Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

inflacja w Polsce luty 2023

Najważniejszym wydarzeniem w tym tygodniu będzie zaplanowane na czwartek posiedzenie EBC. Oczekujemy, że EBC podniesie stopy procentowe o 50pb, co będzie zgodne z konsensusem rynkowym. Uważamy, na konferencji po posiedzeniu EBC prawdopodobnie pojawią się informacje ze strony Ch. Lagarde dotyczące tempa zacieśniania polityki pieniężnej w najbliższych miesiącach.

Z uwagi na inflację utrzymującą się na relatywnie wysokim poziomie wskaże ona na konieczność kontynuowania cyklu zacieśniania polityki pieniężnej w kolejnych miesiącach. Po posiedzeniu poznamy również wyniki marcowej projekcji makroekonomicznej EBC. Uważamy, że tempo wzrostu gospodarczego w br. zostanie zrewidowane nieznacznie w górę, podczas gdy średniookresowa ścieżka inflacji nie zmieni się istotnie w porównaniu do prognozy opublikowanej w grudniu. Podtrzymujemy nasz scenariusz, zgodnie z którym stopa depozytowa osiągnie docelowy poziom 3,75% w czerwcu, niemniej jednak dostrzegamy ryzyko w górę dla tej prognozy. Naszym zdaniem, w trakcie konferencji EBC będziemy mieli do czynienia z podwyższoną zmiennością na rynkach.

 Do jakiego poziomu wzrosła krajowa inflacja w lutym? [MAKROmapa] - 1 Do jakiego poziomu wzrosła krajowa inflacja w lutym? [MAKROmapa] - 1

 

W środę opublikowane zostaną dane o lutowej inflacji w Polsce

Reklama

Jednocześnie podane zostaną nowe wagi kategorii koszyka inflacyjnego i zrewidowany poziom inflacji w styczniu. Oczekujemy, że roczna dynamika cen zwiększyła się do 18,8% wobec 17,2% w styczniu. W kierunku wzrostu inflacji odzywały efekty niskiej bazy związane z uruchomieniem Tarczy Antyinflacyjnej w lutym 2022 r. Nasza prognoza kształtuje się blisko konsensusu rynkowego (18,7%), a tym samym jej materializacja będzie neutralna dla złotego i rentowności polskich obligacji.

 Do jakiego poziomu wzrosła krajowa inflacja w lutym? [MAKROmapa] - 2 Do jakiego poziomu wzrosła krajowa inflacja w lutym? [MAKROmapa] - 2

 

W tym tygodniu poznamy istotne dane z USA

Naszym zdaniem inflacja ogółem zmniejszyła się w lutym do 6,1% r/r wobec 6,4% w styczniu, do czego przyczynił się spadek dynamiki inflacji bazowej do 5,5% r/r z 5,6% w styczniu. Oczekujemy, że nominalna sprzedaż detaliczna zmniejszyła się w lutym o 0,3% m/m wobec wzrostu o 3,0% w styczniu, z uwagi na efekty wysokiej bazy sprzed miesiąca i pogorszenie warunków pogodowych. Prognozujemy, że dynamika produkcji przemysłowej nie zmieniła się w lutym w porównaniu do stycznia i wyniosła 0,0% m/m. Wskaźniki koniunktury w przetwórstwie sygnalizują ograniczony potencjał do wzrostu aktywności w przetwórstwie (indeks ISM kształtuje się poniżej granicy 50 pkt. od czterech miesięcy). Oczekujemy, że dane dotyczące rozpoczętych budów domów (1316 tys. w lutym wobec 1309 tys. w styczniu) oraz pozwoleń na budowę (1346 tys. wobec 1350 tys.) zasygnalizują dalszy lekki spadek aktywności na amerykańskim rynku nieruchomości Uważamy, że wstępny indeks Uniwersytetu Michigan wskaże na stabilizację nastrojów gospodarstw domowych (67,0 pkt. w lutym i marcu). Z jednej strony sytuacja na rynku pracy jest wciąż relatywnie dobra (patrz poniżej), z drugiej strony inflacja utrzymuje się nadal na podwyższonym poziomie. Naszym zdaniem publikacje danych z USA w tym tygodniu będą neutralne dla rynków finansowych.

 

W środę opublikowane zostaną istotne dane z Chin

Reklama

Prognozujemy, że produkcja przemysłowa spowolniła do 2,0% r/r w lutym z 1,3% w styczniu, dynamika sprzedaży detalicznej zwiększyła się do 1,5% r/r z -1,8% w styczniu, a wzrost inwestycji w aglomeracjach miejskich spowolnił nieznacznie do 4,8% r/r w lutym z 5,1% w styczniu. Dane potwierdzą zatem, że chińska gospodarka wciąż pozostaje pod pozytywnym wpływem zniesienia restrykcji administracyjnych wprowadzonych w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się pandemii COVID-19. Dane z Chin będą w naszej ocenie neutralne dla kursu złotego i rentowności polskich obligacji.

 

W czwartek poznamy dane nt. polskiego bilansu płatniczego w styczniu

Oczekujemy zwiększenia salda na rachunku obrotów bieżących do 224 mln EUR wobec -2526 mln EUR w grudniu, będącego wynikiem przede wszystkim wyższych salda obrotów towarowych i salda transferów z UE. Prognozujemy, że dynamika eksportu spadła z 11,5% r/r w grudniu do 9,9% w styczniu, a tempo wzrostu importu zwiększyło się z 12,1% r/r do 13,4%. Naszym zdaniem dane o bilansie płatniczym będą neutralne dla kursu złotego i rentowności polskich obligacji.

Czytaj więcej

Artykuły związane z inflacja w Polsce luty 2023