Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Fatalne dane z przemysłu! Jest źle, ale może być jeszcze gorzej. Kurs euro (EUR) pod presją

|
selectedselectedselected
Fatalne dane z przemysłu! Jest źle, ale może być jeszcze gorzej. Kurs euro (EUR) pod presją | FXMAG INWESTOR
depositphotos.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Po rozczarowujących wstępnych odczytach z przemysłu Niemiec i strefy euro okazało się, że ostateczne dane są… jeszcze gorsze. Nastroje w przemyśle naszych zachodnich sąsiadów są fatalne, co przełożyło się również m.in. na słaby odczyt przemysłowego PMI dla Polski, jak dotąd najgorszy w 2023 roku.

 

Na skróty:

  • Finalne dane indeksów PMI dla przemysłu okazały się niższe od oczekiwań, szczególnie w Niemczech i strefie euro
  • PMI dla przemysłu Polski również wypadły poniżej oczekiwań, a sam odczyt jest jak dotąd najsłabszy w tym roku (45,1 pkt.)
  • Lepiej od szacunkowych danych wypadły odczyty PMI dla przemysłu Francji oraz Hiszpanii
  • Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej FXMAG

 

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Reklama

 

Coraz gorsze nastroje w europejskim przemyśle

W poniedziałek agencja badawcza Markit opublikowała finalne dane dotyczące przemysłowych indeksów PMI dla europejskich gospodarek, w tym również dla Polski. Czerwcowe dane są rozczarowujące, ponieważ we wszystkich europejskich krajach indeks PMI dla przemysłu nie tylko osiągnął wynik znacznie poniżej 50 pkt. (co oznacza ogólną dekoniunkturę), ale również okazał się niższy od oczekiwań i szacunkowych danych.

Po raz kolejny najsłabiej wypadł odczyt przemysłowego PMI dla Niemiec. Czerwcowy indeks dla przemysłu ostatecznie wyniósł zaledwie 40,6 pkt., wobec szacunkowego odczytu na poziomie 41 pkt. Warto przypomnieć, że już wstępne dane przyniosły spore rozczarowanie, bo początkowo analitycy spodziewali się czerwcowego odczytu PMI dla przemysłu Niemiec na poziomie 43,5 pkt. Nastroje w niemieckim sektorze wytwórczym są fatalne - tak źle nie było od czasów pandemicznego szoku w maju 2020 roku, kiedy przemysłowe PMI osiagnął minima na poziomie 36,6 pkt. Czerwcowy odczyt jest gorszy nawet niż dane PMI z czerwca 2020 roku, kiedy przemysłowy indeks osiągnął 45,2 pkt.

Dla porównania - w maju przemysłowy PMI Niemiec wyniósł 43,2 pkt. Czerwcowy odczyt przemysłowego indeksu był jedenastym z rzędu poniżej poziomu 50 pkt.

Zobacz takżeZnamy dane o inflacji ze strefy euro! Zobacz, jak reagują rynki

Reklama

 

 

Niemcy są naszym największym partnerem handlowym, a koniunktura w przemyśle największej gospodarki UE ma również wpływ na nasz rodzimy sektor wytwórczy, dlatego trzeba też brać po uwagę fakt, że fatalne nastroje w niemieckim przemyśle będą też „promieniować” na polski sektor wytwórczy.

Potwierdzają to czerwcowe odczyty indeksu PMI dla przemysłu Polski, które okazały się znacznie słabsze od oczekiwań analityków. Odczyt przyniósł wynik na poziomie 45,1 pkt., wobec 47 pkt. odnotowanych w maju oraz oczekiwanych przez analityków 46,7 pkt. Jak dotąd są to najsłabsze dane wskaźnika nastrojów w przemyśle Polski w 2023 roku, w zeszłym roku natomiast minima przemysłowego PMI zostały wyznaczone w sierpniu, na poziomie 40,9 pkt.

Reklama

Wskaźnik nastrojów polskiego przemysłu notuje odczyty poniżej 50 pkt. (co oznacza ogólną dekoniunkturę w sektorze) od ponad roku, a dokładnie od trzynastu miesięcy, co oznacza że słabe nastroje w polskim przemyśle utrzymują się jeszcze dłużej niż u naszych zachodnich sąsiadów.

Zobacz także: Ceny tych materiałów budowlanych spadają! Czy przełoży się to na spadek cen mieszkań?

 

 

Jeśli chodzi zaś o indeks PMI dla przemysłu całej strefy euro, to również okazał się on w czerwcu niższy od szacunkowych odczytów z drugiej połowy zeszłego miesiąca. Finalny odczyt wyniósł 43,4 pkt., wobec wstępnego wyniku na poziomie 43,6 pkt. Podobnie jak w przypadku Niemiec, szacunkowe dane dla strefy euro również były niższe od założeń konsensusu rynkowego, spodziewającego się odczytu na poziomie 44,8 pkt. (Identycznego jak w maju). I tak jak w Niemczech - przemysłowe PMI strefy euro to najsłabszy odczyt od lipca 2020 roku i jedenasty z rzędu wynik poniżej 50 pkt.

Zobacz także: Amerykanie niechętnie sięgają do kieszeni, mimo że ich realne dochody rosną. Kurs dolara reaguje osłabieniem

Reklama

 

 

Nieco lepiej wypadły przemysłowe PMI dla Hiszpanii i Francji - w obu przypadkach czerwcowe odczyty okazały się nieznacznie wyższe od wstępnych danych i zauważalnie wyższe od zbiorczego indeksu dla strefy euro.

Przemysłowy PMI dla Hiszpanii wyniósł w czerwcu 48 pkt., wobec szacunkowych odczytów na poziomie 47,7 pkt. Był to jednak słabszy wynik niż w maju, kiedy przemysłowy indeks wyniósł 48,4 pkt.

Reklama

W przypadku Francji indeks PMI dla przemysłu wyniósł w czerwcu 46 pkt., wobec szacunkowych danych na poziomie 45,5 pkt. Jednocześnie był to wynik lepszy niż w maju, kiedy PMI dla przemysłu wyniósł 45,7 pkt.

Zobacz także: Inflacja w Szwajcarii - są najnowsze dane! Jak reaguje kurs franka?

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę

Reklama
Reklama