Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kryzys koalicyjny w Estonii. Zdymisjonowano siedmiu ministrów

|
selectedselectedselected
Kryzys koalicyjny w Estonii. Zdymisjonowano siedmiu ministrów
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

3 czerwca premier Kaja Kallas (Estońska Partia Reform) zdymisjonowała siedmiu ministrów nominowanych przez Estońską Partię Centrum. Rozpad koalicji nie doprowadził do upadku rządu – gabinet Kallas ma charakter mniejszościowy, a teki zwolnione przez centrystów przejściowo przydzielono ministrom pozostającym u władzy.

 

W parlamencie trwają prace nad zbudowaniem nowej większości. Reformiści zaproponowali rozmowy koalicyjne Partii Socjaldemokratycznej i prawicowej Ojczyźnie, natomiast centryści rozpoczęli starania o stworzenie większości z Ojczyzną i nacjonalistyczną Estońską Konserwatywną Partią Ludową (EKRE).

 

Reklama

Tarcia między koalicjantami trwały od stycznia, a bezpośrednią przyczyną eskalacji sporu była zgłoszona przez opozycję propozycja ustawy zwiększającej zasiłki rodzinne. Reformiści odrzucili ją ze względu na ograniczenia budżetowe (wiązałoby się to ze wzrostem wydatków państwa o 300 mln euro już w 2022 r.). Centryści wbrew ostrzeżeniom ze strony premier, która zagroziła rozpadem koalicji, poparli opozycyjny projekt w pierwszym czytaniu. Prace nad ustawą utknęły w komisjach sejmowych, a reformiści zastosowali obstrukcję prac parlamentarnych, zgłaszając do projektu 2 tys. poprawek.

 

Komentarz

  • Centryści od dłuższego czasu byli niezadowoleni ze swojej pozycji w rządzie i wszystko wskazuje na to, że zależało im na rozegraniu sporu w taki sposób, żeby to partia premier Kallas zadecydowała o rozpadzie koalicji. Część z nich uważała, że ich rola – mimo równego podziału ministerstw – jest marginalizowana. W partii już od nawiązania współpracy z reformistami w styczniu 2021 r. funkcjonowała frakcja sprzeciwiająca się jej. Ważnym czynnikiem są też osobiste ambicje przewodniczącego Jüriego Ratasa (premier w latach 2016–2021, obecnie przewodniczący parlamentu), który chciałby ponownie objąć ster rządu.. czytaj więcej

 

Czytaj więcej

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Bartosz Chmielewski

Bartosz Chmielewski

Absolwent Akademii Obrony Narodowej w Warszawie i Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego. Studiował w Wilnie i w Kownie. W latach 2016-2021 pracował w Akademii Sztuki Wojennej. W Ośrodku Studiów Wschodnich od 2022 roku. W Ośrodku zajmuję się polityką i społeczeństwem państw bałtyckich – Litwy, Łotwy i Estonii.

Tematy badawcze
  • polityka i społeczeństwo Litwy, Łotwy i Estonii. 


Reklama
Reklama