Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Polityka pieniężna w Polsce: Jaka będzie kolejna decyzja odnośnie stóp procentowych? [wypowiedzi członków RPP]

|
selectedselectedselected
Polityka pieniężna w Polsce: Jaka będzie kolejna decyzja odnośnie stóp procentowych? [wypowiedzi członków RPP] | FXMAG INWESTOR
własne źródło
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Polityka pieniężna w Polsce: Jaka będzie kolejna decyzja odnośnie stóp procentowych? [wypowiedzi członków RPP] - 1Polityka pieniężna w Polsce: Jaka będzie kolejna decyzja odnośnie stóp procentowych? [wypowiedzi członków RPP] - 1

Henryk Wnorowski (19.12.2022)

Jest wyraźna ulga po listopadowym odczycie inflacji, gdy zobaczyliśmy niższe tempo wzrostu cen niż w październiku. Mimo tego jest zdecydowanie za wcześnie by już teraz mówić o obniżkach stóp. Chciałbym, aby utrwaliła się tendencja spadkowa tempa inflacji, to znaczy, żebyśmy mieli przynajmniej trzy kolejne miesięczne odczyty niższe od poprzednich. Ewentualnie wówczas można przystąpić do jakichś spekulacji o obniżkach. Nie widzę uzasadnienia, żeby robić to już teraz. Myślę, że rok 2023 to będzie rok, w którym pojawią się przesłanki do dyskusji na ten temat. Natomiast przesłanek do obniżek stóp raczej bym się nie spodziewał w przyszłym roku

Gabriela Masłowska (16.12.2022)

Wedle mego przekonania, istnieje dość duża szansa na to, że kolejną decyzją RPP o zmianie stóp procentowych będzie nie podwyżka, lecz obniżka stóp procentowych. (...) Myślę, że z pewną ostrożnością, ale już można brać pod uwagę scenariusz, w którym RPP będzie mogła obniżyć stopy procentowe w 2024 roku. Obniżka stóp procentowych w 2023 roku wydaje się obecnie mniej prawdopodobna, aczkolwiek i takiego scenariusza nie należy wykluczyć. Obniżka stóp w 2023 roku mogłaby być w sytuacji wystąpienia scenariusza radykalnego spadku inflacji.

Ludwik Kotecki (15.12.2022)

Moim zdaniem przy dzisiejszych założeniach, czyli przy obecnych stopach procentowych i niewiadomego nastawienia w polityce fiskalnej tego celu nie osiągniemy bardzo szybko, a nawet szybko. Nie wiem kiedy. Musi zmienić się polityka makroekonomiczna, żeby osiągnąć cel 2,5 proc. Nawet zgodnie z projekcją inflacyjną NBP ten cel nie jest osiągany do końca 2025 r., czyli następne 3 lata.

Przemysław Litwiniuk (15.12.2022)

W warunkach, gdy kredytobiorcy mają osłonę w postaci wakacji kredytowych, które będą trwały jeszcze przez cały 2023 r., wskazane byłoby moim zdaniem większe zacieśnienie polityki pieniężnej. Dodatkowe podwyżki stóp sprawiłyby, że ścieżka dojścia do celu inflacyjnego byłaby bardziej stroma. Moim zdaniem, tolerowanie podwyższonej inflacji generuje większe koszty niż ewentualne minimalne perturbacje na rynku pracy, które mogłyby być skutkiem podwyżek stóp. Co więcej, nieznaczne „ochłodzenie” rynku pracy mogłoby być dla niego nawet ozdrowieńcze, wspierające konkurencyjność polskiej gospodarki oraz wygaszające spiralę płacowo-cenową.

Adam Glapiński (8.12.2022)

Obecny poziom stóp procentowych RPP uważa za optymalny, 6,75 proc. w wyniku jedenastu podwyżek uważamy za optymalny. To jest ten poziom stóp, który bardzo silnie zamroził, oziębił koniunkturę. (…) Jak inflacja będzie uporczywa, podniesie łeb, że tak powiem hydra inflacji, obrazowo mówiąc, to oczywiście zwiększymy stopy, chociaż nie będzie nam z tego powodu przyjemnie. Cykl jest zawieszony. (...) Chyba mogę zdradzić, że Rada nie dyskutowała na temat tego, czy zakończyć cykl podwyżek czy nie.

Wiesław Janczyk (2.12.2022)

Obecny poziom stóp wydaje się właściwy przy informacjach jakie posiadamy dzisiaj. Co do przyszłych decyzji, to – jak dotychczas – będę analizować napływające dane i dostosowywać do nich moje preferencje w zakresie stóp. Na grudniowym posiedzeniu będziemy analizować najnowsze dane. Ocenimy jak przekładają się na oczekiwania co do przyszłego kształtowania się procesów inflacyjnych i koniunktury. W mojej ocenie w ciągu ostatnich tygodni nie napłynęły informacje, które skłaniałyby do wznowienia podwyżek stóp w grudniu.

Iwona Duda (30.11.2022)

W obecnej sytuacji, w świetle dostępnych danych i prognoz, a zwłaszcza projekcji inflacji NBP, poziom stóp jest optymalny. Dotychczasowe podwyżki stóp działają, choć ich wpływ nie jest jeszcze do końca widoczny, bo zajmuje to kilka kwartałów. Przypomnę, że dotychczas stopy procentowe zostały podniesione 11-krotnie. Dalsze podwyżki mogłyby prowadzić do zduszenia gospodarki.

Ireneusz Dąbrowski (28.11.2022)

Rynki mają rację, zakładając, że już w przyszłym roku możemy zobaczyć pierwsze obniżki stóp. Nasze stopy procentowe są dobrze skalibrowane, żeby obniżyć główny i bazowy wskaźnik inflacji. Zwalczymy inflację, ale nie kosztem dramatycznego spadku PKB. Szalone podwyżki stóp nie przyniosą niczego i mogą okazać się kontrproduktywne, mocno uderzając we wzrost.

Cezary Kochalski (28.11.2022)

Widzimy że dotychczasowe podwyżki działają. Cały czas z uporem to podkreślam, że w horyzoncie oddziaływania polityki pieniężnej widzimy inflację w celu.

Joanna Tyrowicz (21.11.2022)

Nie widzę powodów do podejścia wait-and-see. Negatywne ryzyka dla inflacji materializują się pomimo podwyżek stóp procentowych. Nie ma podstaw, żeby twierdzić, że za dużą część podwyższonej inflacji w Polsce odpowiada rosyjska agresja na Ukrainę.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Millennium analizy i komentarze

Millennium analizy i komentarze

Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego.


Reklama
Reklama