Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Konsumpcja głównym motorem gospodarki w 1Q 2024

|
selectedselectedselected

Według opublikowanych dziś danych Głównego Urzędu Statystycznego PKB wzrósł w 1Q 2024 o 2,0% r/r wobec wzrostu o 1,0% r/r w 4Q 2023. Jest to odczyt o 0,1 pkt. proc. wyższy niż szybki szacunek opublikowany przed dwoma tygodniami.

Konsumpcja głównym motorem gospodarki w 1Q 2024
depositphotos.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Po wyeliminowaniu wpływu czynników sezonowych gospodarka urosła o 0,5% kw/kw wobec stagnacji (0,0% kw/kw) w 4Q 2023. Zgodnie z oczekiwaniami głównym motorem gospodarki była konsumpcja w sektorze gospodarstw domowych. W kolejnych kwartałach wzrost gospodarczy będzie przyspieszał. Słaba koniunktura u naszych głównych partnerów handlowych będzie jednak osłabiała tempo odbudowy koniunktury w Polsce. Opublikowane dane nie zmieniają naszej oceny perspektyw polityki pieniężnej. Wciąż najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest stabilizacja stóp procentowych do końca tego roku.

 

Dziś poznaliśmy strukturę wzrostu PKB. Zgodnie z oczekiwaniami głównym motorem gospodarki była na początku tego roku konsumpcja – zarówno prywatna, jak i publiczna. W 1Q 2024 spożycie w sektorze gospodarstw domowych wzrosło o 2,1% kw/kw (dane odsezonowane), najszybciej od dwóch lat, co potwierdza siłę sektora gospodarstw domowych. Wzrost konsumpcji prywatnej był nieco wyższy niż szacowaliśmy, co wskazuje, że pomimo słabszej dynamiki konsumpcji towarów (co sygnalizowały dane o sprzedaży detalicznej) konsumpcja usług pozostaje mocna. Wysoka realna dynamika dochodów rozporządzalnych (zarówno z pracy, jak i świadczeń społecznych), wsparta niskim bezrobociem, i poprawą nastrojów w sektorze gospodarstw domowych, będą sprzyjały dalszemu wzrostowi konsumpcji. Choć wysokie stopy procentowe i odbudowa stopy oszczędności będą ten proces spowalniały.

 

Słabsza od oczekiwań okazała się dynamika inwestycji w środki trwałe (-1,8% r/r), co sugerowały już dane o wynikach inwestycji dużych i średnich firm. W głównej mierze to efekt wygaśnięcia wpływu inwestycji współfinansowanych ze środków poprzedniej perspektywy finansowej UE. W ujęciu kw/kw spadek inwestycji wyniósł natomiast 3,0% (dane odsezonowane). W efekcie stopa inwestycji, mierzona jako udział nakładów na środki trwałe do PKB, spadła w 1Q do 17,6% z 17,8% kwartał wcześniej. W danych o rachunkach narodowych w 1Q też widać wpływ niskiego popytu zewnętrznego. Drugi kwartał z rzędu spadł bowiem eksport (w ujęciu kw/kw po odsezonowaniu), a jego roczna dynamika wyniosła zaledwie 0,5% r/r. Natomiast udział eksportu w PKB (suma krocząca 4Q) spadł do 55,8% i był najniższy od początku 2021 r.

Reklama

 

Od strony podażowej uwagę zwraca spadek wartości dodanej w przemyśle oraz budownictwie (w ujęciu odezonowanym kw/kw), co nie dziwi biorąc pod uwagę opublikowane wcześniej dane o produkcji przemysłowej oraz budowlano-montażowej. 

 

Dziś poznaliśmy także wyliczenie za maj indeksu PMI obrazującego nastroje w krajowym przemyśle przetwórczym. Wskaźnik ten okazał się dużo niższy od oczekiwań i wyniósł 45,0 pkt wobec 45,9 pkt w kwietniu. Konsensus prognoz kształtował się przy tym na poziomie 47,0 pkt. Wartości indeksu PMI poniżej 50 pkt utożsamiany jest z kurczeniem się aktywności w przemyśle. W kwietniu i w maju wskaźnik ten okazał się średnio niższy niż w 1Q 2024. Inne wskaźniki koniunktury, te opracowywane, przez Główny Urząd Statystyczny nie rysują jednak aż tak pesymistycznego obrazu. Po dobrych danych o rzeczywistej produkcji sprzedanej w przemyśle w kwietniu spodziewamy się, że przemysł w 2Q 2024 będzie w stagnacji, co nie wesprze wzrostu PKB kw/kw między kwietniem, a czerwcem. Przemysł pozostaje pod negatywnym wpływem słabego popytu z zagranicy, w tym zwłaszcza z Niemiec, a także niezbyt szybkiej poprawy spożycia w zakresie towarów polskich gospodarstw domowych. Należy jednak zaznaczyć, że firmy z przemysłu oczekują poprawy sytuacji w przemyśle, choć musimy jeszcze poczekać co najmniej do 3Q 2024, aby zobaczyć to w danych z gospodarki realnej.

 

Perspektywy gospodarki w kolejnych kwartałach oceniamy umiarkowanie optymistycznie, choć niski wzrost gospodarczy w Niemczech będzie ograniczał skalę odrodzenia wzrostu także polskiej gospodarki, szczególnie polskiego przemysłu. W rezultacie, nieco słabszy niż nasze dotychczasowe szacunki może być wzrost gospodarczy w 2Q br. Wciąż jednak realne jest osiągniecie wzrostu PKB w całym roku na poziomie ok. 3%. Głównym motorem gospodarki pozostanie konsumpcja prywatna, czemu sprzyjać będzie korzystna sytuacja dochodowa i oszczędnościowa gospodarstw domowych.

Reklama

 

Opublikowane dane nie zmieniają naszych oczekiwań co do polityki pieniężnej w Polsce. Perspektywa wzrostu inflacji powyżej celu inflacyjnego w II poł roku, a także wysoka dynamika wynagrodzeń skłaniają do ostrożności w prowadzeniu polityki pieniężnej. RPP komunikuje chęć utrzymania stóp procentowych na obecnym poziomie przez dłuższy czas i publikacja dzisiejszych danych tej oceny nie powinna zmienić. Szczególnie, że wzrost konsumpcji w 1Q br. okazał się wyraźnie silniejszy niż założono w marcowej projekcji inflacji i PKB. Przy spodziewanym przyspieszeniu konsumpcji, trwałe sprowadzenie inflacji do celu NBP pozostaje odległą perspektywą.

 

Zobacz także: Największy rynek nieruchomości zamiera? Sprzedaż mieszkań szoruje po dnie

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Biuro Maklerskie Alior Bank SA - komentarze i raporty

Biuro Maklerskie Alior Bank SA - komentarze i raporty

Biuro Maklerskie Alior Banku prowadzi działalność maklerską na podstawie zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego. Jesteśmy bezpośrednim uczestnikiem Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Działamy jako wydzielona organizacyjnie jednostka w strukturach Alior Banku. Od początku działalności Biuro Maklerskie Alior Banku świadczy kompleksowe usługi w zakresie rynku kapitałowego, kładąc szczególny nacisk na profesjonalizm, innowacyjność, bezpieczeństwo, kulturę obsługi oraz rozwój alternatywnych kanałów dystrybucji.


Reklama
Reklama