Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kurs złotego (PLN) skorzystał na danych z USA. Notowania dolara (USD) słabną w oczach

|
selectedselectedselected

Kurs euro i kurs dolara zanurkowały wczoraj po danych ze Stanów Zjednoczonych, a złoty zdecydowanie zyskał na wartości. Kurs euro tym samym zbliżył się do dołka z pierwszej połowy kwietnia, będącego przy poziomie 4,25 PLN, a kurs dolara spadł do 3,91 PLN. W tym ostatnim przypadku trwa już czwarty tydzień z rzędu, gdy złoty się umacnia wobec USD, co jest najlepszą serią od listopada 2023 r.

Kurs złotego skorzystał na danych z USA. Dziś kolejne publikacje zza oceanu
depositphotos.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Słabsza sprzedaż detaliczna i inflacja obniżyły rentowności w USA

Głównym powodem umocnienia złotego, a w zasadzie osłabienia USD na światowych rynkach, zdaje się być wczorajsza publikacja zza oceanu wskazująca na to, że tamtejszy konsument jest słabszy niż się wcześniej zdawało. Sprzedaż detaliczna miała wzrosnąć w kwietniu o 0,4% m/m, a okazało się, że nie wzrosła w ogóle. To od razu doprowadziło do przeszacowania w dół oczekiwań co do wzrostu amerykańskiego PKB, jak podał to oddział Fed w Atlancie z 4,2% do 3,8% za drugi kwartał. Dodatkowo miesięczna inflacja, która miała wzrosnąć o 0,4% wzrosła o 0,3%, co w połączeniu z brakiem wzrostu sprzedaży obniżyło rentowności obligacji.

 

Niższe rentowności, słabszy dolar i apetyt na ryzyko

Oprocentowanie 10-letnich obligacji USA spadło obecnie do najniższego poziomu od 5 kwietnia, zbliżając się do 4,3%. Zmniejszenie rentowności wynika również ze wzrostu oczekiwań na cięcie stóp procentowych przez Fed, ze względu na słabego konsumenta, co może mieć miejsce już we wrześniu. W rezultacie waluty, takie jak złoty, skorzystały na tym i mogą nadal korzystać, ponieważ w Polsce do cięcia stóp prawdopodobnie nam daleko. Tym samym różnica oprocentowania może być na korzyść PLN.

 

Złoty z dalszym umocnieniem?

Reklama

Jeśli kolejne dane z USA będą zaskakiwać negatywnie lub jeśli inflacja odpuści, a ma na to szanse w maju, to złoty w relacji do USD może zmierzać nawet w stronę 3,80 PLN, czyli najniższych poziomów od września 2021 r. Z kolei kurs EUR/PLN może być bardziej stabilny i znajdować się w rejonie 4,20-4,25 PLN.

 

Kolejne dane z USA przed nami

Przed nami następne dane ze Stanów Zjednoczonych mogące istotnie wpływać na kurs dolara, rentowności obligacji i tym samym złotego. O godzinie 14:30 zostaną opublikowane tygodniowe wnioski o zasiłek dla bezrobotnych, które w ubiegłym tygodniu niespodziewanie wzrosły do 231 tys. Była to najwyższa wartość od sierpnia 2023 r., co osłabiło wtedy USD i obniżyło rentowności. Obecnie rynek oczekuje odczytu na poziomie 220 tys.

 

Zobacz także: Gospodarka Norwegii - znamy nowe dane! Marne prognozy i klęska kursu korony norweskiej NOK

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Daniel Kostecki

Daniel Kostecki

Główny Analityk Rynków CMC Markets Polska - waluty, indeksy, surowce. Prywatnie inwestuję przez instrumenty z GPW oraz kontrakty CFD. Członek rady nadzorczej w GAMING FACTORY S.A.


Reklama
Reklama