Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Konsument robi krok wstecz: tąpnięcie sprzedaży, analizujemy dane makroekonomiczne

|
selectedselectedselected
Konsument robi krok wstecz: tąpnięcie sprzedaży, analizujemy dane makroekonomiczne | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Wczorajsza seria danych tylko potwierdziła, iż realna sfera gospodarki zaczyna coraz bardziej hamować, podczas gdy procesy nominalne wciąż wykazują wysoki impet wzrostu. Głównie na danych opublikowanych we wtorek przez GUS skupiamy się w dzisiejszym opracowaniu. Jednocześnie słabsze dane ze sfery realnej nie poskutkowały zmianą wyceny stóp procentowych w Polsce. Zamiast tego płynęliśmy, do pewnego stopnia, z szerokim rynkiem. Dziś rynki będą patrzeć na Fed.

 

Co nas dzisiaj czeka?

Dzień decyzji FOMC. Zawirowania z ostatnich tygodni stłumiły oczekiwania na zdecydowane ruchy banków centralnych. W przypadku Fed oczekiwana jest kolejna podwyżka stóp na środowym posiedzeniu, ale tylko o 25pb. Zgadzamy się. Poza decyzją poznamy też najnowsze projekcje FOMC.

W Polsce GUS opublikuje wyniki koniunktury przedsiębiorstw i gospodarstw domowych.

Reklama

Zaplanowano też kolejne wystąpienie C. Lagarde.

 

Polska: Tąpnięcie sprzedaży

Wynik sprzedaży detalicznej w lutym robi wrażenie. Oczekiwaliśmy spadku r/r, podobnie zresztą jak zdecydowana większość innych prognostów, ale skala spadku zaskoczyła. O ile bowiem lekkie minusy byłyby tylko kwestią bazy za zeszły rok, o tyle odnotowane -5% r/r (w cenach stałych) to już znak słabości konsumenta. W drugą stronę podążyły dane o produkcji budowlano-montażowej, która z kolei zaskoczyła w górę. Pomógł ciepły luty - link do komentarza

 

Garść newsów makroekonomicznych

Polska:

Wiele wskazuje na to, że z zerowym VATem na żywność zostaniemy na dłużej.

,center.

 

Polska:

"Ministerstwo Finansów na bieżąco monitoruje sytuację rynkową, a o przeprowadzeniu emisji na rynkach zagranicznych szczegółowo informuje w komunikatach na stronie internetowej. Jednocześnie informujemy, że – zgodnie ze strategią zarządzania długiem sektora finansów publicznych na lata 2023-2026 - głównym źródłem finansowania potrzeb pożyczkowych budżetu państwa jest rynek krajowy. Planujemy regularną aktywność na rynkach zagranicznych, jednak finansowanie to pełni rolę uzupełniającą". (PAP)

 

Polska:

W najbliższych tygodniach powinny pojawić się rozwiązania dotyczące podatku od nadmiarowych zysków, wynikające z rozporządzenia UE. Pracuje nad nim Ministerstwo Klimatu i Środowiska - wynika z wypowiedzi szefowej resortu finansów Magdaleny Rzeczkowskiej w Radiu ZET. (PAP)

Reklama

 

USA:

Dane z wtórnego rynku nieruchomości wskazały na solidny wzrost w ubiegłym miesiącu. Być może poprawa na rynku domów za Atlantykiem jest wynikiem wcześniejszej korekty kosztu kredytu hipotecznego. Przypomnijmy, że już wcześniej widzieliśmy oznaki poprawy choćby we wzroście indeksu nastrojów w branży NAHB. Konkludując, w sektorze tym zaczynają tlić się oznaki życia.

 

 

Strefa euro:

Reklama

Prezes Bundesbanku Nagel powiedział w wywiadzie dla FT, iż popiera dalsze podwyżki stóp procentowych. Stwierdził, że walka z inflacją nie jest jeszcze skończona, a presja cenowa jest mocna i szeroko rozlana. W kwestii kryzysu bankowego dodał, iż sektor bankowy strefy euro jest odporny i nie trzeba obawiać się powtórki z 2008 roku.

 

Wielka Brytania:

Inflacja w lutym wyraźnie pobiła rynkowe oczekiwania rosnąc o 10,4% r/r (konsensus 9,9% r/r). Znacznie wyższy był też wzrost cen bazowych, który uplasował się na pułapie 6,2% ​r/r. ​Mediana oczekiwań ekonomistów wskazywała na wartość 5,7% r/r. ​Dane nadchodzą na dzień przed planowanym posiedzeniem Banku Anglii, na którym uczestnicy rynku spodziewają się kolejnej podwyżki stóp o 25pb i następnie zakończenia cyklu.

 

Reklama

 

Rosja:

Zastępca premiera Alexander Novak poinformował, iż kraj będzie utrzymywał produkcję ropy naftowej na poziomie pomniejszonym o 500kbpd do końca czerwca. Dodał także, że ​taka skala ograniczenia jest już bliska realizacji i zostanie osiągnięta ​na dniach.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Ekonomiści mBanku

Ekonomiści mBanku

mBank od lat jest synonimem innowacyjnych rozwiązań w bankowości. Byliśmy pierwszym w pełni internetowym bankiem w Polsce, a dziś wyznaczamy kierunek rozwoju bankowości mobilnej i online. Jesteśmy jedną z najsilniejszych i najszybciej rozwijających się marek finansowych w Polsce, od 1992 roku notowaną na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.


Reklama
Reklama