Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Niemiecka koniunktura na tapecie rynków. Strefa euro zaskoczyła na plus

|
selectedselectedselected
Niemiecka koniunktura na tapecie rynków. Strefa euro zaskoczyła na plus
freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Indeks Ifo w centrum uwagi

Środowy kalendarz makro nie jest szczególnie wypełniony. Rynek przede wszystkim skupi się na głównym wskaźniku niemieckiej koniunktury (godz. 10:00). W ub.m. Ifo przekroczył szacunki ekonomistów przy wyjściu komponentu usługowego ponad poziom 0 i mniej negatywnych nastrojach w przetwórstwie oraz handlu. Po wczorajszych odczytach PMI można oczekiwać, że poza przemysłem ankietowani przez Instytut przedsiębiorcy powinni być bardziej optymistyczni niż przedstawia to konsensus (88,8 pkt, poprz. 87,8 pkt). Również o godz. 10:00 GUS poda stopę bezrobocia za marzec. Tradycyjnie powinna ona być zbieżna z szacunkami MRPiPS z początku kwietnia (5,3%). Poza tym zza Oceanu napłyną amerykańskie zamówienia na dobra trwałe za marzec (kons. 2,5% m/m, bez środków transportu 0,3% m/m).

 

Sektorowa dywergencja koniunktury w strefie euro

W agregacie kwietniowy PMI ze strefy euro wypadł lepiej od oczekiwań osiągając jednocześnie najwyższy poziom od niespełna roku (51,4 pkt, kons. 50,7 pkt). Wzrost łącznego wskaźnika determinował jednak jedynie sektor usług (52,9 pkt, poprz. 51,5 pkt) przy zwiększonej dynamice kurczenia się przetwórstwa przemysłowego (45,6 pkt, poprz. 46,1 pkt). W podziale na subindeksy produkcja w usługach rośnie trzeci miesiąc z rzędu w tempie najwyższym od 11 miesięcy, a dla przetwórstwa spada od ponad roku, choć w tempie najwolniejszym od czterech kwartałów. Zbiorczy poziom zatrudnienia, według ankiet S&P Global, ponownie wzrósł przy kolejnej obniżce liczby etatów w przetwórstwie (tempo cięć miejsc pracy było jednak najniższe od 7 miesięcy). Presja cenowa zwiększyła się zarówno w przypadku usług, jak i przemysłu (głównie z powodu wyższych wynagrodzeń). Składowa oczekiwań nieco obniżyła się w przypadku usług (drugi najwyższy odczyt od 14 miesięcy), ale w przypadku przetwórstwa podniosła się do wartości niewidzianej od roku.

 

Reklama

niemiecka koniunktura na tapecie rynkow strefa euro zaskoczyla na plus grafika numer 1niemiecka koniunktura na tapecie rynkow strefa euro zaskoczyla na plus grafika numer 1

 

Ogólnie wczorajsze odczyty PMI odbieramy pozytywnie zakładając, że komponent oczekiwań dla przetwórstwa przemysłowego rzeczywiście przełoży się na wzrost aktywności tego sektora. Poza tym widać, że koniunktura w strefie euro stopniowo poprawia się, co implikuje (według szacunków S&P Global) wzrostem PKB dla obszaru wspólne waluty w pobliżu poziomu do 0,3% k/k w II kw.

 

Zobacz także: Podaż pieniądza zaskoczyła jak nigdy! Co tam się wydarzyło?

 

Umiarkowany wzrost sprzedaży przy ujemnym deflatorze

Reklama

Według GUS dynamika marcowej sprzedaży detalicznej wyniosła 6,1% r/r (poprz. również 6,1% r/r). Odczyt był pomiędzy rynkowym konsensusem (6,7% r/r) oraz naszymi szacunkami (4,9% r/r). Relatywnie konserwatywna prognoza wynikała z tego, że „nie kupowaliśmy” narracji o zwiększonym zapotrzebowaniu na żywność przed podwyżką podatku VAT (dyskonty skutecznie zniechęcały do tego wrażliwych cenowo konsumentów). Poza tym zwolniła dynamika sprzedaży pojazdów, choć dalej pozostawała dwucyfrowa (13,5% r/r). Nadal nie widać natomiast odbicia w kategorii „meble, rtv, agd”, w której sprzedaż spadała o 8,5% r/r (konsekwencje wysokiej pandemicznej bazy).

 

niemiecka koniunktura na tapecie rynkow strefa euro zaskoczyla na plus grafika numer 2niemiecka koniunktura na tapecie rynkow strefa euro zaskoczyla na plus grafika numer 2

 

Spadki cen paliw oraz samochodów w ujęciu rocznym (odpowiednio o 7,6% oraz 2,9%) przy umiarkowanym wzroście pozostałych komponentów (poza farmaceutykami podwyżki były poniżej 2% r/r) doprowadziły do pierwszego od niespełna 4 lat ujemnego odczytu deflatora sprzedaży detalicznej.

