Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kalendarz makroekonomiczny (13-17.02) sprawdź, jak będzie wyglądał przyszły tydzień na rynkach. Inwestorów mogą zainteresować odczyty wskaźników CPI z Wielkiej Brytanii i USA

|
selectedselectedselected
Kalendarz makroekonomiczny (13-17.02) sprawdź, jak będzie wyglądał przyszły tydzień na rynkach. Inwestorów mogą zainteresować odczyty wskaźników CPI z Wielkiej Brytanii i USA | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Po tym jak duże korporacje podały swoje ostatnie wyniki kwartalne, w przyszłym tygodniu może być obserwowana ograniczona zmienność na rynkach. Inwestorów mogą jednak zainteresować odczyty wskaźników CPI z Wielkiej Brytanii i USA. 

 

Wtorek 14.02. 13:30 GMT, Wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych (CPI) w USA w ujęciu rocznym w styczniu

Indeks CPI mierzy zmianę cen, które konsumenci płacą za konkretny koszyk dóbr i usług w określonym czasie. Informacja ta przedstawia zmiany w porównaniu do sytuacji sprzed roku. CPI jest kluczowym wskaźnikiem inflacji, a wyższy odczyt indeksu może oznaczać wyższą inflację.

Inflacja w USA spadła w ciągu ostatnich sześciu miesięcy, osiągając w grudniu 6,5%, czyli najniższy poziom od października 2021 r. W styczniu prognozuje się dalszy spadek CPI – do 6,2%.

Według amerykańskie  Administracji Informacji Energetycznej (EIA), nominalne ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych mogą wzrosnąć średnio o 2,5% w 2023 r., co oznacza spadek wzrostu z 10,3% w 2022 r. Presja na koszty utrzymania może zostać złagodzona przez spadek cen energii, zwłaszcza benzyny, choć może on nie przełożyć się na inne sektory w takim stopniu, na jaki liczono.

Reklama

Spadek CPI może również wynikać z polityki Rezerwy Federalnej dotyczącej podnoszenia stóp procentowych. Jeśli CPI nadal będzie wskazywał na spadek inflacji, rynki mogą odebrać to jako potwierdzenie, że Fed może wkrótce przestać podnosić stopy procentowe. 

Wyższe od oczekiwanych dane mogą być korzystne dla dolara amerykańskiego i niekorzystne dla rynku akcji. I odwrotnie, słabsze od oczekiwań dane mogą być niedźwiedzie dla dolara amerykańskiego i korzystne dla akcji.

Wpływ: USD, S&P 500 i inne indeksy

 

Środa 15.02. 07:00 GMT, Indeks cen konsumpcyjnych w Wielkiej Brytanii (CPI) w ujęciu rocznym w styczniu

Podczas gdy inflacja w Wielkiej Brytanii powróciła do średniej wartości jednocyfrowej i oczekuje się kontynuacji trendu spadkowego, brytyjski CPI tylko nieznacznie odbił się od najwyższego odczytu od dziesięcioleci (11,1% w październiku 2022) i obecnie oczekuje się, że pokaże ten sam poziom co miesiąc wcześniej (10,5%).

Inflacja powyżej 10% mogła uzasadnić decyzję Banku Anglii (BoE) o podniesieniu stóp procentowych o 50 pkt bazowych w zeszłym tygodniu oraz kontynuacji jastrzębiej polityki w najbliższym czasie. 

Reklama

Wyższe od oczekiwań dane mogą mieć byczy wpływ na funta brytyjskiego i niedźwiedzi na rynek akcji. Z kolei dane niższe od oczekiwań mogą mieć niedźwiedzi wpływ na funta brytyjskiego i byczy na rynek akcji.

Wpływ: GBP, FTSE 100 i inne indeksy

 

Czwartek 16.02. 13:30 GMT, Pozwolenia na budowę w USA w styczniu

Pozwolenia na budowę (Building Permits) wydane przez rząd USA – jako kluczowy wskaźnik popytu na rynku mieszkaniowym – mogą dostarczyć cennego wglądu nie tylko w nastroje gospodarstw domowych dotyczące ich przyszłości ekonomicznej, i tym samym ich popytu na rynku nieruchomości, ale także w wyniki branży budowlanej w najbliższej przyszłości.  

Dane dotyczące pozwoleń na budowę pokazują, że popyt na nowe domy spada od marca 2022 r., osiągając w grudniu poziom 1,377 mln, najniższy od maja 2020 r., co wynika z faktu, że rosnące oprocentowanie kredytów hipotecznych i wysoka inflacja zdają się zniechęć gospodarstwa domowe do ponoszenia dodatkowych wydatków związanych z nowymi domami. Taki scenariusz jest zgodny z polityką zacieśniania dostępu do taniego pieniądza prowadzoną przez Fed w celu spowolnienia aktywności gospodarczej w kraju. 

Prognozuje się, że liczba pozwoleń na budowę w styczniu spadnie do 1,370 mln. Wyższe od oczekiwań dane mogą mieć byczy wpływ na dolara amerykańskiego, natomiast niższe od oczekiwań mogą mieć niedźwiedzi wpływ na dolara amerykańskiego.

Reklama

Wpływ: USD

 

Akcje, które warto obserwować

  • Coca-Cola (KO) ogłasza wyniki finansowe za IV kw. 2022 r. Prognoza zysku na akcję (EPS): 0,4462. Pozytywne zaskoczenie wystąpiło w 10 z 10 ostatnich raportów. Termin: wtorek, 14 lutego, przed otwarciem rynku.
  • Airbnb (ABNB) ogłasza wyniki finansowe za IV kw. 2022 r. Prognoza EPS: 0,2526. Pozytywne zaskoczenie zyskami wystąpiło w 6 z 10 ostatnich raportów. Termin: wtorek, 14 lutego, po zamknięciu rynku.
  • Cisco (CSCO) ogłasza wyniki finansowe za I kw. 2023 r. Prognoza EPS: 0,8562. Pozytywne zaskoczenie wystąpiło w 10 z 10 ostatnich raportów. Termin: środa, 15 lutego, po zamknięciu rynku.
  • Airbus Group NV (EADSY) ogłasza wyniki finansowe za IV kw. 2022 r. Prognoza EPS: 0,4677. Pozytywne zaskoczenie wystąpiło w 4 z 10 kolejnych raportów. Termin: czwartek, 16 lutego, 6:30 GMT.

 

 

Santa Zvaigzne-Sproģe, CFA Kierownik Działu Doradztwa Inwestycyjnego Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)

Nota prawna Conotoxia Ltd.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Cinkciarz.pl null

Cinkciarz.pl

Portale finansowe Cinkciarz.pl i Conotoxia.com udostępniają usługi wielowalutowe, w tym: wymianę walut, przekazy pieniężne, płatności, karty wielowalutowe, pożyczki w wielu walutach oraz usługi inwestycyjne (Invest.Cinkciarz.pl). Dostawcami usług dla biznesowych oraz indywidualnych użytkowników portali są spółki należące do grupy Conotoxia Holding. Ich biura znajdują się w Zielonej Górze, Warszawie, Chicago i Limassol.


Reklama
Reklama