Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Niemiecka i hiszpańska inflacja na pierwszy ogień. Kolejne argumenty dla EBC

|
selectedselectedselected
Niemiecka i hiszpańska inflacja na pierwszy ogień. Kolejne argumenty dla EBC
freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Inflacyjny wtorek w Polsce i strefie euro

W nocy napłynęły słabsze od oczekiwań odczyty z chińskiej gospodarki. Oficjalny PMI (NBS) dla przemysłu za kwiecień spadł do 50,4 pkt (kons. 50,3, poprz. 50,8) przy wolniejszym niż w marcu wzroście eksportu oraz dalszym spadku zatrudnienia. W przypadku usług wskaźnik obniżył się do 51,2 pkt (poprz. 53 pkt). Dane były w kontrze do skupiającego mniejsze i głównie prywatne firmy badania Caixin, gdzie finalny odczyt dla przetwórstwa pokazał wzrost PMI w kwietniu do 51,4 pkt (poprz. 51,1 pkt.)

Rano poznaliśmy dynamikę sprzedaży detalicznej z Niemiec (1,8% m/m, kons. 1,1% m/m). Poza tym napłynął odczyt CPI z Francji, który był zbieżny z konsensusem (0,5% m/m oraz 2,2% r/r). O godz. 10:00 GUS poda krajowy odczyt CPI. My szacujemy, że będzie to 2,5% r/r. Wkład komponentu żywności po przywrócenia VAT na tę kategorię będzie kluczowy. Oceniamy, że ok. 60% podatku będzie już widoczne w kwietniowych cenach, co podnosi agregat o ok. 0,6 pp. Również o godz. 10:00 napłynie odczyt PKB za I kw. z Niemiec (kons. 0,1% k/k oraz -0,8% r/r). Godzinę później poznamy wstępne odczyty HICP ze strefy euro. Na podstawie dotychczas opublikowanych danych (Niemcy, Francja, Hiszpania, Belgia) konsensus na poziomie 2,4% r/r dla agregatu oraz 2,6% r/r dla core’a nie powinien zostać przekroczony. Wraz z inflacją za kwiecień Eurostat poda wstępny szacunek PKB ze strefy euro za I kw. (0,2% k/k oraz 0,2% r/r). Po południu napłynie paczka danych zza Oceanu – indeks cen domów S&P CaseShiller, PMI dla przemysłu z regionu Chicago oraz Conference Board. Nie sądzimy, żeby miała ona kluczowy wpływ na nastroje rynkowe przed jutrzejszym posiedzeniem FOMC bądź piątkowymi danymi z rynku pracy oraz koniunktury w usługach.
 

Niemiecka i hiszpańska dynamika cen nie zaskoczyła

Wczoraj napłynęły pierwsze odczyty inflacji za kwiecień z krajów strefy euro. W przypadku Hiszpanii dane dla agregatu były zbliżone do oczekiwań oraz marcowej dynamiki (0,7% m/m oraz 3,3% r/r). Bazowy CPI obniżył się natomiast do 2,9% r/r (poprz. 3,3%) notując najniższą wartość od ponad dwóch lat.

 

Reklama

niemiecka i hiszpanska inflacja na pierwszy ogien kolejne argumenty dla ebc grafika numer 1niemiecka i hiszpanska inflacja na pierwszy ogien kolejne argumenty dla ebc grafika numer 1

 

Analogicznie przedstawiała się sytuacja w Niemczech. Miesięczną i roczna dynamika CPI była blisko prognoz (0,5% m/m oraz 2,2% r/r) przy zejściu core’a do 3,0% r/r (najniżej od początku 2022 r. poprz. 3,3%). W podziale na poszczególne składowe marcowy spadek cen żywności (o 0,7% r/r) zamienił się w ich lekki wzrost (o 0,5% r/r), a dynamika całej kategorii dóbr przyspieszyła z 1,0% r/r od 1,2% r/r. Dla usług CPI wyniósł 3,4% r/r.

