Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Miękkie lądowanie znowu w modzie. Kurs euro (EUR) słabnie po słowach Lagarde

|
selectedselectedselected
Miękkie lądowanie znowu w modzie. Kurs euro (EUR) słabnie po słowach Lagarde | FXMAG INWESTOR
Zhang Fan/Xinhua News/East News
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Opublikowane wczoraj dane z USA wzmocniły wiarę w „miękkie lądowanie” amerykańskiej gospodarki – PKB w 4q23 utrzymał solidne tempo wzrostu, a dynamika cen konsumpcji ustabilizowała się w okolicy celu Fed. W rezultacie, amerykańskie indeksy giełdowe rosły, a jednocześnie rentowności Treasuries spadały. Euro osłabiło się wobec dolara, po zawoalowanych sugestiach Ch.Lagarde zapowiadających obniżki stóp EBC w połowie roku. Zmienność na rynku złotego była niewielka – EURPLN oscylował w okolicy 4,375, a USDPLN wzrósł do 4,04. Rentowności krajowych obligacji lekko spadły.

 

Dziś w centrum uwagi znajdą się dane z USA, w szczególności preferowana przez Fed miara inflacji, czylibazowy deflator PCE. Konsensus zakłada jej spadek w grudniu do 3,0% r/r z 3,2% r/r w listopadzie, oraz stabilizację deflatora ogółem na poziomie 2,6% r/r. Taki wynik oznaczałby dalszą normalizację procesów inflacyjnych w USA. Dziś poznamy również grudniowe dochody i wydatki Amerykanów, gdzie oczekiwana jest kontynuacja wzrostu, przy czym nieco silniejszego w przypadku wydatków, niż dochodów.

 

Zobacz także: Stopy procentowe w strefie euro - EBC podjął decyzję. Jak reaguje kurs euro?

 

Reklama

W strefie euro warto spojrzeć na dane o podaży pieniądza za grudzień. Oczekiwane jest niewielkie spowolnienie spadku w ujęciu rocznym (konsensus: -0,7% r/r vs -0,9% r/r w listopadzie), co może sygnalizować rozpoczęcie powrotu w stronę dodatnich dynamik. Dotychczas agregat M3 był dołowany przez najbardziej płynne aktywa (M1), które spadają w ujęciu rocznym od prawie roku, po wysokich wzrostach w okresie pandemii.

 

Przegląd sytuacji na rynkach finansowych

Miękkie lądowanie znowu w modzie. Kurs euro (EUR) słabnie po słowach Lagarde - 1Miękkie lądowanie znowu w modzie. Kurs euro (EUR) słabnie po słowach Lagarde - 1

 

 

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: 

EUR: Europejski Bank Centralny nie zmienił stóp procentowych. W czasie konferencji prasowej Ch.Lagarde przyznała, że Rada Prezesów uznała, iż jest zbyt wcześnie na dyskusję dotyczącą obniżek stóp procentowych. Jednocześnie nie wycofała się ze stwierdzenia, którym posłużyła się w czasie Światowego Forum Ekonomicznego w Davos, kiedy zasugerowała, że do obniżek może dojść już latem. Więcej na ten temat w Makro Flash: Dyskusja o obniżkach odroczona w czasie.

Reklama

 

USAPKB w 4q23 wzrósł o 3,3% q/q saar wobec 4,9% q/q saar w 3q23, wyraźnie silniej od oczekiwań. Największy dodatni wkład do wzrostu miała konsumpcja indywidualna (1,9pp) oraz rządowa (0,6pp). Wydatki konsumentów w 4q23 rosły w tempie 2,8% q/q saar, tylko nieznacznie niższym niż 3,1% q/q saar odnotowane kwartał wcześniej. Kwartalny bazowy deflator wydatków konsumenckich (PCE) rósł, podobnie jak kwartał wcześniej, w zaanualizowanym tempie 2,0%, które jest spójne z celem Fed. Dane całoroczne pokazały, że w 2023 PKB wzrósł o 2,5% po wzroście o 1,9% w 2022 – ostatecznie okazało się, że w roku kiedy powszechnie oczekiwano w USA recesji, nastąpiło przyspieszenie tempa wzrostu. W minionym roku kondycja amerykańskiej gospodarki znacząco przewyższała stan gospodarki europejskiej, a w szczególności niemieckiej, gdzie PKB obniżył się o 0,1%. Tak duża różnica we wzroście tych dwóch gospodarek ostatnio była obserwowana na początku lat 2000 i wynika z poważnych różnic strukturalnych (słabość sektora eksportowego i energochłonnego w Niemczech, zaskakująca odporność sektora konsumenckiego w USA).

Miękkie lądowanie znowu w modzie. Kurs euro (EUR) słabnie po słowach Lagarde - 2Miękkie lądowanie znowu w modzie. Kurs euro (EUR) słabnie po słowach Lagarde - 2

 

GER: Indeks klimatu gospodarczego instytutu Ifo spadł w styczniu do 85,2 pkt. z 86,4 pkt. miesiąc wcześniej, co jest najgorszym wynikiem od maja 2020 i sygnalizuje kontynuację recesji w największej europejskiej gospodarce. Konsensus zakładał poprawę wskaźnika, wobec nadziei, że jego grudniowy spadek był przejściowy. W sektorze przemysłowym odnotowano wzrost ocen bieżących, a przewidywania przedsiębiorstw, choć nadal pesymistyczne, poprawiły się. W sektorze usług nastąpiło znaczące pogorszenie ocen aktualnej sytuacji, a w obszarze handlu indeks osiągnął najniższy poziom od października 2022. Coraz bardziej pesymistycznie sytuację bieżącą i przyszłą ocenia sektor budowlany. Publikowane ostatnio wskaźniki koniunktury w Niemczech spójnie wskazują na kontynuację recesji, a trudną sytuację gospodarczą potwierdzają też słabe twarde dane z sektora przemysłowego.

