Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Inflacja w Wielkiej Brytanii mocno zaskoczyła! A miał być spadek...

|
selectedselectedselected
Inflacja w Wielkiej Brytanii mocno zaskoczyła! A miał być spadek... | FXMAG INWESTOR
Materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

UK:

Inflacja CPI w lutym wzrosła do 10,4% r/r z 10,1% r/r w styczniu przy oczekiwaniach nieznacznego spadku do 9,9% r/r. Główna miara inflacji w Wielkiej Brytanii, CPIH (CPI uwzględniająca koszty właścicieli mieszkań) wzrosła do 9,2% r/r (z 8,8% r/r w styczniu). Za wzrost inflacji CPI względem stycznia odpowiadały przede wszystkim wyższe ceny w restauracjach i hotelach, ceny żywności i napojów (efekt niedoborów części świeżych warzyw i owoców) oraz odzieży i obuwia.

 

EUR:

Ch.Lagarde (EBC) oceniła, że dotychczasowe podejście EBC do prowadzenia polityki pieniężnej, oparte o napływające dane, będzie utrzymane. Kurs polityki pieniężnej EBC będzie wyznaczony przez ocenę procesów inflacyjnych, w tym inflacji bazowej, a także przez ocenę mechanizmu transmisji polityki pieniężnej. Napływające w najbliższym czasie dane (kombinacja mocnych odczytów inflacyjnych oraz słabszych danych kredytowych) oznacza, że kolejna decyzja co do stóp procentowych w strefie euro będzie zapewne efektem kolejnego kompromisu. Gdyby wzrost awersji do ryzyka skłonił banki do dodatkowego zwiększenia oprocentowania oferowanych kredytów, byłby to dla EBC sygnał, że zacieśnienie monetarne może być nieco lżejsze.

 

EUR:

Reklama

P.Lane (główny ekonomista EBC) ocenił, że obniżającemu się impetowi inflacji HICP nadal towarzyszyć będzie presja płacowa, która jeszcze przez pewien czas będzie widoczna w bazowych procesach inflacyjnych. Spadek cen energii oraz szczyt wzrostu płac, który ma nastąpić w trakcie 2023, powinny jego zdaniem istotnie wzmocnić procesy dezinflacyjne w strefie euro w horyzoncie oddziaływania polityki pieniężnej. Efekty pośrednie cen energii powinny być także dodatkowym motorem wspierającym dezinflację w bazowych kategoriach inflacyjnych.

 

EUR:

F.Panetta (EBC) ocenił, że duży poziom niepewności w sektorze bankowym, z jakim mamy dziś do czynienia, nie powinien być kwitowany gwałtownymi zmianami polityki pieniężnej przez władze monetarne.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę

Reklama
Reklama