Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Najważniejsze dane i wydarzenia makroekonomiczne w tym tygodniu: Oczy rynku skupione na Davos

|
selectedselectedselected
Najważniejsze dane i wydarzenia makroekonomiczne w tym tygodniu: Oczy rynku skupione na Davos | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Piątkowe dane o inflacji nie przyniosły większych niespodzianek. GUS potwierdził wstępny odczyt na poziomie 16,6% r/r. W tym tygodniu warto rzucić okiem na wypowiedzi przedstawicieli najważniejszych banków centralnych i rządów w Davos. Ponadto piątek przyniesie dane o krajowym rynku pracy w grudniu.

 

Najważniejsze dane i wydarzenia makroekonomiczne w tym tygodniu

Poniedziałek, 16.01.2023

Tydzień rozpoczynamy danymi o inflacji bazowej. NBP opublikuje je o 14.oo. Piątkowe dane GUS sugerują, że wskaźnik dla grudnia wyniesie 11,5% r/r.

W USA dziś dzień wolny, kalendarz danych w strefie euro niemalże pusty, ale to nie znaczy, że nie będą spływać newsy ze świata. Wszystko za sprawą rozpoczynającego się dziś i trwającego do piątku Światowego Forum Ekonomicznego w Davos.

 

Wtorek, 17.01.2023

Reklama

Dzień zaczniemy danymi o chińskim PKB w IV kwartale (konsensus oczekuje 1,8% r/r przy 3,9% r/r kwartał wcześniej). Wraz z nimi opublikowane zostaną tamtejsza sprzedaż detaliczna i produkcja przemysłowa.

Następnie uwaga przeniesie się do Niemiec, gdzie zaplanowano publikacje finalnych danych o inflacji (wstępny HICP spadł z11,3% do 9,6% r/r) i indeksu ZEW (oczekiwana lekka poprawa nastrojów analityków, ale wciąż na minusach).

W USA opublikowany zostanie indeks Empire State.

 

Środa, 18.01.2023

Japoński bank centralny podejmie decyzję w sprawie stóp procentowych.

W strefie euro opublikowana zostanie finalna inflacja za grudzień (wstępne dane: 9,2% r/r).

Reklama

Sporo danych spłynie ze Stanów. Na początek PPI (oczekiwany spadek indeksu z 7,4% r/r do 6,8% r/r), później dane o sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej (w obu przypadkach oczekiwane minusy m/m), a na koniec Beżowa Księga. Wszystko to przeplatane będzie szeregiem wystąpień przedstawicieli Fed.

 

Czwartek, 19.01.2023

Po banku centralnym Japonii, tym razem przyjdzie czas na decyzje banku norweskiego oraz banku tureckiego w sprawach stóp procentowych.

Z krajowych danych czeka nas tylko publikacja koniunktury konsumenckiej przez GUS.

W strefie euro, uwagę przykuwać będzie głównie wystąpienie C. Lagarde. Poznamy też protokół z ostatniego posiedzenia EBC.

Kolejny dzień z danymi z USA przeplatanymi wypowiedziami przedstawicieli Fed. Opublikowane zostaną dane o pozwoleniach na budowę domów, rozpoczętych budowach domów i liczbie nowo zarejestrowanych bezrobotnych.

Reklama

 

Piątek, 20.01.2023

GUS zlitował się nad bankowymi analitykami i postanowił wrócić do publikacji danych o rynku pracy i produkcji przemysłowej w różnych dniach. W piątek przychodzi więc czas na publikację danych z rynku pracy za grudzień.

Nasza prognoza przeciętnego zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw to 2,3% r/r (tyle też wynosi konsensus). Grudzień to ostatni miesiąc przed zmianą próby GUS. Dopiero ona powie więcej o zmianach strukturalnych w zeszłym roku (zmiana firm 9+).

W przypadku przeciętnego wynagrodzenia jesteśmy sporo poniżej konsensusu (11,7% vs 12,6% r/r). Co ciekawe, nasze modele wskazywały dużo mniej niż nasza ostateczna prognoza. Podwyższaliśmy ekspercko z uwagi na duże prawdopodobieństwo dodatków i premii inflacyjnych w grudniu. Konsensus albo ma inne modele albo jeszcze bardziej wierzy w siłę pracownika.

Ponadto opublikowane zostaną dane o koniunkturze w sektorze przedsiębiorstw.

Z danych z gospodarki globalnej warto rzucić okiem na PPI w Niemczech i sprzedaż domów na rynku wtórnym w USA. Ponadto w kalendarzu można znaleźć wystąpienia szefowej EBC i przedstawicieli Fed.

Reklama

 

Polska: drugi z rzędu, spory spadek inflacji

Inflacja w końcu roku wylądowała na poziomie 16,6%. W całym roku wzrost cen wyniósł 14,3%. Przed nami wzrost inflacji (styczeń-luty), a następnie spadki. Nie doczekamy się jednak w tym roku jednocyfrowych poziomów. Ryzyka rozkładają się naszym zdaniem dodatkowo w górę, a gospodarka odbije przy wysokim poziomie wzrostu cen, przez co łatwiej będzie o jej utrwalenie na wysokim poziomie. Obniżek stóp procentowych w tym roku nie będzie.

https://makroekonomia.mbank.pl/223076-polska-drugi-z-rzedu-spory-spadek-inflacji 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Ekonomiści mBanku

Ekonomiści mBanku

mBank od lat jest synonimem innowacyjnych rozwiązań w bankowości. Byliśmy pierwszym w pełni internetowym bankiem w Polsce, a dziś wyznaczamy kierunek rozwoju bankowości mobilnej i online. Jesteśmy jedną z najsilniejszych i najszybciej rozwijających się marek finansowych w Polsce, od 1992 roku notowaną na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.


Reklama
Reklama