Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kalendarz ekonomiczny, ważne w tym tygodniu: inflacja w strefie euro, dane z USA oraz Chin, nie daj się zaskoczyć

|
selectedselectedselected
Kalendarz ekonomiczny, ważne w tym tygodniu: inflacja w strefie euro, dane z USA oraz Chin, nie daj się zaskoczyć
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W piątek opublikowane zostaną wstępne dane o inflacji w Polsce, która naszym zdaniem zmniejszyła się w marcu do 15,8% r/r wobec 18,4% w lutym. Uważamy, że niższa inflacja w marcu wynikać będzie przede wszystkim z silnego zmniejszenia dynamiki cen paliw (efekt wysokiej bazy związany ze znaczącym wzrostem cen ropy naftowej w następstwie wybuchu wojny w Ukrainie).

Nasza prognoza kształtuje się poniżej konsensusu rynkowego (16,1%), a tym samym jej materializacja będzie lekko negatywna dla kursu złotego i rentowności polskich obligacji.

W tym tygodniu: Publikacja inflacji w strefie euro będzie pozytywna dla kursu złotego (PLN)? - 1W tym tygodniu: Publikacja inflacji w strefie euro będzie pozytywna dla kursu złotego (PLN)? - 1

 

W piątek opublikowany zostanie wstępny szacunek inflacji HICP w strefie euro

Reklama

Oczekujemy, że roczne tempo wzrostu cen zmniejszyło się w marcu do 6,8% r/r wobec 8,5% w lutym, co wynikało przede wszystkim z niższej dynamiki cen nośników energii (0,4% r/r wobec 13,7% w lutym). Jednocześnie inflacja bazowa obniżyła się tylko nieznacznie do 5,5% r/r w marcu wobec 5,6% w lutym. W czwartek dodatkowych informacji nt. inflacji w strefie euro dostarczy wstępny szacunek inflacji HICP w Niemczech. Prognozujemy, że zmniejszyła się ona do 7,2% r/r w marcu wobec 9,3% w lutym. Nasza prognoza inflacji w strefie euro kształtuje się poniżej oczekiwań rynku (7,2%), a tym samym jej realizacja będzie sprzyjać umocnieniu złotego i spadkowi rentowności polskich obligacji.

W tym tygodniu: Publikacja inflacji w strefie euro będzie pozytywna dla kursu złotego (PLN)? - 2W tym tygodniu: Publikacja inflacji w strefie euro będzie pozytywna dla kursu złotego (PLN)? - 2

 

W tym tygodniu poznamy istotne dane z amerykańskiej gospodarki

W piątek opublikowane zostaną dane o inflacji PCE. Uważamy, że zmniejszyła się ona do 5,1% r/r w lutym z 5,4% w styczniu, na co złożyły się niższa dynamika cen nośników energii i stabilizacja inflacji bazowej (4,7% r/r). W czwartek poznamy z kolei trzeci szacunek amerykańskiego PKB w IV kw. Zakładamy, że będzie on spójny z drugim szacunkiem, zgodnie z którym sprowadzone do wymiaru rocznego tempo wzrostu gospodarczego wyniosło 2,7% w IV kw. wobec 3,2% w III kw. Oczekujemy, że zarówno indeks Conference Board (100,0 pkt. w marcu wobec 102,9 pkt. w lutym) oraz finalny indeks Uniwersytetu Michigan (61,5 pkt. wobec 67,0 pkt. w lutym) wskażą na pogorszenie nastrojów gospodarstw domowych w związku z obawami o stabilność sektora bankowego w USA. Naszym zdaniem publikacje danych z USA w tym tygodniu będą neutralne dla rynków finansowych.

 

W poniedziałek opublikowany zostanie indeks Ifo o

Reklama

brazujący nastroje niemieckich przedsiębiorców reprezentujących sektor przemysłu przetwórczego, budownictwa, handlu i usług. Rynek oczekuje, że wartość indeksu zmniejszyła się do 90,9 pkt. w marcu z 91,1 pkt. w lutym. Dostrzegamy istotne ryzyko w górę dla tej prognozy związane z wyraźną poprawą koniunktury w Niemczech zgodnie z marcowymi wynikami badania PMI (patrz poniżej). Uważamy, że publikacja indeksu Ifo będzie neutralna dla rynków finansowych.

 

W piątek poznamy wyniki badań koniunktury dla chińskiego przetwórstwa

Prognozujemy, że indeks CFLP PMI dla chińskiego przetwórstwa obniżył się nieznacznie w marcu do 52,0 pkt. wobec 52,6 pkt. w lutym. Wskaże on tym samym na lekkie spowolnienie wzrostu aktywności w ramach ożywienia obserwowanego po zniesieniu związanych z pandemią obostrzeń w Chinach. Uważamy, że dane z Chin będą neutralne dla rynków finansowych.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Credit Agricole - informacje ekonomiczne

Credit Agricole - informacje ekonomiczne

Grupa Crédit Agricole – francuska sieć banków spółdzielczych, która w 1990 r. przekształciła się w międzynarodową grupę bankową. Crédit Agricole był początkowo spółdzielczą kasą rolników i z tego powodu jest często nazywany Zielonym Bankiem.


Reklama
Reklama