Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kolejna podwyżka oprocentowania: stopa referencyjna na najwyższym poziomie od 2008 r.

|
selectedselectedselected
Kolejna podwyżka oprocentowania: stopa referencyjna na najwyższym poziomie od 2008 r. | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Prosto z rynku: Kolejna podwyżka stóp NBP - 1Prosto z rynku: Kolejna podwyżka stóp NBP - 1

Rada Polityki Pieniężnej podniosła na dzisiejszym decyzyjnym posiedzeniu po raz dziewiąty z rzędu stopy procentowe Narodowego Banku Polskiego o 0,75 pkt proc., zgodnie z naszymi oczekiwaniami, a także konsensusem prognoz. W rezultacie podstawowe stopy procentowe NBP wzrosły odpowiednio:

  • Stopa referencyjna: do 6,00% z 5,25% obecnie;
  • Stopa lombardowa: do 6,50% z 5,75%obecnie;
  • Stopa depozytowa: do 5,50% z 4,75% obecnie;
  • Stopa redyskontowa weksli: do 6,05% z 5,30% obecnie;
  • Stopa dyskontowa weksli: do 6,10% z 5,35% obecnie.

Stopa referencyjna będzie znajdowała się na najwyższym poziomie od 2008 r.

Komunikat opublikowany po posiedzeniu zgodnie z oczekiwaniami nie dostarcza informacji pomocnych do sprecyzowania perspektyw stóp procentowych w Polsce. Rada nadal ocenia, że „utrzymuje się ryzyko kształtowania się inflacji powyżej celu inflacyjnego NBP w horyzoncie oddziaływania polityki pieniężnej”, co jest zgodne z zakładanym przez nas dalszym zacieśnianiem polityki pieniężnej.

Jako że dzisiejsza decyzja jest zgodna z oczekiwaniami nie ulega modyfikacji nasz scenariusz dla stóp procentowych w Polsce. Spodziewamy się, że na posiedzeniu w lipcu, gdy zaprezentowana zostanie nowa projekcja makroekonomiczna, będzie miała miejsce jeszcze jedna podwyżka stóp procentowych – o 0,50 pkt proc. Następnie okres po tym spotkaniu może być czasem refleksji dla członków Rady nad dokonanym zacieśnianiem monetarnym i wstrzymania się od podwyżek. Byłoby to zgodne z osiągnięciem szczytu przez wskaźnik CPI, a także oczekiwaniem na ustawę budżetową na 2023 r. (październik/listopad br.). Najprawdopodobniej będzie ona uwzględniała elementy luzowania polityki fiskalnej, w związki z czym Rada może dokonać jeszcze jednej podwyżki o 0,50 pkt proc. kończąc ten cykl zacieśniania monetarnego. Tym samym stopa referencyjna osiągnęłaby poziom 7,00%.

Reklama

Nasza prognoza obarczona jest jednak znaczącą niepewnością w związku z utrzymywaniem się czynników ryzyka związanych z wojną na Ukrainie, cenami surowców, energii i żywności, oczekiwaniami inflacyjnymi, aktywnością gospodarczą w Polsce i jej otoczeniu, spirali inflacja-płace, zatorów w łańcuchach dostaw, a przede wszystkim kształtu polityki fiskalnej. Należy podkreślić, że policy mix w Polsce jest i będzie nieoptymalny dla sprowadzenia inflacji do celu inflacyjnego. Stąd oceniamy, że bilans czynników ryzyka dla naszej prognozy stóp procentowych jest skierowany w górę.

Obecnie oczekujemy na konferencję prezesa Narodowego Banku Polskiego A.Glapińskiego zaplanowaną na jutro na godz. 15:00. Nie spodziewamy się jednak przełomowych informacji pomocnych do określenia perspektyw polityki pieniężnej w Polsce. Będzie to jednak okazją do zapoznania się z oceną Rady dotyczącą m.in. inflacji i aktywności gospodarczej.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Millennium analizy i komentarze

Millennium analizy i komentarze

Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego.


Reklama
Reklama