Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Noworoczny szał zakupów. Czekamy na informacje o odblokowaniu środków z KPO dla Polski

|
selectedselectedselected

Nastroje inwestorów w czwartek były bardzo dobre. Wspierał je entuzjazm po publikacji lepszych od oczekiwań wyników i prognoz producenta chipów Nvidia. Indeksy Stoxx Europe 600 i CAC 40 osiągnęły szczytowe poziomy w handlu intraday.

Noworoczny szał zakupów. Czekamy na informacje o odblokowaniu środków z KPO dla Polski
depositphotos.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Dolar umocnił się po danych sygnalizujących ożywienie w amerykańskiej gospodarce, a rentowności Treasuries lekko wzrosły. Jednocześnie obniżyły się rentowności 10-letnich bundów i polskich SPW. Złoty zakończył dzień blisko poziomów otwarcia.

 

Dzisiaj w centrum uwagi znajdą się dane z Niemiec, przede wszystkim indeks koniunktury Ifo za luty. Konsensus zakłada jego minimalny wzrost, a wynik będzie ciekawy w kontekście wczorajszych rozczarowujących danych o PMI. Drugi szacunek PKB najpewniej potwierdzi, że w 4q23 aktywność gospodarcza ponownie się obniżyła - w oczekiwania wpisałby się spadek o 0,2% r/r (wobec -0,3% r/r w 3q23).

 

W kraju poznamy dane o stopie bezrobocia rejestrowanego w styczniu, którą szacowaliśmy na poziomie 5,3%, ale wstępne dane z MRPiPS sygnalizują spore ryzyko w górę (5,4%). Publikacja Biuletynu Statystycznego GUS dostarczy z kolei porcję danych uzupełniających obraz styczniowej aktywności gospodarczej – będą to m.in. zamówienia w przemyśle i wskaźniki z rynku pracy.

Reklama

 

Dziś wg Premiera D.Tuska instytucje europejskie poinformują o odblokowaniu środków z KPO dla Polski.

 

Zobacz także: Bezrobocie w Polsce mocno w górę - mamy nowe dane! Polska gospodarka liderem wzrostu

 

Przegląd wydarzeń ekonomicznych:

POL: Sprzedaż detaliczna w styczniu zaskoczyła pozytywnie i wzrosła w ujęciu realnym o 3,0% r/r (PKO: 0,9% r/r, kons.: 1,4% r/r), po spadku o 2,3% r/r w grudniu. Najsilniej wzrosła sprzedaż samochodów. Po rozczarowujących wynikach z listopada i grudnia, początek roku pokazał, że sprzedaż wraca do wzrostów pomimo odbudowy oszczędności. Oczekiwane przez nas ożywienie konsumpcji (3,6% w 2024) ma solidne fundamenty w postaci silnego wzrostu realnych wynagrodzeń. Więcej w Makro Flashu Nowy samochód na nowy rok.

 

Reklama

noworoczny szal zakupow czekamy na informacje o odblokowaniu srodkow z kpo dla polski grafika numer 1noworoczny szal zakupow czekamy na informacje o odblokowaniu srodkow z kpo dla polski grafika numer 1

 

POL: Podaż pieniądza M3 w styczniu wzrosła o 7,7% r/r, a jej dynamika wyhamowała nieco silniej od oczekiwań (kons.: 7,9% r/r, PKOe: 8,0% r/r) z 8,5% r/r w grudniu. W styczniu nieco zmniejszył się istotny w poprzednich miesiącach wkład sektora publicznego w kreację pieniądza. Drugi miesiąc z rzędu neutralny wpływ na agregat M3 miała akcja kredytowa – to zmiana in plus po ośmiu miesiącach z rzędu negatywnego oddziaływania na M3. Więcej w Makro Flash Kredyty mieszkaniowe rosną jak na drożdżach.

 

POL: Zagregowany wskaźnik koniunktury gospodarczej (PKOe) nieznacznie wzrósł w lutym, odzwierciedlając poprawę w przetwórstwie przemysłowym, budownictwie, handlu hurtowym i hotelarstwie.

