Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Inflacja znowu pozytywnie zaskakuje

|
selectedselectedselected
Inflacja znowu pozytywnie zaskakuje | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

POL: Struktura bilansu płatniczego poprawiła się. Rachunek bieżący w listopadzie miał nadwyżkę w wysokości 1,325 mld EUR, co było bliskie naszych oczekiwań (PKO: 1,441; kons.: 1,571). W ujęciu płynnego roku nadwyżka wzrosła do 1,4% PKB z 1,1% PKB w październiku. Wolumen eksportu spadł o 2,1% r/r, a wolumen importu zmalał o 8,0% r/r. Więcej w Makro Flashu: „Chwilowy zryw eksportowy”.

Inflacja znowu pozytywnie zaskakuje - 1Inflacja znowu pozytywnie zaskakuje - 1

 

USA: Inflacja producencka (PPI) za grudzień 2023 wyniosła 1,0% r/r, nieco poniżej oczekiwań (kons.: 1,3%). W ujęciu miesięcznym poziom cen producenckich zmniejszył się o 0,1%, tak jak w listopadzie. Spadek ten przypisuje się głównie towarom, ceny usług nie zmieniły się. Przypomnijmy, że podczas gdy ceny producentów obniżyły się, ceny konsumpcyjne wzrosły (0,3% m/m), co sugeruje, że presja kosztowa na poziomie produkcji może jeszcze nie przenosić się w pełni na poziom konsumentów. Węższa miara PPI, która eliminuje żywność, energię i transport, wzrosła w grudniu o 0,2% m/m po wzroście o 0,1% m/m w poprzednim miesiącu. Tak zwany podstawowy wskaźnik PPI wzrósł o 2,5% r/r po wzroście o 2,4% w listopadzie. Mieszana wymowa danych inflacyjnych nie ułatwi działania Fed, który zasygnalizował, że zbliża się do rozważań o obniżkach stóp. Spadek PPI może sygnalizować zmniejszenie presji inflacyjnej na poziomie produkcji, ale wyższy od oczekiwań CPI wskazuje na wciąż podwyższoną presję inflacyjną na poziomie konsumentów. Rynki finansowe nadal wyceniają, że Rezerwa Federalna zacznie obniżać stopy procentowe w marcu.

Reklama

Inflacja znowu pozytywnie zaskakuje - 2Inflacja znowu pozytywnie zaskakuje - 2

 

EUR: Lane (ECB) stwierdził, że ostatnie odczyty inflacji w strefie euro wpierały argumenty EBC za utrzymaniem stóp procentowych na aktualnym poziomie. Zapowiedział, że EBC będzie z uwagą obserwować napływające dane i wskazał, że w najbliższej przyszłości nie są planowane obniżki stóp procentowych. Powtórzył również wcześniejsze zapowiedzi członków EBC, że dopóki nie będą pewni, że są na drodze do celu inflacyjnego (2%), nie ma szans na obniżkę stóp.

 

POL: Dąbrowski (RPP) powiedział, że jeśli rząd zdecyduje o zakończeniu działań w ramach tarczy inflacyjnej (tzn. podniesie VAT na żywność, odmrozi ceny energii), co wywoła wzrost inflacji, RPP mogłaby rozważyć podwyżki stóp procentowych lub rozpoczęcie programu QT. Dodał, że obecnie jest zbyt wcześnie by rozmawiać o szczegółach ewentualnego programu QT, ponieważ Rada rozważyłaby go najwcześniej w marcu/kwietniu. Zaznaczył, że w odniesieniu do ewentualnych podwyżek stóp nie byłoby raczej mowy o radykalnych ruchach. Wypowiedź I.Dąbrowskiego kontrastuje z oczekiwaniami rynkowymi – stawki FRA nadal wyceniają obniżki stóp procentowych w trakcie 2024, w skali ok. 100pb. Kontrastuje także z naszą prognozą – oczekujemy, że w 2024 RPP obniży stopy o 50pb, w scenariuszu alternatywnym zakładaliśmy ich utrzymanie bez zmian, ale nie podwyżki. Także w kontekście czysto ekonomicznym zapowiedź podwyżek w reakcji na wygaszenie tarczy inflacyjnej może zaskakiwać. Tradycyjnie banki centralne unikają dostosowań w polityce pieniężnej do zmian regulacyjnych / podatkowych. Dodatkowo, uwolnienie cen energii (które wg obecnego poziomu taryf oznaczałoby ich wzrost o ok. 40%) znacząco ograniczyłoby przestrzeń do wzrostu wydatków gospodarstw domowych na inne towary i usługi, zmniejszając prawdopodobieństwo napędzanego impulsem popytowym wzmocnienia presji inflacyjnej w bazowej części koszyka inflacyjnego. Paradoksalnie, w scenariuszu szybkiego (w połowie 2024) wygaszenia tarczy antyinflacyjnej, po przejściowym wzroście inflacji (do ok. 8% w 4q24), w 2025 nastąpiłby jej mocny spadek, a trwałe osiągnięcie celu inflacyjnego nastąpiłoby wg nas szybciej niż w scenariuszu przedłużania tarcz.

Reklama

 

USA: Kashkari Neel (Minneapolis Fed) powiedział, że oczekiwania inflacyjne przedsiębiorstw „na szczęście” wskazują na dalszy spadek inflacji. A.Goolsbee (Chicago Fed) w sesji Q&A odniósł się do ostatnich danych o inflacji PPI stwierdzając, że miara ta jest prawdopodobnie najmniej przewidywalnym wskaźnikiem inflacyjnym, a Fed preferuje inflację PCE, gdzie widoczny jest progres w dezinflacji.

