Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kalendarz wydarzeń makroekonomicznych na nowy tydzień. Sprawdź, co będzie się działo na światowych rynkach w nadchodzących dniach

|
selectedselectedselected
Kalendarz wydarzeń makroekonomicznych na nowy tydzień. Sprawdź, co będzie się działo na światowych rynkach w nadchodzących dniach | FXMAG INWESTOR
Materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Najważniejszym wydarzeniem w tym tygodniu będzie zaplanowane na czwartek posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Oczekujemy, że RPP utrzyma niezmieniony poziom stóp procentowych (stopa referencyjna NBP równa 6,75%). Wsparciem dla status quo w polityce pieniężnej są wypowiedzi prezesa NBP na konferencji prasowej po czerwcowym posiedzeniu, który stwierdził, że dopiero jeżeli inflacja obniży się poniżej poziomu 10% i jeśli będzie pewne, że będzie ona spadać również w najbliższych kwartałach, to pojawi się możliwość obniżki stóp procentowych.

Oczekujemy, że treść komunikatu po posiedzeniu nie ulegnie znaczącym zmianom w porównaniu do dokumentu opublikowanego w czerwcu. W tym tygodniu zostaną zaprezentowane wyniki najnowszej projekcji inflacji NBP. Naszym zdaniem, średnioterminowa ścieżka tempa wzrostu gospodarczego nie ulegnie znaczącym zmianom względem prognozy z marca. Z kolei prognoza inflacji zostanie najprawdopodobniej zrewidowana lekko w górę w 2023 r. z uwagi na wyższy punkt startowy. Niemniej jednak projekcja zapewne nadal wskaże, że inflacja znajdzie się poniżej górnej granicy odchyleń od celu inflacyjnego (tj. 3,5% r/r) w II poł. 2025 r. Decyzja o utrzymaniu niezmienionych stóp procentowych w tym tygodniu będzie spójna z konsensusem rynkowym, a tym samym powinna być ona neutralna dla kursu złotego i rentowności polskich obligacji. W tym tygodniu zapewne odbędzie się również zwyczajowa konferencja prasowa z udziałem prezesa NBP, która rzuci więcej światła na perspektywy krajowej polityki pieniężnej. W świetle silniejszego od oczekiwań spadku inflacji w czerwcu (patrz poniżej) podczas konferencji prasowej może zostać ponownie poruszony temat możliwego terminu pierwszej obniżki stóp procentowych.

Kalendarz wydarzeń makroekonomicznych na nowy tydzień. Sprawdź, co będzie się działo na światowych rynkach w nadchodzących dniach - 1Kalendarz wydarzeń makroekonomicznych na nowy tydzień. Sprawdź, co będzie się działo na światowych rynkach w nadchodzących dniach - 1

 

W środę opublikowane zostaną Minutes z czerwcowego posiedzenia FOMC. Prezes Fed już kilkukrotnie wypowiadał się od czasu ostatniego posiedzenia. Tym samym uważamy, że publikacja Minutes w tym tygodniu nie dostarczy nowych informacji w kontekście perspektyw polityki pieniężnej w USA. Pomimo zmiany nastawienia Fed na bardziej jastrzębie w ostatnich tygodniach w naszym scenariuszu bazowym nadal oczekujemy, że stopy procentowe w USA nie zostaną już podniesione w 2023 r. Dostrzegamy jednak istotne ryzyko w górę dla naszego scenariusza. Materializacja tego ryzyka będzie zależała od wydźwięku napływających danych makroekonomicznych z USA (głównie piątkowych danych z rynku pracy i inflacji za czerwiec). Naszym zdaniem publikacja Minutes FOMC będzie neutralna dla rynków finansowych.

Reklama

 

W tym tygodniu poznamy istotne dane z amerykańskiej gospodarki. Najważniejszą publikacją będą piątkowe dane o zatrudnieniu poza rolnictwem w USA. Oczekujemy, że zwiększyło się ono o 250 tys. osób w czerwcu wobec wzrostu o 339 tys. w maju, przy stabilizacji stopy bezrobocia na poziomie 3,7%. Przed piątkową publikacją dodatkowych informacji nt. rynku pracy dostarczy raport ADP o zatrudnieniu w sektorze prywatnym (rynek oczekuje wzrostu o 240 tys. w czerwcu wobec wzrostu o 278 tys. w maju). Dzisiaj opublikowany zostanie również indeks ISM dla przetwórstwa. Oczekujemy, że zwiększył się on do 47,5 pkt. w czerwcu wobec 46,9 pkt. w maju, co będzie zgodne z wynikami regionalnych badań koniunktury. Naszym zdaniem publikacje danych z USA w tym tygodniu będą neutralne dla rynków finansowych.

