Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kalendarz najważniejszych publikacji makroekonomicznych. Krótszy tydzień, ale emocji wcale nie mniej

|
selectedselectedselected
Kalendarz najważniejszych publikacji makroekonomicznych. Krótszy tydzień, ale emocji wcale nie mniej | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Jak się okazało w piątek, krajowa inflacja niespecjalnie ma ochotę wytracać impet wzrostowy. W dzisiejszym tekście analizujemy te dane, a także przedstawiamy zestaw naszych prognoz na nowy miesiąc. Na początek proponujemy jednak zapoznanie się z ekonomicznym rozkładem jazdy na bieżący (krótszy) tydzień handlowy.

 

Kalendarz najważniejszych publikacji makroekonomicznych w tym tygodniu

Poniedziałek, 3.04.2023

Tydzień rozpoczynamy publikacjami indeksów PMI z przemysłu. Polski wskaźnik spadł tylko marginalnie do 48,3 wobec 48,5 w lutym.

 

 

Reklama

Dla strefy euro znamy już wstępne odczyty (to właśnie o nich wspominamy wyżej). Indeks dla strefy euro spadł z 48,5 do 47,1 pkt., głównie za sprawą indeksu niemieckiego. Dziś dane finalne.

Znamy też wstępny PMI w przemyśle dla USA (wzrost z 47,3 do 49,3 pkt). Dziś odczyt finalny, dziś poznamy też wskaźnik ISM w tamtejszym przemyśle.

 

Wtorek, 4.04.2023

​W strefie euro opublikowany zostanie PPI za luty. W USA natomiast ​czas na finalne dane o zamówieniach w przemyśle (również za luty).

Decyzje w sprawie stóp procentowych podejmą banki centralne Australii i Rumunii.

 

Środa, 5.04.2023

Reklama

RPP podejmie decyzję w sprawie stóp procentowych. Nie spodziewamy się żadnych zmian ani w poziomie stóp ani w retoryce czy to całej Rady czy strony prezesa. Inflacja za marzec co prawda nie spadła tak szybko jak spodziewał się konsensus, ale nie spodziewamy się by mocno zaburzyło to nastroje w RPP, szczególnie, że Rada "celuje" w dłuższy okres.

Opublikowane zostaną również indeksy PMI w usługach w Europie i USA. Tu flashe wskazywały na zdecydowanie lepsze nastroje w porównaniu do przemysłu. Dla USA ponadto opublikowany zostanie indeks ISM.

​Dodatkowo, z Niemiec spłyną dane o zamówieniach w przemyśle. ​W ​USA natomiast ​warto rzucić okiem na dane ADP o zatrudnieniu.

 

Czwartek, 6.04.2023

W Niemczech opublikowane zostaną dane o produkcji przemysłowej. W USA tylko dane o nowych rejestracjach bezrobotnych. I to tyle.

 

Piątek, 7.04.2023

Reklama

Na wielu rynkach będzie to już dzień wolny. W takim otoczeniu opublikowane zostaną dane o rynku pracy w USA za marzec. Konsensus to wzrost zatrudnienia o 240 tys. etatów (poprzednio 311 tys.), stopa bezrobocia bez zmian (3,6%) i lekkie przyspieszenie płacy godzinowej (z 0,2% m/m do 0,3% m/m).

W Polsce opublikowane zostaną minutes z marcowego posiedzenia RPP.

 

Polska: Inflacja nie traci rozpędu

W marcu inflacja miała się istotnie obniżyć i tak się rzeczywiście stało jeśli spojrzymy na wskaźnik roczny. Ogólny obraz danych nie należy jednak do tych optymistycznych. Po pierwsze, rynkowy konsensus liczył na głębszy spadek. Po drugie, impet wzrostu cen, znacznie lepiej widoczny na wskaźnikach miesięcznych, w dalszym ciągu pozostaje bardzo wysoki. W efekcie dezinflacja jak dotychczas sprowadza się jedynie do efektów statystycznych - link do komentarza

 

Prognozy krótkoterminowe - kwiecień 2023

Luty nie był zbyt przyjazny dla sfery realnej (poza budowlanką). W marcu spodziewamy sie jeszcze gorszych wyników jeśli chodzi o roczne dynamiki (już razem z budowlanką). W kwestiach cenowych natomiast nie widać znaczącego spowolnienia inflacji (wg odczytu flash GUS), ani nie prognozujemy wyraźnego wyhamowywania płac (które mogą tę inflację w kolejnych okresach podtrzymywać na wysokim poziomie) - link do prognoz

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Ekonomiści mBanku

Ekonomiści mBanku

mBank od lat jest synonimem innowacyjnych rozwiązań w bankowości. Byliśmy pierwszym w pełni internetowym bankiem w Polsce, a dziś wyznaczamy kierunek rozwoju bankowości mobilnej i online. Jesteśmy jedną z najsilniejszych i najszybciej rozwijających się marek finansowych w Polsce, od 1992 roku notowaną na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.


Reklama
Reklama