Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Konferencja po posiedzeniu EBC może podwyższyć zmienność na rynkach

|
selectedselectedselected
Konferencja po posiedzeniu EBC może podwyższyć zmienność na rynkach | FXMAG INWESTOR
depositphotos.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Najważniejszym wydarzeniem w tym tygodniu będzie dzisiejsza publikacja danych o produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej w Polsce. Prognozujemy, że roczna dynamika produkcji przemysłowej spadła do - 5,0% w grudniu wobec -0,7% w listopadzie.

 

Do przyspieszenia tempa spadku produkcji przyczynił się efekt statystyczny w postaci niekorzystnej różnicy w liczbie dni roboczych oraz pogorszenie koniunktury odzwierciedlone w spadku indeksu PMI dla przetwórstwa (por. MAKROmapa z 2.01.2024). Z kolei realna dynamika sprzedaży detalicznej wzrosła naszym zdaniem do 2,5% r/r w grudniu w porównaniu do -0,3% w listopadzie. Uważamy, że czynnikiem pozytywnym dla sprzedaży detalicznej w grudniu był efekt niskiej bazy sprzed roku, jak również malejąca popularność listopadowych wyprzedaży w ramach tzw. Czarnego Piątku przekładająca się na wyższą dynamikę sprzedaży w grudniu względem listopada. Nasza prognoza realnej dynamiki sprzedaży detalicznej kształtuje się powyżej konsensusu (1,5%), a tym samym jej materializacja będzie lekko pozytywna dla kursu złotego i rentowności polskich obligacji. Nasza prognoza produkcji przemysłowej jest z kolei spójna z oczekiwaniami rynkowymi a zatem jej publikacja nie powinna mieć wpływu na rynki finansowe.

Konferencja po posiedzeniu EBC może podwyższyć zmienność na rynkach - 1Konferencja po posiedzeniu EBC może podwyższyć zmienność na rynkach - 1

Reklama

 

Kolejnym ważnym wydarzeniem w tym tygodniu będzie zaplanowane na czwartek posiedzenie EBC. Oczekujemy, że EBC pozostawi stopy procentowe na dotychczasowym poziomie. Tym samym główna stopa procentowa wyniesie 4,50%, a stopa depozytowa 4,00%. Silniejszy od konsensusu spadek inflacji w strefie euro odnotowany w listopadzie i grudniu przyczynił się do nasilenia oczekiwań rynkowych na obniżki stóp procentowych przez EBC. Oczekujemy, że w trakcie konferencji prasowej Ch. Lagarde będzie starała się studzić te oczekiwania w większym stopniu niż na konferencji po grudniowym posiedzeniu. Prognozujemy, że cykl obniżek stóp w strefie euro rozpocznie się w III kw. 2024 r., a ich łączna skala w 2024 r. wyniesie 75pb (por. wykres). Oczekujemy, że w trakcie konferencji prasowej EBC będziemy mieli do czynienia z podwyższoną zmiennością na rynkach.

Konferencja po posiedzeniu EBC może podwyższyć zmienność na rynkach - 2Konferencja po posiedzeniu EBC może podwyższyć zmienność na rynkach - 2

 

W środę poznamy wyniki badań koniunktury w strefie euro i najważniejszych europejskich gospodarkach. Zgodnie z konsensusem wstępny zagregowany indeks PMI w strefie euro zwiększył się w styczniu do 48,2 pkt. wobec 47,6 pkt. w grudniu. Rynek oczekuje, że do wzrostu indeksu PMI w styczniu przyczyniła się nieznaczna poprawa sytuacji zarówno w przetwórstwie, jak i w sektorze usług. Inwestorzy prognozują również zwiększenie indeksu PMI w niemieckim przetwórstwie do 43,8 pkt. w styczniu z 43,3 pkt. w grudniu. Mimo nieznacznej poprawy koniunktury, wskaźnik potwierdzi utrzymywanie się tendencji recesyjnych w tym sektorze. W czwartek opublikowany zostanie również indeks Ifo, obrazujący nastroje niemieckich przedsiębiorców reprezentujących sektor przemysłu przetwórczego, budownictwa, handlu i usług. Rynek oczekuje, że ukształtował się on w styczniu na poziomie 86,7 pkt. wobec 86,4 pkt. w grudniu. Uważamy, że publikacja wyników badań koniunktury w strefie euro oraz w Niemczech będzie neutralna dla rynków finansowych.

Reklama

 

W tym tygodniu poznamy istotne dane z USA. W piątek opublikowane zostaną dane o inflacji PCE. Oczekujemy, że nie zmieniła się ona w grudniu wobec listopada, kształtując się na poziomie 2,6% r/r, przy jednoczesnym spadku inflacji bazowej do 3,0% r/r w grudniu wobec 3,2% w listopadzie. W czwartek poznamy z kolei wstępny odczyt amerykańskiego PKB w IV kw. Zakładamy, że sprowadzone do wymiaru rocznego tempo wzrostu gospodarczego wyniosło 1,7% wobec 4,9% w III kw. Silne spowolnienie dynamiki PKB było powiązane z obniżeniem wkładów konsumpcji i inwestycji do wzrostu. W tym tygodniu poznamy też dane o zamówieniach na dobra trwałe, których dynamika zmniejszyła się naszym zdaniem do 1,5% m/m w grudniu wobec 5,4% w listopadzie. Spowolnienie wzrostu zamówień na dobra trwałe było naszym zdaniem skutkiem zmniejszonej aktywności inwestycyjnej przedsiębiorstw. Oczekujemy, że dane o sprzedaży nowych domów (646 tys. w grudniu wobec 590 tys. w listopadzie) wskażą na silny wzrost, który był korektą po znaczącym spadku obserwowanym w listopadzie. Uważamy, że publikacje danych z USA w tym tygodniu będą neutralne dla rynków finansowych.

 

W poniedziałek poznamy dane o zatrudnieniu i przeciętnym wynagrodzeniu w sektorze przedsiębiorstw w Polsce. Uważamy, że w grudniu doszło do spadku liczby etatów w ujęciu miesięcznym, na co wskazuje obserwowane pogorszenie koniunktury w zakresie przewidywanego zatrudnienia w większości branż objętych badaniem GUS. Spójnie z tymi oczekiwaniami prognozujemy, że roczna dynamika zatrudnienia nie zmieniła się w grudniu w porównaniu do listopada, kształtując się na poziomie -0,2% r/r. Jednocześnie oczekujemy, że dynamika przeciętnego wynagrodzenia zwiększyła się do 12,4% r/r w grudniu wobec 11,8% w listopadzie, po części z uwagi na efekty obniżonej bazy sprzed roku. Uważamy, że publikacja danych z rynku pracy w Polsce będzie neutralna dla kursu złotego i rentowności polskich obligacji.

 

Zobacz także: Ceny mieszkań będą rosły! Te dane potwierdzają fatalną sytuację na rynku

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Credit Agricole - informacje ekonomiczne

Credit Agricole - informacje ekonomiczne

Grupa Crédit Agricole – francuska sieć banków spółdzielczych, która w 1990 r. przekształciła się w międzynarodową grupę bankową. Crédit Agricole był początkowo spółdzielczą kasą rolników i z tego powodu jest często nazywany Zielonym Bankiem.


Reklama
Reklama