Kalendarz wydarzeń makroekonomicznych na nowy tydzień. Sprawdź, co będzie się działo na światowych rynkach w nadchodzących dniach - 2Kalendarz wydarzeń makroekonomicznych na nowy tydzień. Sprawdź, co będzie się działo na światowych rynkach w nadchodzących dniach - 2

 

Dzisiaj poznaliśmy indeks Caixin PMI dla chińskiego przetwórstwa. Zmniejszył się on do 50,5 pkt. w czerwcu wobec 50,9 pkt. w maju, kształtując się lekko powyżej oczekiwań rynku (50,2 pkt.). Tym samym indeks Caixin PMI już drugi miesiąc z rzędu pozostaje powyżej granicy 50 pkt. oddzielającej wzrost od spadku aktywności. Wzrost indeksu wynikał z wyższych wkładów 3 z 5 jego składowych (dla zatrudnienia, zapasów i czasu dostaw), podczas gdy przeciwny wpływ miało zmniejszenie wkładów składowych dla bieżącej produkcji i nowych zamówień. Warto jednak odnotować, że składowe dla bieżącej produkcji jak i nowych zamówień, mimo odnotowanego w czerwcu spadku, pozostają powyżej granicy 50 pkt. Lekką poprawę koniunktury zasygnalizował opublikowany w zeszłym tygodniu indeks NBS PMI, który zwiększył się w czerwcu do 49,0 pkt. wobec 48,8 pkt. w maju, kształtując się zgodnie z oczekiwaniami rynku. Wyniki badań koniunktury w chińskim przetwórstwie nie zmieniają naszej prognozy, zgodnie z którą w 2023 r. tempo wzrostu PKB w Chinach przyspieszy do 5,4% wobec 3,0% w 2022 r., głównie za sprawą oczekiwanego przez nas silnego ożywienia konsumpcji, wspieranego przez realizację odłożonego popytu (por. MAKROmapa z 23.01.2023). Takie tempo wzrostu będzie spójne z ustalonym przez chiński rząd celem dla tempa wzrostu PKB na poziomie „ok. 5%”. Jego osiągnięcie będzie jednak najprawdopodobniej wymagać zwiększenia skali stymulacji fiskalnej. Uważamy, że wyniki badań koniunktury w chińskim przetwórstwie są neutralne dla rynków finansowych.

 

Reklama

Dzisiaj opublikowany został indeks PMI dla polskiego przetwórstwa, który zmniejszył się w czerwcu do 45,1 pkt. wobec 47,0 pkt. w maju, kształtując się znacząco poniżej oczekiwań rynku (46,7 pkt.) oraz naszej prognozy (47,0 pkt.). Tym samym indeks od trzynastu miesięcy pozostaje poniżej granicy 50 pkt., oddzielającej wzrost od spadku aktywności. Jednocześnie tempo spadku aktywności było w czerwcu najsilniejsze od listopada 2022 r. W kierunku zmniejszenia wartości indeksu oddziaływały niższe składowe dla zatrudnienia, nowych zamówień, bieżącej produkcji i zapasów. W przeciwnym kierunku oddziaływał natomiast wyższy wkład dla czasu dostaw (patrz poniżej). Naszym zdaniem opublikowane dzisiaj wyniki badań koniunktury są lekko negatywne dla kursu złotego i rentowności polskich obligacji.

Zobacz także: Kiedy wystąpi recesja? Ten wskaźnik w przeszłości oznaczał zapaść!

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Credit Agricole - informacje ekonomiczne

Credit Agricole - informacje ekonomiczne

Grupa Crédit Agricole – francuska sieć banków spółdzielczych, która w 1990 r. przekształciła się w międzynarodową grupę bankową. Crédit Agricole był początkowo spółdzielczą kasą rolników i z tego powodu jest często nazywany Zielonym Bankiem.


Reklama
Reklama