Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Komentarz tygodniowy: Dane inflacyjne w centrum uwagi tego tygodnia

|
selectedselectedselected
Komentarz tygodniowy: Dane inflacyjne w centrum uwagi tego tygodnia | FXMAG INWESTOR
Materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Inflacja we wrześniu zapewne osiągnie tegoroczny szczyt

W piątek o godzinie 10.00 Główny Urząd Statystyczny opublikuje szybki szacunek inflacji we wrześniu. Według naszych szacunków roczny wskaźnik inflacji CPI nieznacznie wzrośnie osiągając poziom ok. 16,3% r/r. Zwyżka inflacji będzie w głównej mierze efektem dalszego wzrostu cen opału oraz żywności. Ceny opału stanowią główny czynnik niepewności wrześniowego odczytu. Nieznacznie obniży się natomiast dynamika cen paliw jako efekt spadków cen ropy naftowej. Na wysokim poziomie utrzyma się inflacja bazowa, która w naszej ocenie powinna się ustabilizować na poziomie z sierpnia (9,9% r/r). Wrześniowy odczyt inflacji będzie zapewne jej szczytem w tym roku. Od skali podwyżek cen energii i gazu zależeć będzie, czy inflacja ponownie wzrośnie na początku roku 2023. Rok 2023 powinien zasadniczo być jednak okresem obniżania się inflacji z obecnych poziomów, choć tempo dezinflacji może być powolne ze względu na ekspansywną politykę fiskalną, a także słabego złotego. Materializacja naszej prognozy inflacji powinna utrzymać oczekiwania na podwyżkę stóp procentowych na październikowym posiedzeniu RPP o 25 pkt. baz.

 

Dane makroekonomiczne bez wpływu na działania Fed

W tym tygodniu poznamy szereg danych makroekonomicznych dla gospodarki amerykańskiej: m.in. raport o dochodach i wydatkach Amerykanów w sierpniu (publikacja w piątek o godz. 14:30), obejmujący również wyliczenie inflacji PCE, tj. najważniejszego dla Fed wskaźnika cen konsumpcyjnych w USA. Wskaźnik ten zapewne nieco obniżył się z 6,3% r/r w lipcu, na skutek spadku cen paliw. Konsensus wskazuje także na niewielkie przyspieszenie wzrostu m/m dochodów i wydatków. Realizacja tych oczekiwań oznaczałaby pewną odporność gospodarki na wysoką inflację i zacieśnianie polityki pieniężnej, co wynika głównie z bardzo mocnego rynku pracy. Inflacja w USA pozostaje i będzie pozostawała wysoka, a więc amerykańska Rezerwa Federalna nie zmieni swojej jastrzębiej retoryki i będzie kontynuowała cykl podwyżek stóp procentowych na najbliższych posiedzeniach. W tym roku stopy Fed powinny wzrosnąć jeszcze o 100-125 pkt baz.

 

Reklama

 

Dane inflacyjne wesprą jastrzębie nastawienie EBC

W piątek o godz. 11:00 poznamy wstępne wyliczenie inflacji HICP w strefie euro we wrześniu. Konsensus prognoz wskazuje na oczekiwania wzrostu wskaźnika do najwyższej wartości w historii unii walutowej – do 9,6% r/r z 9,1% r/r w sierpniu. Bardzo wysoka inflacja, wynikająca przede wszystkim z kryzysu energetycznego w Europie, wpłynęła na bardziej jastrzębią postawę Europejskiego Banku Centralnego, który we wrześniu podniósł stopy procentowe o 0,75 pkt proc. Naszym zdaniem nasilenie wzrostu cen w strefie euro będzie wspierało oczekiwania na kolejną podwyżkę w tej samej skali na posiedzeniu w październiku.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Millennium analizy i komentarze

Millennium analizy i komentarze

Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego.


Reklama
Reklama