Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

PKB: Wysoki punkt startowy dla wzrostu PKB w 2022

|
selectedselectedselected
PKB: Wysoki punkt startowy dla wzrostu PKB w 2022 | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Początek 2022 był bardzo udany dla polskiej gospodarki, która nie odczuwała jeszcze skutków inwazji Rosji na Ukrainę, rozpoczętej 24 lutego. Nasze szacunki wskazują na wzrost PKB w 1kw22 o 8,5%r/r, co w ujęciu odsezonowanym oznacza ponad 2%kw/kw. W połączeniu ze znaczącym efektem przeniesienia (carryover) z 2021 (~3%) daje to wysoki punkt startowy na cały 2022. Uwzględniając szacunek PKB za 1kw22 rewidujemy prognozę wzrostu PKB na cały rok do 4% z 3,2% oczekiwanych wcześniej.

Obecny scenariusz wciąż zakłada wyraźny spadek tempa PKB w 2kw22 i 2poł22 (poniżej 2%r/r w 4kw22). Oczekujemy negatywnego wpływu wojny i związanych z nią sankcji na polski eksport kierowany na Wschód, ale również Zachód Europy. Zakłócenia dostaw spowolnią tempo odbudowy zapasów. Niepewność ograniczy nowe inwestycji firm. Spadek rocznego tempa PKB w 2kw22 to także efekt bardzo wysokiej bazy z 2kw21, kiedy gospodarka odbiła po otwarciu. Wciąż mocnym punktem będzie konsumpcja, to zakupy przez i na rzecz uchodźców. Także ekspansywna polityka fiskalna podtrzyma wysoki wzrost wydatków.

PKB: Wysoki punkt startowy dla wzrostu PKB w 2022 - 1PKB: Wysoki punkt startowy dla wzrostu PKB w 2022 - 1

Prognozy na 2022 są obarczone wysoką niepewnością. Wiele zjawisk ekonomicznych będzie nie tyle wynikać z czynników cyklicznych i fundamentalnych, ale przebiegu wojny na Ukrainie, zwłaszcza skali konfliktu zbrojnego oraz długości jego trwania. Poza zidentyfikowanymi czynnikami o charakterze popytowym (pogorszenie nastrojów, negatywny wpływ na eksport, podwyższona niepewność), ujawnią się kolejne zaburzenia o charakterze podażowym (utrudniony transport przez Rosję i Ukrainę). Widzimy też pozytywy: polski przemysł ciężki rośnie szybciej (własna produkcja energii, metali), polskie firmy dostają też wiele zamówień z Zachodu, bo tani producenci z Azji kolejny raz zawodzą.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


ING Bank Śląski analizy i komentarze

ING Bank Śląski analizy i komentarze

Bank komercyjny z siedzibą w Katowicach, świadczący usługi bankowe dla klientów indywidualnych oraz firm i instytucji. Jest 5. bankiem w Polsce pod względem wartości aktywów. W II kwartale 2021 bank obsługiwał ponad 4,3 mln klientów detalicznych oraz ponad 504 tys. klientów korporacyjnych.

Obserwuj autoraTwitterLinkedInYouTube


Reklama
Reklama