 

Reklama

noworoczny szal zakupow czekamy na informacje o odblokowaniu srodkow z kpo dla polski grafika numer 2noworoczny szal zakupow czekamy na informacje o odblokowaniu srodkow z kpo dla polski grafika numer 2

 

GER: W lutym PMI w przemyśle wg wstępnego szacunku obniżył się do 42,3 pkt. Wynik jest wyraźnie gorszy od oczekiwań (kons.: 46,5 pkt.) i oznacza pogłębienie dekoniunktury względem stycznia (45,5 pkt.). Słabsze nastroje w przemyśle wynikały ze spadku popytu (krajowego i zagranicznego). Utrzymujący się marazm wśród firm przemysłowych nie pociąga za sobą sektora usługowego. PMI w usługach wzrósł w lutym do 48,2 pkt. z 47,7 pkt. w styczniu, choć cały czas jest poniżej poziomów sygnalizujących wzrost aktywności.

 

EUR: W lutym indeks PMI w sektorze przemysłowym obniżył się wg wstępnego szacunku do 46,1 pkt. wobec 46,6 pkt. w styczniu. To wynik słabszy niż oczekiwano (kons.: 47 pkt.), który oznacza odwrócenie styczniowej „poprawy” (spowolnienia spadków produkcji). Źródłem rozczarowania była koniunktura w niemieckim przemyśle. Jednocześnie pozytywnie zaskoczyły nastroje w usługach, gdzie PMI osiągnął poziom neutralny (50 pkt.), sygnalizując koniec dekoniunktury. Wstępne dane dla usług wyraźnie przebiły prognozy (48,7 pkt.) i wynik z poprzedniego miesiąca 48,4 pkt.

 

Reklama

USA: Koniunktura w amerykańskim przemyśle poprawiła się w lutym mocniej niż oczekiwano i najsilniej od sierpnia 2022. Indeks PMI wyniósł 51,5 pkt. wobec 50,7 pkt. w poprzednim miesiącu i oczekiwań bliskich poziomowi neutralnemu (50 pkt.). Dane sygnalizują ożywienie w przemyśle, któremu sprzyja wzrost zamówień. Utrzymała się również dobra koniunktura w usługach, choć tu nastąpił niewielki spadek indeksu – do 51,3 pkt. z 52,5 pkt. i rozczarowanie wobec konsensusu (52,3 pkt.).

 

USA: Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu spadła do 201 tys., najniższego poziomu od miesiąca i była niższa od konsensusu (218 tys.), wobec 213 tys. tydzień wcześniej. Obniżyła się też liczba bezrobotnych kontynuujących pobieranie zasiłku (wyniosła 1,862 mln w tygodniu, który skończył się 10 lutego). Amerykański rynek pracy cały czas wykazuje dużą odporność na kolejne wyzwania i wydaje się, że pozytywnie przeszedł kolejną próbę w postaci zapowiadanych zwolnień w dużych firmach. Stabilna sytuacja na rynku pracy będzie dalej wspierać konsumpcję prywatną w USA, nie powinna natomiast opóźnić decyzji o obniżce stóp w tym roku.

 

noworoczny szal zakupow czekamy na informacje o odblokowaniu srodkow z kpo dla polski grafika numer 3noworoczny szal zakupow czekamy na informacje o odblokowaniu srodkow z kpo dla polski grafika numer 3

 

Reklama

USA: Sprzedaż domów na rynku wtórnym w styczniu wzrosła nieco mocniej niż oczekiwano - wyniosła 4,0 mln, wobec 3,88 mln w grudniu (w ujęciu zannualizowanym). To efekt najwyższego od prawie roku wzrostu sprzedaży m/m (o 3,1%, po spadku o 0,8% m/m w grudniu), któremu sprzyjało obniżenie oprocentowania kredytów hipotecznych. Co ciekawe, jednocześnie do poziomu najwyższego od prawie 10 lat wzrósł odsetek transakcji za gotówkę (32%). Sprzedaż domów na rynku wtórnym wciąż kształtuje się wyraźnie poniżej poziomów obserwowanych do 2021.

 

noworoczny szal zakupow czekamy na informacje o odblokowaniu srodkow z kpo dla polski grafika numer 4noworoczny szal zakupow czekamy na informacje o odblokowaniu srodkow z kpo dla polski grafika numer 4

 

EUR: W styczniu ceny konsumpcyjne w strefie euro wzrosły o 2,8% r/r, nieco wolniej niż w grudniu (2,9% r/r). Spowolniła również, choć minimalnie (do 3,3% r/r z 3,4% r/r w grudniu), inflacja bazowa (po wyłączeniu żywności, energii, alkoholu i tytoniu). Dane były zgodne ze wstępnym szacunkiem.

