Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kim jest Thomas Jordan? Dopiekł frankowiczom, teraz podjął zaskakującą decyzję

|
selectedselectedselected

Słynny finansista podjął zaskakującą decyzję. Rezygnuje z prominentnego stanowiska, nie podając przyczyn. Kim jest Thomas Jordan i dlaczego zapamiętają go na zawsze polscy frankowicze?

Kim jest Thomas Jordan? Dopiekł frankowiczom, teraz podjął zaskakującą decyzję
East News
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop
  • Kim jest Thomas Jordan?
  • Czemu pamiętają go polscy frankowicze?
  • Dlaczego Jordan przejdzie do historii rynku finansowego?

 

Szwajcarski Bank Narodowy straci prezesa. Thomas Jordan zejdzie z fotela 30 września 2024 r. Nie podano oficjalnych przyczyn jego odejścia. Nie jest znane również nazwisko jego następcy.

 

Reklama

 

Z czego zostanie zapamiętany Jordan?

Co za niespodziewany news! Thomas Jordan to jeden z najdłużej sprawujących władzę szefów banków centralnych. SNB odgrywa wielką rolę w skali świata, bo „nadzoruje” franka szwajcarskiego, który jest uważany za walutową „bezpieczną przystań”.

Nie są znane przyczyny zapowiedzianego ustąpienia Jordana. Napisał on jednak oświadczenie:

"Teraz, gdy uporałem się z różnymi wyzwaniami, jakie pojawiły się w ostatnich latach, nadszedł czas, abym ustąpił" – napisał Thomas Jordan.

Jordan trafił do SNB w 1997 r. Kierownicze stanowiska zaczął pełnić od 2007 roku, zaczął więc podejmować decyzje w niezwykle ciekawym i trudnym momencie, tuż przed kryzysem finansowym 2008 roku. Co ciekawe, zarządzał on środkami z banku centralnego w formie niskooprocentowanych pożyczek, kierowanymi w kryzysie do szwajcarskiego sektora bankowego.

Reklama

Pamiętacie, że SNB założył fundusz stabilizacyjny, który przejął niepłynne aktywa od UBS, de facto ratując tenże bank? Nie kto inny, jak Jordan, stał na czele tego funduszu.

Co ciekawe, Jordan prezesurę SNB dostał niejako „przez przypadek”. Jego poprzednik Philippe Hildebrand został oskarżony o narażenie SNB na straty rzędu kilku miliardów franków. Jordan zaczął kierować SNB w kwietniu 2012 roku, po trzymiesięcznym okresie przejściowym.

Z pewnością Jordan przejdzie do historii uwolnieniem kursu CHF 15 stycznia 2015 roku. Usztywniony do euro kurs CHF obowiązywał od 2011 r. (na poziomie 1,20 EUR/CHF). Przez to Jordan został zapamiętany przez „frankowiczów”, gdyż uwolenienie kursu franka wpędziło ich w problemy.

Jordan jest zwolennikiem niezależności banków centralnych od nacisków politycznych. W liście do prezesa NBP Adama Glapińskiego z grudnia 2023 r. podkreślił, że "niezależność jest nieodzowna dla ustanowienia i utrzymania w dłuższej perspektywie wiarygodności banku centralnego".

 

Zobacz także: Kurs euro mocno spadnie w kilka tygodni. Ostrzeżenie dla firm i eksporterów

Reklama

 

Notowania EUR/CHF od 2002

kim jest thomas jordan dopiekl frankowiczom teraz podjal zaskakujaca decyzje grafika numer 1kim jest thomas jordan dopiekl frankowiczom teraz podjal zaskakujaca decyzje grafika numer 1

Źródło: TradingView

 

Kim jest Thomas Jordan?

Reklama

Właściwie Thomas Jakob Ulrich Jordan. Rocznik 1963. Jest szwajcarskim ekonomistą i bankierem centralnym, przewodniczącym rady zarządzającej Szwajcarskiego Banku Narodowego, przewodniczącym grupy ds. przeciwdziałania fałszerstwom banków centralnych, członkiem rady dyrektorów Banku Rozrachunków Międzynarodowych oraz członkiem komitetu sterującego Rady Stabilności Finansowej.

Urodził się w Biel. Studiował ekonomię i nauki biznesowe na Uniwersytecie w Bernie, uzyskując dyplom w 1989 roku i doktorat w 1993 roku. Napisał pracę habilitacyjną na temat Europejskiej Unii Walutowej i niejako przewidział kryzys zadłużenia publicznego, a także upadki banków, które ostatecznie miały miejsce – zrobił to podczas trzech lat spędzonych jako badacz na Uniwersytecie Harvarda w Stanach Zjednoczonych.

W 1998 r. został mianowany wykładowcą na Uniwersytecie w Bernie, a w 2003 r. profesorem honorowym. Jordan dołączył do Szwajcarskiego Banku Narodowego jako doradca ekonomiczny w 1997 r. i pełnił różne funkcje. Dołączył do Rady Zarządzającej jako zastępca członka w 2004 roku i został pełnoprawnym członkiem w 2007 roku. Został mianowany prezesem 18 kwietnia 2012 r., po rezygnacji Philippa Hildebranda.

 

Zobacz również: Inflacja w Unii Europejskiej - znamy nowe dane! Kryzys budżetowy i odwołana recesja w Niemczech

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Piotr Rosik

Piotr Rosik

Zastępca redaktora naczelnego portalu FXMAG. Publicysta m.in. portalu Obserwator Finansowy. Wcześniej był m.in. wicenaczelnym portalu Strefa Inwestorów (2017-2022), redaktorem naczelnym dwutygodnika „Pieniądze&Inwestycje” (2014-16), dziennikarzem w "Gazecie Giełdy Parkiet" oraz "Rzeczpospolitej" i "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Obserwuj autoraTwitter


Reklama
Reklama