Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Najważniejsze wydarzenia gospodarcze i rynkowe: kontynuacja noworocznych wzrostów w USA

|
selectedselectedselected
Najważniejsze wydarzenia gospodarcze i rynkowe: kontynuacja noworocznych wzrostów w USA | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W Polsce podobnie jak za granicą utrzymywał się pozytywny nastój rynkowy. Opublikowano finalny odczyt inflacji CPI za grudzień, który zgodnie z wstępnym odczytem pozostał na poziomie 16,6% r/r. Grudniowe hamowanie dynamiki inflacji spowodowane było przede wszystkim spadkiem cen materiałów opałowych o 11% w ujęciu miesięcznym (m/m), w tym głównie węgla.

Spada także tempo wzrostu cen żywności. Poza tym pojawiły się również dane NBP dotyczące bilansu płatniczego. Uległ on poprawie w danych za listopad i deficyt na rachunku obrotów bieżących wyniósł 422 mln zmniejszając się w skali miesiąca. Tymczasem rachunek usług odnotował po raz kolejny nadwyżkę. Jak podaje Narodowy Bank Polski, po raz pierwszy od kwietnia 2021 r. wartość eksportu rosła szybciej niż wartość importu.

 

Także w Europie miniony tydzień okazał się pozytywny na rynkach

Indeks Sentix wzrósł w styczniu do -17,5 pkt z -21,0 pkt w grudniu, co jest trzecim z rzędu odczytem wskazującym na poprawę nastrojów inwestorów w strefie euro. Bezrobocie w strefie euro, zgodnie z oczekiwaniami ekonomistów, utrzymało się w listopadzie na poziomie 6,5% i pozostaje na historycznych minimach.

 

Ubiegły tydzień stanowił kontynuację noworocznych wzrostów w USA

Reklama

Tym razem motorem dla pozytywnych nastrojów inwestorów okazały się korzystne dane dotyczące amerykańskiej inflacji konsumenckiej (CPI) oraz dobre otwarcie sezonu wynikowego za 4 kw. 2022 w USA. Choć konsensus zakłada spadek zysków na akcję dla spółek z S&P500 w wysokości -3,9% r/r, to pierwsze raportujące spółki przebiły indywidualne oczekiwania i pokazały wzrost zysków. Główny odczyt CPI tym razem okazał się zgodny z konsensusem i grudniowa inflacja wyniosła 6,5% r/r w porównaniu z 7,1% w listopadzie, a inflacja bazowa w ujęciu miesięcznym (z wyłączeniem cen żywności i energii) spadła po raz pierwszy od maja 2020 roku o 0,1%. Pozostałe ważniejsze dane także okazały się korzystne i umocniły nadzieję na „miękkie lądowanie”, czyli wyhamowanie inflacji bez silnej recesji. Wstępne odczyty nastrojów konsumenckich Uniwersytetu Michigan wzrosły znacznie bardziej niż oczekiwano i osiągnęły najwyższy poziom od kwietnia, a tygodniowa liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych spadła do 205 tys., co stanowi najniższy poziom od trzech miesięcy.

 

Roczna inflacja konsumencka w Polsce, USA i strefie euro:

Najważniejsze wydarzenia gospodarcze i rynkowe: kontynuacja noworocznych wzrostów w USA - 1Najważniejsze wydarzenia gospodarcze i rynkowe: kontynuacja noworocznych wzrostów w USA - 1


Źródło: Opracowanie własne PKO TFI na podstawie danych serwisu Bloomberg.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PKO Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A.

PKO Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A.

Największe towarzystwo zarządzające funduszami detalicznymi. Związane kapitałowo z PKO BP. Przez pierwsze lata działalności funcjonowało pod nazwą PKO / Credit Suisse TFI, w którym do 2010 roku Credit Suisse Asset Management było współwłaścicielem i zarządzającym funduszami. Oferuje zarówno fundusze otwarte, jak i FIZ-y skierowane zarówno do klientów detalicznych, jak i przedsiębiorstw czy jednostek samorządowych. Ma w swojej ofercie szereg produktów systematycznego oszczędzania oraz emerytalnych (IKE, IKZE, PPE, PPK).


Reklama
Reklama