Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Po rozczarowujących PMI te dane to kolejny dowód na problemy przemysłu w USA

|
selectedselectedselected
Po rozczarowujących PMI te dane to kolejny dowód na problemy przemysłu w USA | FXMAG INWESTOR
depositphotos.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Przed nami seria odczytów regionalnych wskaźników dla przemysłu Stanów Zjednoczonych, które nierzadko potrafią zaskoczyć i solidnie namieszać na rynku. Opublikowany dziś czerwcowy indeks Dallas Fed dla przemysłu tym razem jednak okazał się lepszy od oczekiwań, które jednak były dość niskie, szczególnie po ostatnich rozczarowujących PMI.

 

Na skróty:

  • Fed z Dallas opublikował czerwcowy odczyt swojego indeksu dla przemysłu
  • Okazał się on lepszy od oczekiwań i wyniósł -23,2 pkt.
  • W maju wskaźnik wyniósł -29,1 pkt.
  • Gorzej niż w maju wypadła sama produkcja, oceniona przez ankietowanych na -4,2 pkt., słabszy okazał się również przyrost nowych zamówień, najmocniej spadła jednak ocena wysłanych zamówień

 

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Reklama

 

Bank Rezerwy Federalnej w Dallas opublikował w poniedziałek czerwcowy odczyt swojego indeksu dla przemysłu w rejonie Teksasu. Wskaźnik ogólnej aktywności ekonomicznej wyniósł -23,2 pkt., wobec odczytu na poziomie -29,1 pkt. w maju.

Wynik okazał się lepszy od oczekiwań analityków, którzy spodziewali się odczytu na poziomie -26,5 pkt.

Wciąż jednak jest to bardzo słaby wynik regionalnego wskaźnika nastrojów, ponieważ dotychczas tak niskie poziomy poniżej zera notowane były ostatnio trzy lata temu, w czasie pandemicznych lockdownów i ogromnej niepewności - historyczne minima wskaźnika Dallas Fed dla przemysłu zostały wyznaczone w marcu 2020 roku, kiedy odczyt wyniósł -73,7 pkt.

Sam wskaźnik znajduje się w trendzie spadkowym od połowy 2021 roku.

Zobacz także: Gigant inwestycyjny rządzi Ameryką i jej biznesem! Zobacz jakie akcje ma w portfelu

 

Reklama

O ile ogólny wskaźnik aktywności ekonomicznej Dallas Fed okazał się w czerwcu lepszy od oczekiwań, o tyle nie wszystkie jego komponenty dają powody do optymizmu. Znacznie gorzej niż w maju wypadła sama produkcja, oceniona przez ankietowanych na -4,2 pkt. (wobec -1,3 pkt. w maju), słabszy okazał się również przyrost nowych zamówień, który wyniósł -23,7 pkt., wobec -20,7 pkt. miesiąc wcześniej. Najmocniej spadła jednak ocena wysłanych zamówień, z -3 pkt. w maju do -17 pkt. w czerwcu.

 

W przypadku wskaźników odnoszących się do sześciu nadchodzących miesięcy niemal wszystkie kategorie zanotowały poprawę nastrojów wobec maja, w tym szczególnie zrealizowane (wysłane) zamówienia (25,4 pkt., wobec 10,2 pkt. w maju) oraz nowe zamówienia (17 pkt., wobec 3,7 pkt. miesiąc wcześniej) i tempo wzrostu zamówień (11 pkt., wobec -2 pkt. w maju). 

Dla przypomnienia, w zeszły piątek poznaliśmy wstępne czerwcowe odczyty PMI dla przemysłu Stanów Zjednoczonych. Indeks PMI dla przemysłu USA okazał się w czerwcu zauważalnie niższy od rynkowych oczekiwań - jego odczyt wyniósł 46,3 pkt., co jest najsłabszym wynikiem od grudnia zeszłego roku i jednocześnie dziewiątym z rzędu odczytem poniżej granicy 50 pkt. (wyłączając kwiecień), oznaczającej ogólną dekoniunkturę w sektorze.

Analitycy spodziewali się wyniku na poziomie 48,5 pkt., podczas gdy w maju przemysłowe PMI wyniosło 48,4 pkt., po spadku z 50,2 pkt. w kwietniu.

Zobacz także: W USA zażegnano recesję w nieruchomościach? Klienci wracają na rynek

 

Reklama

Indeks Dallas Fed dla przemysłu to jeden z kluczowych regionalnych wskaźników nastrojów w sektorze wytwórczym dla Stanów Zjednoczonych, obrazujący aktywność przemysłu w rejonie Teksasu. Podobnie jak wskaźniki PMI, bazuje na ankietach wypełnianych przez managerów logistyki sektora wytwórczego, odpowiadających na pytania dotyczące zmiany zamówień, poziomu produkcji, zrealizowanych przesyłek, zatrudnienia, czasu pracy czy poziomu wynagrodzeń. Poziomem odniesienia w ankietach jest poprzedni miesiąc, a odczyty publikowane są w skali punktowej, w zakresie od -100 do 100, gdzie 0 oznacza brak zmian, wynik na minusie pogorszenie koniunktury, a na plusie jej polepszenie.

W ostatnim tygodniu miesiąca poznamy również odczyty przemysłowych indeksów opublikowane przez Fed z Richmond (wtorek, 16:00) oraz indeks Chicago PMI (piątek 15:45), obrazujący zmianę aktywności przemysłu w rejonie Chicago.

We wtorek o 16:30 opublikowany zostanie indeks Dallas Fed dla usług.

Zobacz także: Cena złota – prognoza. Czy przygniecione decyzją FOMC wróci na historyczne szczyty?

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Darek Dziduch

Darek Dziduch

Redaktor portalu FXMAG i wydawca magazynu Inwestor. Nagrywa na YouTube materiały edukacyjne, poruszając tematy związane przede wszystkim z inwestycjami, finansami osobistymi i gospodarką.

Obserwuj autoraTwitter


Reklama
Reklama