Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Polityka pieniężna w Polsce 2022 - „W 2024 roku inflacja wróci do celu i to niezależnie od tego, czy tarcza antyinflacyjna będzie utrzymana czy nie” [najciekawsze wypowiedzi członków RPP]

|
selectedselectedselected
Polityka pieniężna w Polsce 2022 - „W 2024 roku inflacja wróci do celu i to niezależnie od tego, czy tarcza antyinflacyjna będzie utrzymana czy nie” [najciekawsze wypowiedzi członków RPP]
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Polityka pieniężna w Polsce – „W 2024 roku inflacja wróci do celu i to niezależnie od tego, czy tarcza antyinflacyjna będzie utrzymana czy nie” - 1Polityka pieniężna w Polsce – „W 2024 roku inflacja wróci do celu i to niezależnie od tego, czy tarcza antyinflacyjna będzie utrzymana czy nie” - 1

Adam Glapiński (08.07.2022)

Zbliżamy się do końca cyklu, choć niekoniecznie go jeszcze osiągnęliśmy. Zbliżamy się do końca, ale być może to nie jest jeszcze ten najwyższy punkt. Zastrzegamy, że ta ocena może się zmienić.

Podwyżka o 50 pb. a nie o 75 pb. wynika z faktu, że dostrzegamy tak silne wskaźniki wskazujące na spowolnienie, także w Polsce. (…) i ono powinno antyinflacyjnie zadziałać.

W Polsce recesji się nie spodziewamy. Możliwa będzie recesja techniczna, przez dwa kwartały PKB może mieć ujemny wzrost, ale to jeszcze nie jest recesja.

W 2024 roku inflacja wróci do celu i to niezależnie od tego, czy tarcza antyinflacyjna będzie utrzymana czy nie.

Henryk Wnorowski (30.06.2022)

Tutaj nie ma innej możliwości. Dopóki każde kolejne odczyty inflacji są coraz wyższe, kierunek polityki stóp procentowych jest jasno określny. To, co zostaje do naszej odpowiedzialności i decyzji, to jest kwestia skali pojedynczych podwyżek.

Jesteśmy w cyklu podwyżek stóp procentowych. Cykl trwa już od 9 miesięcy - ile jeszcze potrwa? To będzie zależało od odczytów i oceny bieżącej sytuacji. Nie jest tak, że RPP, a na pewno ja, jako członek RPP, nie jestem z definicji zafiksowany na konkretną wysokość stopy procentowej, w żadnym wypadku.

Ludwik Kotecki (28.06.2022)

Uważam, że w lipcu podwyżka stóp procentowych powinna wynieść co najmniej 100 punktów bazowych. (...) Rzeczywista inflacja liczona z podatkiem VAT, czyli porównywalna rok do roku, wynosi około 16 proc., chociaż statystyczna to niecałe 14 proc. Nie można walczyć z 14- czy 16-proc. inflacją mając stopy na poziomie 6 proc. Jeżeli zakończymy cykl podwyżek stóp procentowych za wcześnie, w momencie gdy cały świat go dopiero zaczyna, to skończymy z dużo słabszym złotym i wysoką inflacją. Pamiętać bowiem trzeba, że kanał kursowy jest najsilniej i najszybciej działającym na inflację.

Cezary Kochalski (10.06.2022)

Przestrzeń do podwyżek stóp jest w lipcu, prawdopodobnie też we wrześniu. 50-75 pb to bardzo prawdopodobne przedziały tempa zmian stóp procentowych.

Zderzyliśmy na tej radzie z jednej strony naszą determinację, żeby inflację sprowadzać do celu. Determinacja do podwyżek była więc wyraźna. Z drugiej strony dostrzegliśmy pewne elementy, które mogą mieć wpływ na wzrost gospodarczy, czemu przyjrzeliśmy się z dużą troską, ale uznaliśmy, że na szali w tej chwili to nie mogło wpłynąć na decyzję o podwyżkach.

C.Kochalski wskazał, że szczyt inflacji przewidywany jest na 3Q 2022 r.

Adam Glapiński (09.06.2022)

W tej chwili zbliżamy się stopniowo do zakończenia cyklu podwyżek stóp procentowych. Spodziewamy się, że w lecie inflacja się ustabilizuje, później zacznie spadać, wolno. Przy utrzymaniu tarcz antyinflacyjnych rządu spodziewamy się, że pod koniec przyszłego roku, w ostatnim kwartale, sytuacja będzie opanowana. Co nie znaczy, że inflacja będzie w ramach naszego celu, jeszcze nie, ale będzie pod całkowitą kontrolą.

Zgodnie z naszymi najnowszymi analizami, z zastrzeżeniem, że nie nastąpią nieprzewidywalne wydarzenia, pod koniec przyszłego roku, w IV kw. być może będzie możliwość obniżania stóp procentowych.

Przesunięcie szczytu CPI na jesień oznacza przedłużenie cyklu podwyżek.

Rafał Sura (24.05.2022)

W takich uwarunkowaniach należy dostosowywać skalę podwyżek stóp do napływających danych o inflacji i koniunkturze oraz wyników prognoz. Dlatego też Rada nie wyznacza docelowego poziomu stóp procentowych, czy czasu trwania zacieśnienia. Byłoby to trudne nawet bez dodatkowej niepewności, jaka jest związana z wojną w Ukrainie. Po prostu działamy w taki sposób, by – według dostępnych informacji – zapewnić powrót inflacji do celu w średnim okresie.

Przemysław Litwiniuk (14.05.2022)

Jestem zwolennikiem zacieśniania polityki monetarnej, ale nie w stopniu gwałtownym. Uważam, że podnoszenie stóp powinno następować w stopniu pozwalającym na zaadoptowanie się do tego zjawiska interesariuszom sektora bankowego, w tym także kredytobiorcom.

Uważam, że jest to proces zbyt szybki, ten z którym mamy dziś do czynienia (podnoszenie stóp - PAP). O jego nieefektywności świadczy chociażby to, że nie oddziałuje w żaden sposób na politykę depozytową banków. To że rośnie oprocentowanie lokat wynika z nacisku politycznego, a nie z mechanizmów polityki pieniężnej.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Millennium analizy i komentarze

Millennium analizy i komentarze

Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego.


Reklama
Reklama