Miękkie lądowanie znowu w modzie. Kurs euro (EUR) słabnie po słowach Lagarde - 3Miękkie lądowanie znowu w modzie. Kurs euro (EUR) słabnie po słowach Lagarde - 3

Reklama

 

 

USA: Zamówienia na dobra trwałe w grudniu 2023 pozostały na poziomie z listopada wobec oczekiwanego wzrostu o 1,5% m/m po wzroście o 5,5% m/m miesiąc wcześniej. Zamówienia na dobra trwałe z wyłączeniem zmiennej kategorii środków transportu wzrosły o 0,6% m/m po wzroście o 0,5% m/m, silnej od oczekiwań. Taki wynik jest spójny z obserwowanym w danych o PKB niewielkim wzrostem inwestycji.

 

USA: Liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu wzrosła do 214 tys. z 189 tys. tydzień wcześniej i wobec oczekiwań na poziomie 200 tys. Liczba bezrobotnych kontynuujących pobieranie zasiłku w tygodniu, który skończył się 13 stycznia, również wzrosła, do 1,833 mln ze 1,806 mln w poprzednim okresie. Pomimo lekkiego pogorszenia (szczególnie w zakresie liczby osób pobierających zasiłek), sytuacja na amerykańskim rynku pracy pozostaje dobra – nowe wnioski nie wskazują na masowe zwolnienia, nieco trudniej jest jednak znaleźć zatrudnienie.

Miękkie lądowanie znowu w modzie. Kurs euro (EUR) słabnie po słowach Lagarde - 4Miękkie lądowanie znowu w modzie. Kurs euro (EUR) słabnie po słowach Lagarde - 4

Reklama

 

 

USA: Sprzedaż nowych domów w grudniu wzrosła do 664 tys. w ujęciu rocznym, wobec zrewidowanych w górę 615 tys. w listopadzie i oczekiwań na poziomie 649 tys. W ujęciu m/m sprzedaż wzrosła o 8% wobec spadku o 9% miesiąc wcześniej.

 

NOR: Norges Bank, zgodnie z zapowiedziami, pozostawił stopy procentowe bez zmian. Główna stopa wynosi nadal 4,50%. Bank Norwegii uważa, że aktualna stopa procentowa jest na wystarczająco wysokim poziomie, aby osiągnąć cel inflacyjny w realistycznym czasie. Inflacja bazowa wyniosła w grudniu 5,5% r/r i choć była najniższa od 15 miesięcy, to nadal przekracza cel banku centralnego wynoszący 2,0%. Rozpoczęcie cyklu obniżek stóp spodziewane jest dopiero jesienią 2024.

Miękkie lądowanie znowu w modzie. Kurs euro (EUR) słabnie po słowach Lagarde - 5Miękkie lądowanie znowu w modzie. Kurs euro (EUR) słabnie po słowach Lagarde - 5

Reklama

 

 

TUR: Bank centralny Turcji podniósł benchmarkową, jednotygodniową stopę repo o 250pb do 45%. Decyzja była zgodna z oczekiwaniami. Bank centralny podał w komunikacie, że restrykcyjność polityki pieniężnej osiągnęła odpowiedni poziom, jednak może dokonać jej ponownej oceny, jeśli uzna to za konieczne.

Miękkie lądowanie znowu w modzie. Kurs euro (EUR) słabnie po słowach Lagarde - 6Miękkie lądowanie znowu w modzie. Kurs euro (EUR) słabnie po słowach Lagarde - 6

 

 

Reklama

POL: Prezydent A.Duda zatwierdzi projekt budżetu na 2024 bez zwłoki, działając zgodnie z terminami. Gdy projekt budżetu zostanie mu przedstawiony, przejdzie on ocenę zgodności z procesem ustawodawczym, co jest w zakresie obowiązków prezydenta w tej materii, i w rezultacie prezydent projekt ratyfikuje – wynika z wypowiedzi P.Ćwika (KPRP).

 

POL: Pełczyńska-Nałęcz (MFIPR) poinformowała, że Polska oczekuje na odblokowanie środków z funduszy strukturalnych przez KE w maju tego roku, po spełnieniu przez kraj ostatnich wymagań dotyczących praworządności i warunków technicznych. Proces ten, rozpoczęty od złożenia samooceny procedur związanych z Kartą Praw Podstawowych, może zająć do 3 miesięcy, lecz mimo opóźnień w porównaniu do poprzednich lat, nie jest to jeszcze problematyczne dla realizacji Polityki Spójności, na którą Polska ma przyznane ponad 76 mld EUR. Dodała również, że nie ma intencji prefinansowania KPO kolejnymi emisjami PFR.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę

Reklama
Reklama