Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kalendarz najważniejszych danych i wydarzeń makroekonomicznych. Sennie na początku tygodnia, a potem skok adrenaliny

|
selectedselectedselected
Kalendarz najważniejszych danych i wydarzeń makroekonomicznych. Sennie na początku tygodnia, a potem skok adrenaliny  | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Za nami dane o inflacji, które opisujemy. Ciekawsze jednak będzie to, gdzie NBP uplasuje ten wskaźnik w średnim terminie (dowiemy się w czwartek, wraz z komunikatem z posiedzenia RPP). W tym tygodniu spłynie komplet danych, na podstawie których Fed podejmie decyzję o stopach w lipcu. Kierunek zaskoczenia przeważy szalę. Dodatkowo zamieszczamy dziś komplet prognoz na dane makro publikowane w lipcu.

 

Kalendarz najważniejszych danych i wydarzeń makroekonomicznych w tym tygodniu

Poniedziałek 3.07.2023

W USA przygotowania do świętowania Dnia Niepodległości ze skróconą sesją giełdową. Będzie więc raczej sennie na rynkach. Zanim jednak utniemy sobie drzemkę zobaczymy polskie PMI, finalne dane tegoż wskaźnika ze strefy euro oraz raport ISM dla przemysłu w USA (oczekiwana jest stabilizacja).

 

Wtorek 4.07.2023

Dzień Niepodległości USA. Brak sesji. W Australii posiedzenie banku centralnego z oczekiwaną niewielką podwyżką stóp procentowych.

Reklama

 

Środa 5.07.2023

Powracamy z handlem na giełdach, ale w danych raczej sucho. W nocy spłyną dane o koniunkturze usługowej w Chinach (PMI Caixin). Na koniec handlu w Polsce zobaczymy zamówienia w przemyśle USA, a do kolacji protokół z ostatniego posiedzenia FOMC.

 

Czwartek 6.07.2023

Decyzja RPP, ale tradycyjnie nie wiadomo o której godzinie. Zmian stóp procentowych nie będzie (6,75%), ale kluczowa jest projekcja inflacyjna. Naszym zdaniem nie ma przesłanek makro, aby obniżać inflację w średnim okresie (cokolwiek nie wydarzy się "po drodze"). Jeśli ścieżka w 2025 roku będzie niżej, to dyskusje o obniżkach będą się już toczyć. Nie zmieniamy jednak zdania, że dojdzie do nich w 2024 roku, ale więcej niuansów na ten temat rozpisaliśmy w komentarzu do inflacji (link).

Po drodze zobaczymy niemieckie zamówienia w przemyśle, sprzedaż detaliczną ze strefy euro, raport ADP z USA (oczekiwane lekkie spowolnienie kreacji miejsc pracy), raport ISM dla usług (oczekiwane coś w rodzaju pozytywnej stabilizacji) oraz liczbę wakatów wg. ankiety JOLTS (stabilizacja).

 

Piątek 7.07.2023

Reklama

Na dzień dobry produkcja przemysłowa z Niemiec oraz węgierska inflacja CPI. Po południu protokół z posiedzenia RPP (w czerwcu) i pewnie o 15:00 wystąpienie prezesa Glapińskiego. O 14:30 spłyną dane z amerykańskiego i kanadyjskiego rynku pracy. Wydaje się, że w tym tygodniu Fed zyska pewność odnośnie do lipcowej decyzja o stopach. Brak wyraźnego załamania koniunktury oraz pogorszenia na rynku pracy naszym zdaniem raczej przypieczętowuje podwyżkę stóp. Sytuacja będzie jednak bardzo dynamiczna.

 

Inflacja kontynuuje szybki spadek

Inflacja w czerwcu (szacunek flash) spadła w czerwcu do 11,5%. W poprzednim miesiącu notowano 13%, a więc spadek jest znaczący. Jednocześnie w ujęciu miesięcznym ceny nie zmieniły się po raz drugi z rzędu. Mimo pewnego zaskoczenia odnośnie do skali hamowania, nie dzieje się w inflacji (jeszcze) nic takiego, co falsyfikowałoby tezę o tymczasowości spadków. Nie prognozujemy obniżek stóp w tym roku - link do komentarza

 

Prognozy danych publikowanych w lipcu

Obraz gospodarki, który wyłoni się z danych czerwcowych będzie mieszany. Z jednej strony będziemy obserwować obniżanie się inflacji producenckiej i konsumenckiej (ale bez większego udziału inflacji bazowej) a dane realne – choć zobaczymy poprawę w ujęciu rocznym – nie wykażą jeszcze jednoznacznie, że gospodarka przyspiesza. Dynamika płac nominalnych pozostanie wysoka. Obserwować będziemy więc kontynuację narracji, że inflacja opada, ale nadal nie uzyskamy przełomu w temacie pewności jej opadania „do celu”. Światło na ten ostatni proces rzuci nowa projekcja inflacyjna NBP - link do prognoz

 

Garść newsów makroekonomicznych

Polska:

Reklama

W III kw. 2023 na rynku krajowym odbędą się 3-4 przetargi sprzedaży obligacji z podażą 18-30 mld zł. Możliwe 2-3 przetargi zamiany (papiery zapadające w 2023 i 2024 roku).

 

Polska:

w weekend ruszyły promocje na stacjach paliw. Czy będzie to miało bezpośrednie przełożenie na inflację? Nie. Czy będzie miało wpływ na zagregowany popyt: zapewne tak.

 

Polska:

Pojawiły się wyniki nowej ankiety makroekonomicznej NBP. Można polemizować, czy to oznacza ustabilizowane (oczywiście na odpowiednim poziomie), długoterminowe oczekiwania inflacyjne.

 

Strefa euro:

Reklama

Ostateczne dane o inflacji w strefie euro nie wyglądają źle. Widać pewną poprawę w procesach cenowych. Jednocześnie spływa coraz więcej dowodów na to, że transmisja polityki pieniężnej do gospodarki działa (słabnący popyt na kredyt). Podwyżka stóp procentowych w lipcu została zapowiedziana, ale dalsze ruchy stoją naszym zdaniem pod bardzo dużym znakiem zapytania.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Ekonomiści mBanku

Ekonomiści mBanku

mBank od lat jest synonimem innowacyjnych rozwiązań w bankowości. Byliśmy pierwszym w pełni internetowym bankiem w Polsce, a dziś wyznaczamy kierunek rozwoju bankowości mobilnej i online. Jesteśmy jedną z najsilniejszych i najszybciej rozwijających się marek finansowych w Polsce, od 1992 roku notowaną na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.


Reklama
Reklama