Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kalendarz ekonomiczny: Makro piątek. Rozbieżność po dwóch stronach Oceanu

|
selectedselectedselected
Kalendarz ekonomiczny: Makro piątek. Rozbieżność po dwóch stronach Oceanu | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Dzisiejsze dane będą ciekawsze dla ekonomistów niż inwestorów. Na dzień dobry sektor bankowy w UE o 10:00 – więcej szczegółów niż „headline’ów”. Z kolei o 14:30 raport BEA o dochodach i wydatkach amerykańskich gospodarstw domowych za kwiecień na podstawie danych, które już można było zawczasu oszacować na podstawie innych raportów (rynek pracy, CPI, sprzedaż detaliczna), więc ponownie więcej szczegółów niż kluczowych zmiennych.

Tydzień zamkniemy finalnym raportem Uniwersytetu w Michigan, którego wstępną wersję zdążyliśmy poznać w połowie maja (tutaj).

Kalendarz publikacji makroekonomicznych

Kalendarz ekonomiczny: Makro piątek. Rozbieżność po dwóch stronach Oceanu - 1Kalendarz ekonomiczny: Makro piątek. Rozbieżność po dwóch stronach Oceanu - 1

 

Dywergencja po dwóch stronach Oceanu

W czwartek, podobnie jak w środę, amerykański dług miał wyraźniejsze tendencje do umocnienia w przeciwieństwie do europejskiego. Krzywa UST ponownie obniżyła się na krótkim końcu (2Y), pozostała bez zmian na środku (10Y) i podniosła się na długim końcu (30Y). Zmiany wyniosły odpowiednio -1 i +1 pb., w wyniku czego krzywa zamknęła się na 2,49%, 2,75% i 2,99%. W tle był komentowany jako potwierdzające spowolnienie i w znacznej mierze już zdyskontowany przez rynek długu, drugi odczyt PKB za I kw. w USA. Opublikowane dane pokazały szybszy niż wstępnie szacowano spadek PKB w I kw. (z -1,3% k/k, do -1,5%). Struktura tego spadku była praktycznie identyczna jak przy pierwszym odczycie (tutaj). Inwestorzy odpowiedzieli na to solidnym popytem na aukcji UST, na której amerykański Departament Skarbu ulokował 42 mld USD.

Reklama

W Europie dochodowość długu z wyjątkiem Włoch (-6 pb.) przeważnie rosła. W ich wypadku zaważyły spekulacje na temat możliwej skali podwyżek na lipcowym spotkaniu (+0,25 pb. vs +50 pb.). W przypadku krzywej niemieckiej zmiany na głównych węzłach wyniosły odpowiednio 0, +4 i +9 pb. do odpowiednio 0,33%, 1,00% i 1,28%. Analogicznie podniosła się także EUR IRS, ale nie EUR FRA.

kalendarz ekonomiczny makro piatek rozbieznosc po dwoch stronach oceanu grafika numer 1kalendarz ekonomiczny makro piatek rozbieznosc po dwoch stronach oceanu grafika numer 1

Dziś o poranku kontrakty na Bunda i UST delikatnie umacniają się przy dosyć niskim wolumenie. Jednocześnie za nami całkiem udana sesja na azjatyckich parkietach, gdzie przeważała głęboka zieleń na większości ważniejszych indeksów. Inwestorzy podążyli za udaną sesją na Wall Street dzień wcześniej, w trakcie której kupującym udało się odrobić niemałą część strat z poprzedniego tygodnia.

Sądzimy, że pomimo wzrostów na giełdach czeka nas kontynuacja zniżek rentowności UST w oczekiwaniu na dane inflacyjne PCE (tu spodziewamy się słabszych niż poprzednie dynamik). W tym otoczeniu oraz wobec braku publikacji ważniejszych danych w Europie krzywe europejskie mają szanse stabilizować się.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


BGK - analizy ekonomiczne

BGK - analizy ekonomiczne

Bank Gospodarstwa Krajowego to polski bank rozwoju, jedyna taka instytucja w kraju. BGK wspiera zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy Polski. Jego działania wpływają na powstawanie miejsc pracy, budowę mieszkań, rozwój infrastruktury i poprawę jakości powietrza. Bank dba o przyszłe pokolenia - buduje kapitał społeczny, rozwija przedsiębiorczość i zapewnia odpowiedzialne finansowanie. Jest obecny w każdym regionie Polski, a także za granicą - ma swoje przedstawicielstwa w Brukseli, Londynie, Frankfurcie nad Menem i Amsterdamie. BGK wspiera eksport i ekspansję zagraniczną polskich firm. Jest pomysłodawcą, współzałożycielem i głównym udziałowcem Funduszu Trójmorza, który inwestuje w infrastrukturę transportową, energetyczną i cyfrową w krajach regionu Trójmorza. BGK, poprzez współpracę z biznesem, sektorem publicznym i instytucjami finansowymi, odpowiada na potrzeby gospodarcze oraz podejmuje szereg inicjatyw promujących zrównoważony rozwój.


Reklama
Reklama