Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Marazm w polskim przetwórstwie. Co dalej ze scenariuszem „miękkiego lądowania” polskiej gospodarki?

|
selectedselectedselected
Marazm w polskim przetwórstwie. Co dalej ze scenariuszem „miękkiego lądowania” polskiej gospodarki? | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Indeks PMI dla polskiego przetwórstwa zmniejszył się w czerwcu do 45,1 pkt. wobec 47,0 pkt. w maju, kształtując się wyraźnie poniżej oczekiwań rynku (46,7 pkt.) oraz naszej prognozy (47,0 pkt.). Tym samym indeks od trzynastu miesięcy pozostaje poniżej granicy 50 pkt., oddzielającej wzrost od spadku aktywności. Jednocześnie tempo spadku aktywności było w czerwcu najsilniejsze od listopada 2022 r. W kierunku zmniejszenia wartości indeksu oddziaływały niższe składowe dla zatrudnienia, nowych zamówień, bieżącej produkcji i zapasów. W przeciwnym kierunku oddziaływał natomiast wyższy wkład dla czasu dostaw.

Po nieznacznej poprawie koniunktury w maju, w danych czerwcowych na uwagę zasługuje ponowne znaczące pogłębienie tempa spadku bieżącej produkcji oraz zamówień. Wartości tych składowych ukształtowały się na najniższym poziomie od przełomu lat 2022 i 2023. Zgodnie z komunikatem, jednym z czynników oddziałującym w kierunku spadku zamówień był niższy popyt ze strony Niemiec. Zamówienia eksportowe nadal (już szósty miesiąc z rzędu) obniżały się w szybszym tempie niż zamówienia ogółem. Firmy wykorzystywały okres słabszego napływu nowych zamówień do redukcji zaległości produkcyjnych – zmniejszyły się one w czerwcu w bardzo szybkim tempie. Firmy w warunkach słabego popytu redukowały również swoje zapasy dóbr pośrednich oraz zapasy wyrobów gotowych. W czerwcu obserwowaliśmy również dalszy spadek zatrudnienia. Zgodnie z komunikatem wiązało się to głównie z dostosowaniem mocy produkcyjnych do niskiego poziomu popytu (kontynuacja postępującej w ostatnich miesiącach restrukturyzacji działalności), ale także z dobrowolnymi rezygnacjami.

Marazm w polskim przetwórstwie. Co dalej ze scenariuszem „miękkiego lądowania” polskiej gospodarki? - 1Marazm w polskim przetwórstwie. Co dalej ze scenariuszem „miękkiego lądowania” polskiej gospodarki? - 1

 

Mniejszy napływ zamówień oddziaływał w kierunku skrócenia czasu dostaw już drugi miesiąc z rzędu. Słaby popyt sprzyjał również ustępowaniu presji inflacyjnej, co znalazło odzwierciedlenie w dalszym spadku zarówno cen dóbr finalnych, jak i cen dóbr pośrednich wykorzystywanych w procesie produkcji. Warto zwrócić uwagę, że spadek cen dóbr finalnych odnotowany w czerwcu był najsilniejszy w historii badania PMI (tj. od połowy 1998 r.). Tendencje cenowe obserwowane w polskim przetwórstwie będą sprzyjały prognozowanemu przez nas stopniowemu obniżeniu inflacji w Polsce.

Reklama

Marazm w polskim przetwórstwie. Co dalej ze scenariuszem „miękkiego lądowania” polskiej gospodarki? - 2Marazm w polskim przetwórstwie. Co dalej ze scenariuszem „miękkiego lądowania” polskiej gospodarki? - 2

 

Oprócz spadku presji inflacyjnej, kolejnym pozytywnym sygnałem w dzisiejszym raporcie jest poprawa oczekiwanej sytuacji. W czerwcu doszło do wzrostu indeksu dla oczekiwanej produkcji w horyzoncie 12 miesięcy do 59,1 pkt. z 57,2 pkt. w maju, a tym samym od 11 miesięcy pozostaje on powyżej granicy 50 pkt. Sygnalizuje to, że spadek bieżącej produkcji i wolniejszy napływ zamówień są traktowane przez przedsiębiorstwa jako zjawisko przejściowe. Uruchomione w wielu firmach procesy restrukturyzacyjne (m.in. redukcja zatrudnienia), zmierzające do zwiększenia wydajności i ograniczenia zużycia energii, a także łagodny charakter spowolnienia wzrostu gospodarczego w Polsce skłaniają przedsiębiorstwa do utrzymywania optymistycznych ocen dotyczących ich przyszłej aktywności.

Marazm w polskim przetwórstwie. Co dalej ze scenariuszem „miękkiego lądowania” polskiej gospodarki? - 3Marazm w polskim przetwórstwie. Co dalej ze scenariuszem „miękkiego lądowania” polskiej gospodarki? - 3

 

Wzrost indeksu dla oczekiwanej produkcji stanowi wsparcie dla naszego scenariusza „miękkiego lądowania” polskiej gospodarki. Zgodnie z tym scenariuszem dynamika polskiego PKB w 2023 r. wyraźnie obniży się w br., jednak pozostanie ona dodatnia, a spowolnieniu wzrostu gospodarczego nie będzie towarzyszyć znaczący wzrost bezrobocia. Niemniej jednak, wyniki bieżącej koniunktury stanowią ryzyko w dół dla naszej prognozy PKB w II kw. (-0,2% r/r wobec -0,3% w I kw.).

Zobacz także: Gospodarka Wielkiej Brytanii – najnowsze dane z przemysłu. Zobacz jak zachowuje się kurs funta

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Credit Agricole - informacje ekonomiczne

Credit Agricole - informacje ekonomiczne

Grupa Crédit Agricole – francuska sieć banków spółdzielczych, która w 1990 r. przekształciła się w międzynarodową grupę bankową. Crédit Agricole był początkowo spółdzielczą kasą rolników i z tego powodu jest często nazywany Zielonym Bankiem.


Reklama
Reklama