 

Reklama

EUR: Protokół ze styczniowego spotkania EBC potwierdził, że zagrożenia związane ze zbyt wczesną obniżką stóp przewyższały w ocenie decydentów te wynikające ze zbyt późnego rozpoczęcia obniżek. Wśród czynników ryzyka w górę dla prognozy inflacji wskazywano konsekwencje napięć na Bliskim Wschodzie, silniejszy niż oczekiwano wzrost płac oraz utrzymywanie się wysokich marż. Inflację obniżać może silniejsze osłabienie popytu na skutek wysokich stóp procentowych, pogorszenie koniunktury w otoczeniu strefy euro i spadek cen energii (zgodnie ze spadkiem oczekiwań rynkowych co do przyszłej ścieżki cen ropy i gazu). Rada Prezesów EBC dostrzega efekty dotychczasowej polityki pieniężnej, ale kierując się ostrożnością, wstrzymuje się z obniżkami i podkreśla, że kolejne decyzje będzie podejmować w oparciu o napływające dane.

 

POL: Kotecki (RPP) nie wyklucza obniżek stóp w 2024, ale uważa, że ich normalizacja będzie bardzo powolna. W jego ocenie inflacja, po przejściowym spadku, w 2h24 wróci do poziomów 5-7%, ale raczej nie wyżej. Przedstawiciel RPP dodał, iż z punktu widzenia polityki monetarnej lepiej jest trochę się spóźnić z podwyżkami stóp niż obniżyć stopy za wcześnie.

 

POL: Tyrowicz (RPP) oceniła, że trwałe sprowadzenie inflacji do celu wymaga stopy referencyjnej wyższej niż 6,75%, a jej zdaniem jest to 7,75%. Członkini RPP powiedziała, że głosuje za takim poziomem stóp, co do którego ma przekonanie, że sprowadzi inflację do celu. Ten poziom był o 1 pp wyższy niż konsensus RPP do września 2023, obecnie jest o 2 pp. wyższy. W ocenie J.Tyrowicz decyzje o obniżkach były błędne.

 

Reklama

POL: Tomczak (MRiT) poinformował, że projekt ustawy o wakacjach od składek ZUS dla przedsiębiorców jest obecnie konsultowany i powinien w ostatecznym kształcie być gotowy w marcu.

 

POL: Neneman (MF) poinformował, że trwają prace nad zniesieniem lub modyfikacją podatku od zysków kapitałowych i dodał, że w tym miesiącu minister finansów ogłosi wstępną koncepcję.

 

TUR: Bank centralny Turcji utrzymał benchmarkową, jednotygodniową stopę repo na poziomie 45%, zgodnie z oczekiwaniami. Było to pierwsze posiedzenie z F.Karahanem w roli prezesa, który na początku lutego zastąpił na stanowisku H.Gaye. Bank podał w komunikacie, że może ponownie podnieść stopy procentowe, jeśli perspektywy inflacyjne wyraźnie się pogorszą i dodał, że presja inflacyjna się utrzymuje.

 

Reklama

HUN: Wzrost wynagrodzeń przyspieszył w grudniu do 16% r/r, przewyższając wyraźnie oczekiwania (13,7% r/r). W całym 2023 płace na Węgrzech wzrosły nominalnie o ponad 14%, a realnie o 2,9%.

 

USA: Jefferson (Fed) powiedział, że Fed musi mieć się na baczności przed zbyt daleko idącym cięciem stóp procentowych w odpowiedzi na spadającą inflację. P.Harker (Philadelphia Fed) stwierdził, że stopy najpewniej zostaną obniżone w tym roku, jednocześnie przestrzegł, że na pewno nie nastąpi to od razu, a za kilka posiedzeń. Dodał, że kiedy Rezerwa zacznie obniżać stopy, może dokonywać cięć na każdym kolejnym posiedzeniu, w niewielkiej skali. Ch.Waller (Fed) zwrócił uwagę na ostatni wzrost inflacji w styczniu, który w warunkach mocnej gospodarki uzasadnia ostrożne podejście do łagodzenia polityki pieniężnej. L.Cook (Fed) powiedziała, że Fed potrzebuje więcej danych wskazujących na powrót inflacji do 2%, a wtórował jej N.Kashkari (Minneapolis Fed), który ocenił, że Fed ma jeszcze pracę do wykonania.

 

POL: Prezydent A.Duda ocenił, że nie widzi podstaw do posądzania Prezesa NBP o złamanie zasad neutralności i politycznej bezstronności, a działania zmierzające do postawienia go przed Trybunałem Stanu „nie poprawiają sytuacji Polski w przestrzeni międzynarodowej na rynkach finansowych”.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę

Reklama
Reklama