Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Nadszedł wreszcie wyczekiwany dzień – dane inflacyjne wprowadzą trochę życia na rynki?

|
selectedselectedselected
Nadszedł wreszcie wyczekiwany dzień – dane inflacyjne wprowadzą trochę życia na rynki? | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W nudnym (jeśli chodzi o dane makro) tygodniu w końcu zacznie się coś dziać. Wszystko za sprawą publikacji CPI z USA (oczekiwane jest 0,2% m/m, podobnie jak przed miesiącem). Zanim zagłębimy się w inflacyjne dane ze Stanów, proponujemy usystematyzować wiedzę o tym, jak takie dane interpretować. Kontynuujemy edukacyjny wątek głównego ekonomisty o tym jak mówić i pisać o danych.

Poza inflacją z USA, poznamy też analogiczne wskaźniki dla Czech i Włoch. Do tego jak co tydzień liczba wniosków o zasiłki dla bezrobotnych ze Stanów.

 

 

Jak mówić i pisać o danych (cz. 2). Problemy z prostą matematyką i poszukiwaniem sensu

Reklama

W poprzednim odcinku (link tutaj) dotknęliśmy spraw podstawowych: rozróżnienia strumieni od zasobów, określeń (naszym zdaniem) poprawnych w zakresie opisu słownego zjawisk dynamicznych oraz pewnych konwencji zapisu tego pomiaru. Ten ostatni aspekt budzi wciąż najwięcej kontrowersji, więc postanowiliśmy go przeredagować i rozwinąć. Będzie głównie o obliczeniach. Kochani, ile można się spierać, czy inflacja wzrosła, czy spadła? Pora z tym skończyć. Podobnie jak poprzednio, tekst pisany jest w formule "jak dla dziecka". Nie ma natomiast już rysunków odręcznych - zabraliśmy się wszak za sprawy zbyt poważne.

 

Garść newsów makroekonomicznych

  • Polska: Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w II kw. 2023 r. wzrosło o 13,8% r/r i wyniosło 7005,76 zł - podał GUS.

 

 

  • Strefa euro: Polecamy artykuł z bloga ECB dot. zmian w retoryce komunikacji Fed i EBC. Na zachętę fragment:

 

Stwierdziliśmy, że ogólny ton komunikatów z posiedzeń Rezerwy Federalnej (Fed) i Europejskiego Banku Centralnego (EBC) stawał się coraz bardziej jastrzębi odpowiednio na początku 2021 r. i w połowie 2021 r. (wykres A - niebieskie linie). Było to około rok przed tym, jak oba banki centralne zaczęły faktycznie podnosić stopy procentowe.

Reklama

Jastrzębia zmiana ogólnego tonu nastąpiła pomimo stosunkowo słabych perspektyw gospodarczych i stosowania w tym czasie forward guidance po obu stronach Atlantyku

Zobacz także: Chińska gospodarka ma całkowicie odmienny problem – najnowsze dane wskazują na deflację

 

 

Nadszedł wreszcie wyczekiwany dzień – dane inflacyjne wprowadzą trochę życia na rynki? - 1Nadszedł wreszcie wyczekiwany dzień – dane inflacyjne wprowadzą trochę życia na rynki? - 1

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Ekonomiści mBanku

Ekonomiści mBanku

mBank od lat jest synonimem innowacyjnych rozwiązań w bankowości. Byliśmy pierwszym w pełni internetowym bankiem w Polsce, a dziś wyznaczamy kierunek rozwoju bankowości mobilnej i online. Jesteśmy jedną z najsilniejszych i najszybciej rozwijających się marek finansowych w Polsce, od 1992 roku notowaną na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.


Reklama
Reklama