 

POL: MF po konsultacjach zmodyfikowało projekt ustawy dot. Funduszu Wsparcia Kredytobiorców (FWK). Projekt podnosi maksymalną kwotę wsparcia do 3 tys. PLN, upraszcza kryteria dochodowe do dwuipółkrotności norm z ustawy o pomocy społecznej. Zmiany umożliwiają równoczesne korzystanie z FWK i wakacji kredytowych, zapewniając większą elastyczność finansową dla kredytobiorców. Dodatkowo, projekt przedłuża wsparcie dla inwestorów w społeczne budownictwo czynszowe, wspierając budowę lokali na wynajem dla osób o umiarkowanych dochodach. Zmiany te mają na celu zwiększenie dostępności i efektywności FWK w pomocy kredytobiorcom.

 

Reklama

CZE: Nadwyżka na rachunku bieżącym w listopadzie wyniosła 43,5 mld CZK i była najwyższa od września 2020. Ten wynik stoi w kontraście do 42,5 mld CZK deficytu zarejestrowanego w tym samym miesiącu rok wcześniej i znacznie przewyższa prognozy rynkowe, które przewidywały nadwyżkę na poziomie 4 mld CZK. Nadwyżka rachunku obrotów bieżących wskazuje na silniejszą pozycję międzynarodową gospodarki czeskiej. Pozostałe wskaźniki sugerują poprawę konkurencyjności eksportu, rozwój sektora usługowego (w tym turystyki), poprawę rentowności inwestycji zagranicznych.

Inflacja znowu pozytywnie zaskakuje - 3Inflacja znowu pozytywnie zaskakuje - 3

 

 

ROM: Narodowy Bank Rumunii (NBR) pozostawił stopy procentowe na poziomie 7%, zgodnie z oczekiwaniami. Pierwsza obniżka stóp procentowych, wg oczekiwań rynkowych, spodziewana jest w maju.

Reklama

 

ROM: Inflacja w grudniu 2023 osiągnęła poziom 6,6% r/r (kons. 6,7% r/r), co jest niewielkim spadkiem względem listopada, gdy wynosiła 6,7% r/r. To najniższy odczyt od września 2021. Ceny żywności wzrosły o 5,8% r/r wobec wzrostu o 6,8% r/r w listopadzie. Nieznacznie wzrosły ceny produktów nieżywnościowych (5,5% r/r vs 5,1% r/r miesiąc wcześniej). Na wysokim poziomie utrzymuje się inflacja usługowa, która wyniosła 11,2% r/r, co jest identycznym wynikiem jak miesiąc wcześniej.

 

ROM: Produkcja przemysłowa zmniejszyła się o 4,4% r/r (-0,6% m/m). Wiele branż z różnych przyczyn znajduje się pod presją, w tym wydobycie węgla (przez dekarbonizację), przemysł lekki (ze względu na wzrost płac), chemia (z powodu drogiego gazu ziemnego), metalurgia (z powodu drogiej energii), przetwórstwo drewna (z powodu zaostrzenia przepisów) oraz branża materiałów budowlanych (ze względu na spowolnienie w sektorze nieruchomości mieszkaniowych). Oczekuje się, że przetwórstwo osiągnie dno w 2024.

Inflacja znowu pozytywnie zaskakuje - 4Inflacja znowu pozytywnie zaskakuje - 4

Reklama

 

HUN: Inflacja CPI w grudniu 2023 spadła do 5,5% r/r (-0,3% m/m) z 7,9% r/r w listopadzie. Wynik był istotnie niższy od oczekiwań (kons.: 6,0% r/r), co wpisuje się w regionalny, grudniowy trend pozytywnych niespodzianek inflacyjnych. Głównym źródłem spadku były ceny energii, które obniżyły się o 4% r/r. Tempo wzrostu cen żywności znacząco wyhamowało, do 2,3% r/r, podczas gdy w grudniu 2022 inflacja żywnościowa osiągnęła lokalne maksimum i wyniosła 48% r/r. Inflacja bazowa wzrosła o 0,2% m/m. Węgry, które wcześniej miały najwyższą inflację w UE, zauważalnie poprawiły swoją sytuację, również w kontekście regionalnym. Ostatnie dane inflacyjne są podstawą do kolejnych, spodziewanych obniżek stóp procentowych.

 

CZE: Sprzedaż detaliczna w listopadzie 2023 wzrosła o 0,9% r/r, co jest wynikiem lepszym niż prognozowane spadki na poziomie -1,6% r/r. Wzrost świadczy o stopniowym ożywieniu sektora detalicznego, zgodnym z poprawą nastrojów konsumenckich i poprawą realnych dochodów.

 

Reklama

TWN: Według wstępnych wyników, wiceprezydent Tajwanu L.Ching-te startujący z ramienia rządzącej Demokratycznej Partii Postępowej (DPP) zwyciężył w wyborach prezydenckich, zdobywając 40% głosów.W równolegle odbywających się wyborach do parlamentu, żadna z partii nie zdobyła większości (tj. 57 mandatów). Ciesząca się dotychczas większością DPP zdobyła 51 mandatów, partia Kuomintang (KMT) uzyskała 52 mandaty, a Tajwańska Partia Ludowa (TPP) 8 mandatów.

 

Zobacz także"Tanie Chiny się skończyły" - gospodarka traci impet. Prof Bogdan Góralczyk dla FXMAG

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Analizy Makroekonomiczne PKO Banku Polskiego

Analizy Makroekonomiczne PKO Banku Polskiego

Analizy makroekonomiczne tworzone przez ekonomistów PKO Banku Polskiego.


Reklama
Reklama