Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Niemcy: skokowy wzrost ekstremizmu politycznego

|
selectedselectedselected
Niemcy: skokowy wzrost ekstremizmu politycznego
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W 2021 r. w Niemczech zarejestrowano 55 tys. przestępstw popełnionych z pobudek politycznych – najwięcej od momentu rozpoczęcia prowadzenia statystyk w 2001 r. Dane przedstawione 10 maja przez minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser (SPD) pokazały 23-procentowy wzrost w tym zakresie w stosunku do 2020 r. Zwiększyła się też liczba zbrodni z użyciem przemocy (o ok. 15%, do ok. 3,9 tys.). W 2021 r. w RFN doszło do pięciu zabójstw i dziewięciu prób zabójstwa z pobudek politycznych, w większości z rąk prawicowych ekstremistów. 

 

Znacząco wzrosła również liczba przestępstw o charakterze antysemickim – o ok. 29%, do ok. 3 tys. Ogromnej większości z nich (ok. 84%) przypisano podłoże prawicowe. Podwoiła się liczba aktów wandalizmu, których celem były synagogi (49 przypadków). Niemal połowę przestępstw antysemickich popełniono w związku z protestami przeciwko obostrzeniom w trakcie pandemii COVID-19. Zgodnie ze statystykami BKA większość ich sprawców pochodzi niezmiennie z kręgów prawicowych. Zarazem policja wskazuje na obniżenie odsetka takich deliktów o 7% (łącznie 22 tys.). Lewicowym ekstremistom przypisano 10 tys. przestępstw – mniej o ok. 7% r/r. Wzrosła natomiast liczba zdarzeń, których nie można jednoznacznie zaszeregować do klasycznych obszarów przestępczości o podłożu politycznym. Dotyczy to ok. 40% (ponad 21 tys.) wszystkich aktów przemocy z takim motywem w tle.

 

Komentarz

  • Znaczący wpływ na rekordowo wysokie statystyki przestępstw na tle politycznym miał rok wyborczy (pięć elekcji do parlamentów krajów związkowych i wybory do Bundestagu). Zaważyły na nich również liczne demonstracje przeciwko ograniczeniom pandemicznym. Najdynamiczniej wzrosła liczba przestępstw bez konkretnej afiliacji politycznej. Motywy sprawców stają się coraz bardziej zróżnicowane i trudniejsze do klasyfikacji. Szczególnie wyraźnie uwidoczniły to protesty antypandemiczne oraz antyszczepionkowe, których uczestnicy pochodzili z bardzo różnych środowisk, a same wydarzenia miały charakter antyestablishmentowy. Podobny trend można zauważyć wśród przestępstw przeciwko urzędnikom i politykom, w tym coraz częściej ze szczebla samorządowego. Niejednoznaczność danych dotyczących podłoża ideowego aktów jest wygodna dla wszystkich ugrupowań i pozwala obwiniać o wzrost ekstremizmu rywali politycznych.

 

  • Wzrost liczby ataków antysemickich uderza w wizerunek RFN jako państwa skutecznie walczącego z przejawami antysemityzmu. Dla Niemców jest to szczególnie ważne ze względu na historię i własne przekonanie o wzorcowym rozliczeniu się z nazizmem. Niektórzy politycy, w tym szefowa MSW, traktują walkę z antysemityzmem jako „rację stanu”. Problem jest tym większy, że 40% obywateli RFN w wieku 18–34 lat nigdy nie słyszało o Holokauście lub wie o nim „niewiele” (badanie dla CNN/ComRes z 2018 r.)...czytaj więcej

Czytaj więcej

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Kamil Frymark

Kamil Frymark

Główny specjalista: Zespół Niemiec i Europy Północnej. 

Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW, studiował również na Freie Universität w Berlinie (2008/09).

W Ośrodku Studiów Wschodnich pracuje od 2012 roku. Początkowo zajmował się polityką zagraniczną RFN, następnie polityką wewnętrzną Niemiec. Stale współpracuje z Forbes Polska. Wcześniej szef działu Europa w Portalu Spraw Zagranicznych.


Tematy

polityka niemiec niemcy polityka nazwisko kanclerza niemiec prowadzącego silną polityka germanizacyjna polityka zsrr wobec niemiecpolityka niemiec wobec ukrainy polityka okupacyjna niemiec notatka polityka okupacyjna niemiec prezentacja polityka mocarstw wobec niemiec po i wojnie światowej polityka gospodarcza niemiec polityka w niemczech polityka mocarstw wobec niemiec po ii wojnie światowej polityka niemiec w okupowanej europie zachodniej polityka niemiec wobec rosji polityka aliantów wobec niemiec polityka niemiec wobec polski w czasie 2 wojny światowej polityka migracyjna niemiec polityka imigracyjna niemiec powojenna polityka wobec niemiec polityka zagraniczna niemiec polityka prorodzinna w niemczech polityka adolfa hitlera w niemczech polityka niemiec wobec imigrantów polityka historyczna niemiec polityka niemiec w okupowanej europie polityka okupacyjna niemiec polityka hitlera w niemczech polityka zatrudnienia w niemczech polityka niemiec wobec polaków w czasie 2 wojny światowej polityka rodzinna w niemczech polityka socjalna niemiec polityka niemcy polityka zagraniczna niemiec pod rządami angeli merkel polityka okupacyjna niemiec karta pracy polityka niemiec wobec polaków polityka mieszkaniowa w niemczech polityka kolonialna niemiec polityka zwycięskich mocarstw wobec niemiec polityka bezpieczeństwa niemiec polityka niemiec wobec żydów polityka niemiec wobec polski polityka niemiec w okupowanej europie film polityka okupacyjna niemiec podczas 2 wojny światowej polityka niemiec podczas ii wojny światowej polityka niemiec 2017 polityka niemiec po ii wojnie światowej polityka aliantów wobec powojennych niemiec i austrii odpowiedzi polityka zagraniczna niemiec w latach 30 polityka niemiec w sprawie uchodźców polityka francji wobec niemiec w okresie międzywojennym polityka migracyjna w niemczech
Reklama
Reklama