Reklama

Ogólnie wczorajsze dane odbieramy neutralnie. Biorąc jednak pod uwagę odczyty koniunktury za marzec, koniec I kw. wypadłsłabo i wyraźnie wzrosło ryzyko, że dynamika PKB za ub. kw. będzie poniżej 2% r/r.

 

Zaskakujący przebieg sesji na UST

Podczas europejskiej części sesji zmienność na Treasuries była ograniczona. Sytuacja zmieniła się po publikacji indeksów PMI z amerykańskiej gospodarki. Dane były wyraźnie poniżej rynkowych szacunków, a składowa dla przetwórstwa przemysłowego powróciła poniżej 50 pkt. Opis ankiet przygotowany przez S&P Global również brzmiał pesymistycznie – nastąpił pierwszy od niespełna czterech lat spadek zatrudnienia, oraz pierwszy od pół roku spadek zamówień na agregacie. Poza tym dla zbiorczego wskaźnika obniżyła się dynamika wzrostu cen. Po danych rentowność środka i krótkiego końca UST zanurkowała o 8 pb. Było to o tyle ciekawe, że zwykle rynek amerykańskiego długu nie reaguje nerwowo na dane PMI poświęcając znacznie więcej uwagi publikacjom ISM. Być może spadek składowej przetwórstwa poniżej 50 pkt oraz negatywny opis rynku pracy stał się dobrym pretekstem do wykorzystania relatywnie wysokich rentowności do zakupu papierów za Oceanem. Rynek może również być „chętny” do szukania argumentów kwestionującym ogólną narrację dobrej koniunktury w USA (silny rynek pracy, podwyższona presja inflacyjna, dobre nastroje konsumentów). Wczorajsza sesja może więc być dobrą wskazówką na kolejne tygodnie w założeniu, że CPI oraz koniunktura nie będą spełniać wyśrubowanych oczekiwań.

Wraz z upływającym czasem dochodowość 10Y UST wracała do poziomów otwarcia, ale krótki koniec pozostał blisko dziennych minimów. Ostatecznie na głównych węzłach amerykańska krzywa przesunęła się o -11, -1 oraz +1 pb. do odpowiednio 4,86% (2Y), 4,61% (10Y) oraz 4,73% (30Y).

Niemiecki dług raczej zignorował lepsze od oczekiwań odczyty PMI ze strefy euro (ruch w okolicach 3 pb. na krótkim końcu) oraz w ograniczonym stopniu reagował na analogiczną publikację zza Oceanu. Ostatecznie zmiana rentowności na głównych węzłach Bunda wyniosła na zamknięciu +2, +2 oraz +3 pb. do odpowiednio 2,99% (2Y), 2,51% (10Y) oraz 2,56% (30Y).

Reklama

Przed czwartkowym odczytem PKB oraz jutrzejszą aukcją 7-letniego długu, a także piątkowym PCE rynek powinien być relatywnie spokojny. Koniec tygodnia, biorąc pod uwagę wczorajszą reakcję UST, może być bardziej nerwowy niż wynika to faktycznej wagi zaplanowanych na kolejne dni publikacji.

 


 

Nie przegap najciekawszych artykułów! Obserwuj nas w Wiadomościach Google (GOOGLE NEWS)!  Obserwuj FXMAG>>

 


Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


BGK - analizy ekonomiczne

BGK - analizy ekonomiczne

Bank Gospodarstwa Krajowego to polski bank rozwoju, jedyna taka instytucja w kraju. BGK wspiera zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy Polski. Jego działania wpływają na powstawanie miejsc pracy, budowę mieszkań, rozwój infrastruktury i poprawę jakości powietrza. Bank dba o przyszłe pokolenia - buduje kapitał społeczny, rozwija przedsiębiorczość i zapewnia odpowiedzialne finansowanie. Jest obecny w każdym regionie Polski, a także za granicą - ma swoje przedstawicielstwa w Brukseli, Londynie, Frankfurcie nad Menem i Amsterdamie. BGK wspiera eksport i ekspansję zagraniczną polskich firm. Jest pomysłodawcą, współzałożycielem i głównym udziałowcem Funduszu Trójmorza, który inwestuje w infrastrukturę transportową, energetyczną i cyfrową w krajach regionu Trójmorza. BGK, poprzez współpracę z biznesem, sektorem publicznym i instytucjami finansowymi, odpowiada na potrzeby gospodarcze oraz podejmuje szereg inicjatyw promujących zrównoważony rozwój.


Reklama
Reklama