Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Makro i rynek: sprawdź prognozę dla kursu euro (EUR) do złotego (PLN) na najbliższe dni

|
selectedselectedselected
Makro i rynek: sprawdź prognozę dla kursu euro (EUR) do złotego (PLN) na najbliższe dni | FXMAG INWESTOR
Materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Bieżący tydzień na rynkach finansowych

Rozpoczynamy krótszy dla większości rozwiniętych rynków przedświąteczny tydzień (Wielki Piątek jest dniem wolnym od pracy m.in. w USA i Wielkiej Brytanii), w którym trudno będzie notowaniom nadać impuls mogący na zmianę dotychczasowych trendów. Globalnie wciąż najistotniejszym tematem będzie perspektywa przyspieszonego zacieśniania polityki pieniężnej. Z tego powodu posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego (czwartek) będzie najistotniejszym punktem tygodnia. Nie oczekujemy jednak przełomu w decyzjach i narracji EBC tym bardziej, iż ostatnie posiedzenie banku przyniosło już dość nieoczekiwany jastrzębi zwrot w polityce pieniężnej. Emocji – w kontekście ubiegłotygodniowego opisu z marcowego posiedzenia Fed – nie powinny wzbudzać także liczne wypowiedzi przedstawicieli Rezerwy Federalnej w tym tygodniu (skoncentrowane podczas dzisiejszej sesji). Nastroje niezmiennie kształtować będą również doniesienia z Ukrainy, jednak i tu nie liczymy na istotne zmiany sytuacji geopolitycznej.

Oczekiwany względny spokój rynków bazowych może udzielać się w tym tygodniu złotemu, który w kwietniu pozostaje wierny przedziałowi 4,6040 – 4,6630. Zakładając brak istotnych zmian w sentymencie inwestycyjnym niewykluczone, iż pierwszym kierunkiem kursu EUR/PLN będzie próba ataku dolnego ograniczenia z wykorzystaniem nasilających się oczekiwań co do skali podwyżek stóp procentowych w Polsce. Pod koniec tygodnia natomiast spodziewamy się stopniowej presji na osłabienie złotego – lecz w ramach wspomnianego kanału bocznego – jako chęć ograniczania pozycji przed długim weekendem.

 

Najważniejsze dane tego tygodnia

W centrum uwagi retoryka Europejskiego Banku Centralnego

W czwartek o godz. 13:45 poznamy decyzję Rady Prezesów Europejskiego Banku Centralnego dotyczącą polityki pieniężnej. Po tym jak w marcu EBC zaskoczyło komunikując przyspieszenie redukcji skupu aktywów w ramach programu APP nie spodziewamy się tym razem niespodzianek, a obrany kurs powinien być kontynuowany, w tym dotychczasowy poziom stóp procentowych. W centrum uwagi będzie znajdował się komunikat oraz konferencja po posiedzeniu. Być może nie weźmie w niej udziału przewodnicząca Rady Ch. Lagarde, która, jak poinformowano w ub. tygodniu, cierpi z powodu COVID-19. Niemniej najważniejszymi punktami pozostaje ocena wpływu wojny na gospodarkę strefy, niespodzianki inflacyjne (w marcu wskaźnik HICP okazał się najwyższy w historii danych) oraz perspektywy stóp procentowych, zwłaszcza, że rynki finansowe wyceniają już wzrost kosztu pieniądza do końca tego roku o 75 pkt baz.

Czy dane o inflacji CPI w USA w marcu wpłyną na oczekiwania dotyczące zacieśniania monetarnego przez Fed?

We wtorek o godz. 14:30 opublikowane zostanie dane o inflacji CPI w marcu w Stanach Zjednoczonych. Według konsensusu prognoz wskaźnik ten wzrósł do 8,3% r/r z 7,9% r/r w lutym. Realizacja tych prognoz oznaczałaby kolejny lokalny rekord inflacji, który powinien wspierać scenariusz agresywnego zacieśniania polityki pieniężnej przez Fed. Wysoka inflacja oraz opublikowany w ub. tygodniu protokół z posiedzenia w marcu wskazują, że po podwyżce o 25 pkt bazowych amerykańscy bankierzy centralni będą zwiększać stopy procentowe na najbliższych spotkaniach o 50 pkt baz.

Wykres tygodnia

Reklama

Makro i rynek. Odczyt inflacji w USA wpłyną na oczekiwania dotyczące zacieśniania monetarnego przez Fed? - 1Makro i rynek. Odczyt inflacji w USA wpłyną na oczekiwania dotyczące zacieśniania monetarnego przez Fed? - 1

Rada Polityki Pieniężnej podniosła w kwietniu stopy procentowe Narodowego Banku Polskiego o 1,00 pkt proc., tj. dwukrotnie silniej od oczekiwań. Poziom głównej stopy procentowej w Polsce „dogania” inne kraje Europy Środkowej. Oczekujemy dalszego szybkiego zacieśniania polityki pieniężnej w gospodarkach CEE, gdyż wojna na Ukrainie niekorzystnie zmienia perspektywy inflacji.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Millennium analizy i komentarze

Millennium analizy i komentarze

Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego.


Reklama
Reklama