było powodem, że przez dwa wakacyjne miesiące notowaliśmy niższe odczyty na koniec miesiąca, jedynie o 0,7 pkt. proc., tak było w lipcu i sierpniu, a wcześniej były to bardziej znaczące spadki.

Gabriela Masłowska

(31.08.2023)

Jeżeli tendencja spadkowa inflacji się utrzyma i inne czynniki makroekonomiczne nie ulegną radykalnej zmianie, mam na myśli w szczególności słabe tempo wzrostu PKB za granicami Polski, a także słabnącą koniunkturę krajową, to jest powód do dyskusji o obniżeniu stóp procentowych.

Moim zdaniem są przesłanki, żeby obniżyć stopy procentowe. Jeżeli na posiedzeniu RPP we wrześniu pojawiłby się wniosek o obniżkę stóp, to zagłosowałabym za tym wnioskiem. W obliczu dużej niepewności trudno jest też powiedzieć jaka skala obniżek byłaby właściwa w całym 2023 r

Ludwik Kotecki

(30.08.2023)

Mamy luźniejszą politykę fiskalną, słabszą sytuację makro, ale też statystycznie wyższą inflację. W takich warunkach NBP nie może ciąć stóp, bo nie ma pewności, że inflacja będzie spadać.

Joanna Tyrowicz

(10.08.2023)

Każda rozmowa o obniżkach jest dzisiaj szkodliwa dla gospodarki, ja w mojej funkcji nie chce o tym rozmawiać, to szkodzi gospodarce.

Wiesław Janczyk

(21.07.2023)

Podstawowy warunek do obniżek stóp procentowych to potwierdzenie wyników projekcji w kolejnych miesiącach, czyli przede wszystkim pewność, że znajdujemy się na ścieżce postępującej dezinflacji. W tym zakresie czekamy, aż kolejne dane potwierdzą zejście inflacji do jednocyfrowych wartości. Kolejnym kluczem do oceny sytuacji może być fakt, że jeżeli obecny poziom stóp procentowych był właściwy przy inflacji powyżej 18 proc., to słusznym wydaje się zastanowienie, czy są one właściwe przy inflacji w okolicy 11 proc., przy jej trendzie spadkowym. (…) Wyraźnie widać więc powody, dla których dyskusja na temat wysokości stóp proc. jest uprawniona.

Ireneusz Dąbrowski

(20.07.2023)

W czerwcu: wzrost CPI 11,5 proc. a płac 11,9 proc. (poniżej konsensusu 12,1 proc.). Wzrost płacy realnej to ok. 0,4 proc. przy wzroście wydajności pracy w Polsce ok. 4,5 proc., a marże firm są wciąż powyżej przedpandemicznych. Udział płac w PKB będzie naturalnie wzrastał do poziomów z 2021 r. i jeżeli będzie pod kontrolą to przy szybko spadającej inflacji będzie przestrzeń do obniżek stóp procentowych.

Iwona Duda

(17.07.2023)

W mojej ocenie, jeżeli będą sprzyjające warunki, czyli jeżeli zobaczymy spadek inflacji w szybkim tempie, jeżeli będzie to trwały trend spadkowy w dłuższym horyzoncie, to RPP będzie miała argumenty, żeby z rozwagą podjąć dyskusję na temat obniżek stóp procentowych, być może nawet już po wakacjach. Oczywiście muszę tutaj dokonać zastrzeżenia — tak jak czynią to przedstawiciele większości banków centralnych na świecie w obecnych czasach dużej niepewności gospodarczej i geopolitycznej — że wszystko zależy od napływających danych i informacji.

Cezary Kochalski

(13.07.2023)

W świetle aktualnych danych i informacji, przestrzeń do ewentualnej dyskusji o obniżkach może się za jakiś czas pojawić, skoro jesteśmy już po zakończeniu cyklu podwyżek. Z samego kalendarza wynika, że mogłoby to być najwcześniej po wakacjach. Podczas takiej ewentualnej dyskusji musimy zderzyć różne argumenty. Wiele z nich, które skłoniły Radę do zakończenia cyklu, wpisuje się w scenariusz ewentualnych obniżek.

Adam Glapiński

(7.07.2023)

Rada Polityki Pieniężnej podjęła decyzję, że kończymy cykl podwyżek. (…) Następnym krokiem jest ruch w drugą stronę i powtarzaliśmy, jeśli inflacja zejdzie poniżej dwucyfrowej, jeśli będą przewidywania na kolejne kwartały, lata, że inflacja będzie szybko spadać, to wtedy przyjdzie czas na obniżki. Te obniżki będą służyć wsparciu wzrostu gospodarczego, który teraz jest słaby, wsparciu wzrostu wynagrodzeń, przedsiębiorstw, niższym ratom kredytu mieszkaniowego. Spodziewam się, że to będzie w tym roku. Zobaczymy po wakacjach, jak się zbierzemy. W sierpniu nie ma posiedzenia decyzyjnego. (…) Czy we wrześniu jest możliwa? Jeśli będzie jednocyfrowa inflacja i jeśli projekcja na najbliższe kwartały i lata będzie z 90 proc. pewnością nam mówić, że dalej będzie spadać, to jest możliwa we wrześniu. Ale mówimy o spadku 0,25 pkt. proc.

Zobacz także: Wszyscy zadają sobie jedno pytanie: czy RPP rozpocznie we wrześniu cykl łagodzenia polityki pieniężnej?

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Millennium analizy i komentarze

Millennium analizy i komentarze

Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego.


Reklama
Reklama