Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Odczyt amerykańskiej inflacji gra główną rolę w scenariuszu obniżek stóp procentowych Fed

|
selectedselectedselected

Podczas azjatyckiej części sesji Fitch (tutaj) obniżył perspektywę chińskiego ratingu ze stabilnej do negatywnej, pozostawiając samą wiarygodność kredytową bez zmian na poziomie (A+). Decyzja wynikała z pogorszenia perspektyw dla finansów publicznych Państwa Środka. Agencja spodziewa się deficytu sektora na poziomie 7,1% w tym roku (5,8% w 2023 r.) oraz wzrostu relacji długu do PKB w 2028 r. z przewidywanych wcześniej ok. 60% do niespełna 70%.

Odczyt amerykańskiej inflacji gra główną rolę w scenariuszu obniżek stóp procentowych Fed
freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Kalendarz makro w Europie jest pusty. Uwaga rynku będzie więc od początku skupiona na CPI z USA (godz. 14:30). Rynek oczekuje, że miesięczna dynamika inflacji na agregacie i komponencie bazowym wyniosła w marcu 0,3%. O godz. 20:00 Fed opublikuje „minutes” z marcowego posiedzenia FOMC.

Poza tym na 18:45 zaplanowany jest panel dyskusyjny z udziałem dwóch przedstawicieli Rezerwy Federalnej (T. Barkin oraz A. Goolsbee). Temat konferencji dotyczy rynku pracy, ale niewykluczone, że pojawią się na niej również komentarze dotyczące dzisiejszego odczytu CPI.

 

Zobacz także: Perspektywy obniżek stóp w USA coraz bardziej się oddalają. Polski rząd przyjął nowy program

 

Bazowy FI silniejszy w oczekiwaniu na CPI zza Oceanu

Wtorkowe notowania na Treasuries były spokojne. Na tenorze 10Y dochodowość stopniowo obniżała się wraz ze zbliżaniem się do końca sesji. Podobnie sytuacja wyglądała na Starym Kontynencie. W tle poznaliśmy ankiety oficerów kredytów w strefie euro za I kw. (tutaj). W odniesieniu warunków finansowania nastąpiło ich dalsze zacieśnienie, ale w tempie najmniejszym od dwóch lat. Słabiej niż wynikało to z poprzedniego raportu kształtował się natomiast popyt na kredyt. Dla przedsiębiorstw tempo spadku popytu na finansowanie przyspieszyło (szczególnie we Włoszech oraz Francji), co może być argumentem dla części członków EBC, by w czwartek jasno zakomunikować konieczność łagodzenia warunków monetarnych na czerwcowym posiedzeniu.

Reklama

Ostatecznie na głównych węzłach amerykańska krzywa przesunęła się w dół o 4, 6 oraz 5 pb. do odpowiednio 4,74% (2Y), 4,36% (10Y) oraz 4,50% (30Y). W przypadku niemieckiego długu dochodowość na głównych węzłach spadła o 4, 6 oraz 7 pb. do odpowiednio 2,89% (2Y), 2,37% (10Y) oraz 2,51% (30Y).

Wydarzeniem dnia będzie publikacja inflacji z USA. Mimo wzrostu cen paliw w ujęciu miesięcznym o ponad 6%, ten komponent w wyrównanym sezonowo CPI podniesie się prawdopodobnie jedynie o 1-2%. Stad wynika brak różnicy w prognozach między agregatem i „core” w szacunkach ekonomistów (0,3% m/m). Dość spora niepewność może towarzyszyć składowej transportowej (Wielkanoc), a także jak zachowa się komponent opieki medycznej, który w lutym negatywnie kontrybuował do agregatu. Ogólnie skłaniamy się do odczytu zbliżonego do konsensusu z szansą na zaskoczenie w dół. Mogłoby to pomóc Treasuries (kierunek w stronę 4,30% na 10Y) i sprzyjać powrotowi dyskusji o łagodzeniu polityki monetarnej przez Fed w połowie roku. 

 


 

Nie przegap najciekawszych artykułów! Obserwuj nas w Wiadomościach Google (GOOGLE NEWS)!  Obserwuj FXMAG>>

 


Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


BGK - analizy ekonomiczne

BGK - analizy ekonomiczne

Bank Gospodarstwa Krajowego to polski bank rozwoju, jedyna taka instytucja w kraju. BGK wspiera zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy Polski. Jego działania wpływają na powstawanie miejsc pracy, budowę mieszkań, rozwój infrastruktury i poprawę jakości powietrza. Bank dba o przyszłe pokolenia - buduje kapitał społeczny, rozwija przedsiębiorczość i zapewnia odpowiedzialne finansowanie. Jest obecny w każdym regionie Polski, a także za granicą - ma swoje przedstawicielstwa w Brukseli, Londynie, Frankfurcie nad Menem i Amsterdamie. BGK wspiera eksport i ekspansję zagraniczną polskich firm. Jest pomysłodawcą, współzałożycielem i głównym udziałowcem Funduszu Trójmorza, który inwestuje w infrastrukturę transportową, energetyczną i cyfrową w krajach regionu Trójmorza. BGK, poprzez współpracę z biznesem, sektorem publicznym i instytucjami finansowymi, odpowiada na potrzeby gospodarcze oraz podejmuje szereg inicjatyw promujących zrównoważony rozwój.


Reklama
Reklama