Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Jak będzie wyglądała polityka fiskalna i monetarna po jesiennych wyborach? Ekonomiści mBanku postanowili to sprawdzić

|
selectedselectedselected
Jak będzie wyglądała polityka fiskalna i monetarna po jesiennych wyborach? Ekonomiści mBanku postanowili to sprawdzić  | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Nie podejmujemy się prognozowania wyników wyborów. Wziąwszy pod uwagę obecne wyniki sondażowe, lepsze zdaje się spojrzenie scenariuszowe. Jednak nawet to pozostawia masę wątpliwości.

Zobacz także: RPP musi nadal podwyższać stopy procentowe w 2024 roku?

 

Jaka polityka fiskalna? Wygra obóz rządzący

Luźna:

a) Rząd przyzwyczajał nas w ostatnich latach do kreatywnego znajdowania nowych źródeł dla publicznych wydatków. Wciąż mogą nas zaskoczyć.

b) Wygrana wyborcza może być „okupiona” jakimś kosztem – tym kosztem może być np. waloryzacja dotychczasowych świadczeń (500+) jak i nowe programy (wsparcie w zakupie mieszkań). c) Im gorsze wyniki sondażowe, tym większa pokusa by zagrać va banque (lepiej za wszelką cenę wygrać niż przegrać). Jak to „pospinać” będziemy się przejmować później.

Reklama

Restrykcyjna:

a) O ile problemem nie powinien być poziom długu, to potrzeby pożyczkowe mogą ciążyć. b) Obóz rządzący może mieć naturalną barierę przed obiecaniem wszystkiego (np. obiecanie podwyżek w budżetówce może skończyć się żądaniem „dajcie teraz, a nie po wyborach”), co będzie ograniczać też późniejsze wydatki.

 

Jaka polityka fiskalna? Wygra opozycja

Luźna:

a) Zwycięży podejście „by wygrać, trzeba coś obiecać”. Przykładem mogą być np. zapowiedzi podwyżek w budżetówce. Trudno wygrać wybory na obietnicy zaciskania pasa. b) Tworzący się rząd będzie koalicją wielu partii, o różnych podejściach do możliwej skali wydatków rządowych, polityki socjalnej, długu publicznego. Bez tych bardziej „rozrzutnych” może się nie udać sformułować rządu.

Restrykcyjna:

Reklama

a) Powyższy argument jest obosieczny. W koalicji będą też zwolennicy bardziej restrykcyjnego podejścia do rządowych wydatków.

b) Potrzeby pożyczkowe nie znikną – będą ciążyć niezależnie od rządu.

c) Jeśli główną osią kampanii będzie ograniczenie inflacji, to trudno szybko osiągnąć ten cel bez wyraźniejszego zacieśnienia.

 

Jaka polityka monetarna? Wygra obóz rządzący

Luźniejsza:

a) To scenariusz „upolitycznionej” RPP. Przy czym podkreślamy, że nie jest to nasz scenariusz bazowy i tak RPP nie traktujemy. Warto jednak pamiętać, że w jej składzie są np. byli posłowie obozu rządzącego. Nie wykluczamy dyskusji (przynajmniej w mediach) o luzowaniu polityki przed wyborami.

Reklama

Bez zmian:

a) Nasz scenariusz bazowy. RPP poważnie traktuje swój mandat i swoją autonomię, a kalendarz wyborczy nie ma wpływu na decyzje w sprawie stóp procentowych.

Bardziej restrykcyjna:

a) Ten scenariusz raczej można wykluczyć (o ile nie zajdą inne zmiany w otoczeniu gospodarczym, jak np. dalsze utrwalanie się inflacji).

 

Jaka polityka monetarna? Wygra opozycja

Luźniejsza:

Reklama

a) Ten scenariusz raczej można wykluczyć. „Polityczność” RPP ma jednak dwie strony: testem na niezależność jastrzębich członków Rady może być właśnie wynik wyborów.

Bez zmian:

a) Nasz scenariusz bazowy. RPP poważnie traktuje swój mandat i swoją autonomię, a kalendarz wyborczy nie ma wpływu na decyzje w sprawie stóp procentowych.

Bardziej restrykcyjna:

a) W obliczu przegranej obozu rządzącego i wciąż wysokiej inflacji RPP może „zapomnieć” o dotychczasowych argumentach za pozostawieniem stóp bez zmian i „zgodnie ze sztuką” (stopy realne poniżej 0) zdecydować się na dalsze podwyżki stóp.

 

Reklama

 


***Materiał pochodzi z raportu mBanku: Scenariusz(e) na 2023 rok, którego pełną zawartość możesz zobaczyć i pobrać klikając w poniższy przycisk:

Pobierz raport

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Ekonomiści mBanku

Ekonomiści mBanku

mBank od lat jest synonimem innowacyjnych rozwiązań w bankowości. Byliśmy pierwszym w pełni internetowym bankiem w Polsce, a dziś wyznaczamy kierunek rozwoju bankowości mobilnej i online. Jesteśmy jedną z najsilniejszych i najszybciej rozwijających się marek finansowych w Polsce, od 1992 roku notowaną na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.


Reklama
Reklama