Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

MAKROmapa 15 maja: kalendarz ekonomiczny na nowy tydzień, zdecydowanie dostarczy nam wrażeń

|
selectedselectedselected
MAKROmapa 15 maja: kalendarz ekonomiczny na nowy tydzień, zdecydowanie dostarczy nam wrażeń | FXMAG INWESTOR
materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Najważniejszym wydarzeniem w tym tygodniu będzie zaplanowana na wtorek publikacja wstępnego szacunku PKB w Polsce w I kw.

Prognozujemy, że dynamika PKBzmniejszyła się do -0,5% r/r z 2,3% w IV kw. ub. r. Głównym czynnikiem hamującym wzrost gospodarczy pomiędzy IV i I kw. było pogłębienie spadku konsumpcji związane ze spadkiem realnych wynagrodzeń gospodarstw domowych. W kierunku obniżenia dynamiki PKB oddziaływało również spowolnienie inwestycji. Nasza prognoza kształtuje się powyżej konsensusu (-0,8%), a tym samym jej materializacja będzie lekko pozytywna dla kursu złotego i rentowności polskich obligacji.

MAKROmapa: kalendarz ekonomiczny na nowy tydzień, zdecydowanie dostarczy nam wrażeń! - 1MAKROmapa: kalendarz ekonomiczny na nowy tydzień, zdecydowanie dostarczy nam wrażeń! - 1

 

W tym tygodniu poznamy istotne dane z USA

Oczekujemy, że nominalna sprzedaż detaliczna zwiększyła się w kwietniu o 0,8% m/m wobec spadku o 0,6% w marcu. Wzrost dynamiki wynikał z wyższej sprzedaży w branży motoryzacyjnej. Prognozujemy, że dynamika produkcji przemysłowej zmniejszyła się w kwietniu do 0,0% m/m wobec 0,4% w marcu, co będzie spójne z wynikami badań koniunktury wskazującymi na spowolnienie aktywności w przetwórstwie. Oczekujemy, że dane dotyczące rozpoczętych budów (1390 tys. w kwietniu wobec 1420 tys. w marcu), pozwoleń na budowę (1410 tys. wobec 1430 tys.) oraz sprzedaży domów na rynku wtórnym (4,31 mln wobec 4,44 mln) wskażą na dalsze zmniejszenie aktywności na amerykańskim rynku nieruchomości. Uważamy, że wpływ danych z amerykańskiego rynku nieruchomości na kurs złotego i rentowności polskich obligacji będzie ograniczony.

Reklama

 

We wtorek opublikowane zostaną istotne dane z Chin

Dane o produkcji przemysłowej (10% r/r w kwietniu wobec 3,9% w marcu), sprzedaży detalicznej (23,0% wobec -3,5%, efekt niskiej bazy) i inwestycjach w aglomeracjach miejskich (5,6% wobec 5,1%) wskażą na stopniowo poprawiającą się sytuację gospodarczą w Chinach. Dane będą w naszej ocenie neutralne dla kursu złotego i rentowności polskich obligacji.

 

Dzisiaj opublikowane zostaną finalne dane o kwietniowej inflacji w Polsce

Oczekujemy, że roczna dynamika cen ukształtowała się zgodnie ze wstępnym szacunkiem i wyniosła 14,7% r/r wobec 16,1% w marcu. W kierunku spadku inflacji oddziaływały przede wszystkim niższe dynamiki cen żywności i nośników energii. Z kolei inflacja bazowa obniżyła się zgodnie z naszymi szacunkami tylko nieznacznie (12,2% r/r wobec 12,3% w marcu), wskazując na utrzymywanie się wysokiej presji inflacyjnej. Publikacja danych o inflacji będzie naszym zdaniem neutralna dla kursu złotego i rentowności polskich obligacji.

MAKROmapa: kalendarz ekonomiczny na nowy tydzień, zdecydowanie dostarczy nam wrażeń! - 2MAKROmapa: kalendarz ekonomiczny na nowy tydzień, zdecydowanie dostarczy nam wrażeń! - 2

 

Dzisiaj poznamy również poznamy dane nt. polskiego bilansu płatniczego w marcu

Reklama

Oczekujemy zmniejszenia salda na rachunku obrotów bieżących do 546 mln EUR wobec 2586 mln EUR w lutym, będącego efektem wynikiem przede wszystkim mniejszego salda obrotów handlowych. Prognozujemy, że dynamika eksportu wzrosła z 10,0% r/r w lutym do 15,1% w marcu, a tempo wzrostu importu zwiększyło się z -5,4% r/r do -1,6%. Naszym zdaniem dane o bilansie płatniczym będą neutralne dla kursu złotego i rentowności polskich obligacji.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Credit Agricole - informacje ekonomiczne

Credit Agricole - informacje ekonomiczne

Grupa Crédit Agricole – francuska sieć banków spółdzielczych, która w 1990 r. przekształciła się w międzynarodową grupę bankową. Crédit Agricole był początkowo spółdzielczą kasą rolników i z tego powodu jest często nazywany Zielonym Bankiem.


Reklama
Reklama