Niemiecką i hiszpańską inflację za kwiecień oceniamy neutralnie. Następuje powolna konwergencja poszczególnych składowych do dynamik obserwowanych przed pandemią. Wczorajsze odczyty sugerują również, że HICP dla całej strefy euro (publikacja o godz. 11:00) będzie zbliżony do konsensusu 2,4% r/r (core: 2,6% r/r) i stanie się argumentem za łagodzeniem polityki pieniężnej przez EBC w czerwcu.

 

Zobacz także: Koniunktura w strefie euro ledwo zipie. Konsumenci tracą zaufanie, a nastroje coraz słabsze

Reklama

 

Spokojna sesja na UST przy delikatnym wypłaszczeniu krzywej

Pusty kalendarz makro za Oceanem oraz perspektywa kluczowych impulsów zaplanowanych na drugą cześć tygodnia skłaniały rynek do spokojnego handlu. Dochodowość amerykańskiego długu delikatnie osuwała się na środku oraz długim końcu krzywej. Na głównych węzłach UST zmiana rentowności wyniosła +1, -4 oraz -3 pb. do odpowiednio 4,97% (2Y), 4,63% (10Y) oraz 4,75% (30Y). Skala ruchu na Bundzie była podobna do tej na Treasuries, choć na Starym Kontynencie impulsów było nieco więcej. Poza omówioną w poprzednim akapicie inflacją poznaliśmy również dane o koniunkturze w strefie euro. Indeks ESI obniżył się do 95,6 pkt (kons. 96,7 pkt, poprz. 96,3 pkt). Spadek był głownie wynikiem wyraźnie gorszej koniunktury we Francji, gdzie praktycznie wszystkie podstawowe składowe zanotowały spadki, a agregat dla kraju zanurkował o prawie 5 pkt do 95,9 pkt (najniżej w tym roku).

Zbliżona do konsensusu inflacja i nieco słabsza koniunktura wspierały Bunda podczas europejskiej części sesji. Na głównych węzłach niemiecka krzywa delikatnie przesunęła się w dół o 4, 5 oraz 5 pb. do odpowiednio 2,95% (2Y), 2,53% (10Y) oraz 2,66% (30Y). Azjatyckie notowania przyniosły kontynuację wczorajszej tendencji umiarkowanego spadku rentowności UST (test 4,62% na 10Y). Spodziewamy się kolejnej neutralnej sesji z możliwością zejścia poniżej 4,60% na 10Y Treasuries.

 


 

Reklama

Nie przegap najciekawszych artykułów! Obserwuj nas w Wiadomościach Google (GOOGLE NEWS)!  Obserwuj FXMAG>>

 


Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


BGK - analizy ekonomiczne

BGK - analizy ekonomiczne

Bank Gospodarstwa Krajowego to polski bank rozwoju, jedyna taka instytucja w kraju. BGK wspiera zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy Polski. Jego działania wpływają na powstawanie miejsc pracy, budowę mieszkań, rozwój infrastruktury i poprawę jakości powietrza. Bank dba o przyszłe pokolenia - buduje kapitał społeczny, rozwija przedsiębiorczość i zapewnia odpowiedzialne finansowanie. Jest obecny w każdym regionie Polski, a także za granicą - ma swoje przedstawicielstwa w Brukseli, Londynie, Frankfurcie nad Menem i Amsterdamie. BGK wspiera eksport i ekspansję zagraniczną polskich firm. Jest pomysłodawcą, współzałożycielem i głównym udziałowcem Funduszu Trójmorza, który inwestuje w infrastrukturę transportową, energetyczną i cyfrową w krajach regionu Trójmorza. BGK, poprzez współpracę z biznesem, sektorem publicznym i instytucjami finansowymi, odpowiada na potrzeby gospodarcze oraz podejmuje szereg inicjatyw promujących zrównoważony rozwój.


Reklama
Reklama