Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kalendarz makroekonomiczny: ostatnia tegoroczna decyzja RPP w centrum uwagi

|
selectedselectedselected
Kalendarz makroekonomiczny: ostatnia tegoroczna decyzja RPP w centrum uwagi | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Od dzisiaj w życie wchodzi europejskie embargo na rosyjską ropę. Jednocześnie kraje szeroko rozumianego zachodu uzgodniły limit ceny na zakup rosyjskiego surowca. Z ewentualnymi efektami tego rozwiązania przyjdzie nam jeszcze poczekać. Dzisiaj z kolei skupiamy się na piątkowych danych z rynku pracy USA. Staramy się wytłumaczyć ich dość dziwny wydźwięk i jednocześnie kreślimy możliwy scenariusz na kolejny rok w kontekście polityki pieniężnej Fed.

 

Poniedziałek, 5.12.2022

Tydzień rozpoczynamy od indeksów koniunktury w usługach. Wstępne dane PMI wskazały na stabilizację w Europie i lekkie pogorszenie nastrojów w USA. W Stanach opublikowany zostanie również indeks ISM dla usług (tu również oczekiwane lekkie spadki).

W strefie euro czas na dane o sprzedaży detalicznej, można też śledzić nagłówki ze spotkania ministrów finansów strefy euro. Ponadto poznamy finalne dane o zamówieniach w przemyśle z amerykańskiej gospodarki.

 

Wtorek, 6.12.2022

Reklama

Spokojny dzień. Warto rzucić okiem co najwyżej na dane o zamówieniach w przemyśle z Niemiec i finalne dane o PKB ze Słowacji. Wtorek będzie też kolejnym dniem spotkań ministrów finansów – tym razem z całej UE.

 

Środa, 7.12.2022

Dzień decyzji RPP. Trudno nie odnieść wrażenia, że od poprzedniej decyzji RPP wszystko gra na jej korzyść, tzn. dane makro dostarczają argumentów tym członkom Rady, którzy nie chcieli i nie chcą dalszych podwyżek stóp. Począwszy od słabych danych miesięcznych publikowanych w listopadzie, poprzez słabego konsumenta w całkiem dobrym wyniku wzrostu PKB za III kw. i w końcu kończąc na najważniejszym, czyli spadku inflacji z 17,9% do 17,4% r/r (według odczytu flash). Można spodziewać się więc argumentacji, że efekty pierwszych podwyżek stóp są coraz mocniej widoczne, zarówno w procesach cenowych jak i danych realnych. I to realne dane mogą coraz mocniej wybijać się na pierwszy plan - wszak to m.in. z troski o nie Rada zatrzymała się (naszym zdaniem na dobre) z podwyżkami stóp. Kolejny ruch w dół, ale nie w 2023 roku. Scenariusz na środę to oczywiście stopy bez zmian.

Przed decyzją spłynie trochę danych, z których najciekawsze to produkcja przemysłowa z Niemiec i finalny odczyt PKB ze strefy euro.

 

Czwartek, 8.12.2022

Tradycyjnie dzień po decyzji można spodziewać się konferencji prezesa NBP.

Reklama

W danych dziać się będzie niewiele (PKB z Japonii, CPI z Węgier i nowe rejestracje bezrobotnych w USA).

 

Piątek, 9.12.2022

Na początek dnia dane inflacyjne z Chin, gdzie spodziewane są dalsze spadki zarówno CPI jak i PPI. PPI opublikowany zostanie również w USA (tu też oczekiwany jest spadek indeksu, choć poziomy są nieporównywalne z Chinami). Ponadto poznamy indeks Uniwersytetu Michigan.

W świecie banków centralnych warte odnotowania będą 2 fakty: publikacja minutes RPP z listopada i decyzja centralnego banku Rumunii w sprawie stóp procentowych.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Ekonomiści mBanku

Ekonomiści mBanku

mBank od lat jest synonimem innowacyjnych rozwiązań w bankowości. Byliśmy pierwszym w pełni internetowym bankiem w Polsce, a dziś wyznaczamy kierunek rozwoju bankowości mobilnej i online. Jesteśmy jedną z najsilniejszych i najszybciej rozwijających się marek finansowych w Polsce, od 1992 roku notowaną na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.


Reklama
Reklama